Тошкент ҳокимлиги 3 ноябрь куни E-qaror порталида пойтахт халқ депутатлари Кенгашининг 2022 йилнинг олти ойидаги шаҳар бюджети даромадлари ва харажатлари тўғрисидаги қарорларини эълон қилди. Бироқ бир мунча вақт ўтгач, ҳужжатлар ғойиб бўлди. Маълумотлар жамоатчилик танқидидан сўнг қайта тикланди.
Ҳокимлик қарорлари, «хизмат доирасида фойдаланиш учун» грифи остидаги ҳужжатлар бундан мустасно, эълон қилинадиган E-qaror тизими 2021 йил 1 июлдан ишга туширилган. Ўзбекистон Адлия вазирлиги матбуот хизмати ушбу соҳага ахборот-коммуникация технологияларининг жорий этилиши очиқликни ошириб, ҳокимликлар қарорларини қалбакилаштиришнинг олдини олишга хизмат қилаётганини таъкидлади.
Таъкидланишича, ҳозирга қадар 255 мингдан ортиқ ҳоким қарорлари бирорта қоғоз ишлатилмасдан электрон тарзда қабул қилинди, натижада 1,2 млн дона ёки 6 тонна қоғоз тежалди. Ҳоким қарорларини ишлаб чиқиш ва тегишли ташкилотлар билан келишишга кетадиган вақт сезиларли даражада қисқарди (-25−30%).
Бугунги кунга қадар 255 мингдан ортиқ ҳоким қарорлари қоғоздан фойдаланмасдан электрон шаклда қабул қилинган. Бу 1,2 миллион варақ ёки 6 тонна қоғозни тежаш имконини берди. Шунингдек, қарорлар ишлаб чиқиш ва уларни тегишли ташкилотлар билан келишиш муддатлари 25−30 фоизга қисқартирилди, қарорлар лойиҳаларини юридик хизматни четлаб ўтиб, ҳоким имзоси учун киритиш имконияти бекор қилинди.
Адлия вазирлигининг қайд этишича, ҳоким қарорлари устидан жамоатчилик назорати ўрнатилди — аввал бундай имконият бўлмаган.
Қонунчиликка мувофиқ ҳокимликлар томонидан айрим ҳолларда фойдаланилиши чекланган ахборотларни (мудофаа, хавфсизлик, шахсга доир маълумотлар, васийлик ва ҳомийлик ҳамда бошқалар) ўз ичига олган қарор ва фармойишлар қабул қилинади.
Ҳукумат қарорига кўра, ҳоким (кенгаш раиси) ҳужжат лойиҳасини электрон рақамли имзо билан тасдиқлайди, имзоланган ва махсус рақам билан рўйхатга олинган ҳужжатни Тизим бош саҳифасида автоматик тарзда эълон қилади (юқоридаги ҳолатлар бундан мустасно).
Шунга кўра, ҳоким (кенгаш раиси)га қарор имзоланишидан аввал мазкур ҳужжатни қабул қилиниши биланоқ Тизим бош саҳифасида автоматик тарзда эълон қилиш ёки аксинча эълон қилмаслик масаласини белгилаш имконияти яратилган. Бундай ҳуқуққа фақат ҳоким — кенгаш раҳбаригина эга. Тошкент бюджетига оид ҳужжатларга нисбатан бундай қарорлар ҳоким Жаҳонгир Ортиқхўжаев томонидан қабул қилинади.
Ҳоким томонидан қабул қилинган қарорлар устидан назорат нафақат адлия органлари, балки прокуратура органлари томонидан ҳам амалга оширилади. Жумладан, адлия органлари томонидан ҳокимликларнинг 2700 га яқин ҳужжатлари асоссиз равишда эълон қилинмагани аниқланиб, кейинчалик ушбу қарорлар билан танишиш таъминланган.
Шу билан бирга, тақиқланган маълумотларни ўз ичига олган 2100 дан ортиқ ҳужжат асоссиз нашр этилгани аниқланган, шу сабабли уларга кириш ёпилган.
Шунингдек, ҳокимларнинг 3889 та қарор ва фармойишларида қонун ҳужжатлари талаблари бузилганлиги аниқланган. Адлия органлари томонидан уларнинг 3198 тасини бекор қилиш ва қонун ҳужжатларига мувофиқлаштириш бўйича 1265 та чора кўрилган. Натижада 2587 та қарор бекор қилиниб, қонун ҳужжатларига мувофиқлаштирилди, 97 нафар масъул ходим интизомий жавобгарликка тортилди.
Ҳуқуқий экспертизадан ўтказиш учун вилоят адлия органларига тақдим этилган 3138 та ҳужжат лойиҳасининг 1130 таси ёки 36 фоизи (ҳар 3 та тақдим этилган ҳужжат) қабул қилиш учун номувофиқ деб топилган ёки рад этилган.
Адлия вазирлигининг қайд этишича, мониторинг натижаларига кўра ҳоким қарорларининг тизимда эълон қилиниши ёки аксинча бунга чеклов қўйилиши иш жараёнида кузатиладиган ҳолат. «Бироқ ташқи аралашув орқали E-qaror электрон тизими орқали ишлаб чиқилган ва қабул қилинган ҳужжатларни тизимдан ўзгартириш ёки ўчириб юбориш имконияти мавжуд эмаслиги маълум қилинади», — дейилади матбуот хизмати хабарида.
Адлия вазирлиги маҳаллий давлат ҳокимияти органлари фаолиятида очиқлик ва шаффофликни таъминлаш, бу борада E-qaror электрон тизими орқали қабул қилинаётган қарорларни эълон қилинишида жамоатчилик назорати ўрнатилганлигини ва бу борада жамоатчиликнинг фаол иштирокини қўллаб-қувватлайди, деб таъкидлади матбуот хизмати.

Хокимият Ташкента 3 ноября опубликовал на портале E-qaror решения кенгаша народных депутатов столицы о доходах и расходах бюджета города за первые шесть месяцев 2022 года. Однако спустя некоторое время документы пропали. После критики общественности информация была восстановлена.
Система E-qaror, где публикуются решения хокимиятов, за исключением документов для служебного пользования (ДСП), была запущена с 1 июля 2021 года. Пресс-служба Министерства юстиции Узбекистана отмечает, что внедрение информационно-коммуникационных технологий в этой сфере повысило открытость и помогает предотвращать фальсификацию решений хокимиятов.
На сегодняшний день принято уже более 255 тысяч решений хокимов в электронном виде — без использования бумаги. Это позволило сэкономить 1,2 миллиона листов, или 6 тонн, бумаги. Кроме того, на 25−30% сокращены сроки разработки решений и согласования их с соответствующими организациями, а также устранена возможность подачи проектов решений на подпись хокима в обход юридической службы.
Минюст также отмечает важность установления общественного контроля за решениями хокима — ранее такой возможности не было.
Согласно законодательству, хокимияты в некоторых случаях принимают решения и распоряжения, содержащие сведения, использование которых ограничено (сведения об обороне, безопасности, персональных данных, опеки и попечительства и т. п.)
По постановлению правительства, хоким, который одновременно занимает пост председателя кенгаша, утверждает проект документа электронной цифровой подписью и автоматически публикует подписанный и зарегистрированный документ со специальным номером на главной странице системы (кроме вышеуказанных случаев).
До подписания документа у хокима (главы кенгаша) есть возможность решить, оглашать документ автоматически на портале E-qaror или нет. Такое право есть только у хокима — главы кенгаша. В случае с документами о бюджете Ташкента такие решения принимает хоким Джахонгир Артыкходжаев.
Мониторинг принимаемых хокимом решений осуществляют не только органы юстиции, но и прокуратуры. В частности, органы юстиции выявили, что около 2700 документов хокимиятов не были опубликованы без каких-либо оснований, затем был обеспечен доступ к этим решениям.
В то же время проверяющие установили необоснованную публикацию более 2100 документов, содержащих запретную информацию, в связи с чем к ним был закрыт доступ.
Кроме того, обнаружено 3889 решений и распоряжений хокимов с нарушением законодательства. Органы юстиции приняли 1265 мер воздействия по отмене 3198 из них и приведению их в соответствие с законодательством. В результате отменено и приведено в соответствие с законодательством 2587 решений, 97 ответственных работников привлечены к дисциплинарной ответственности.
Из 3138 проектов документов, представленных в областные органы юстиции на правовую экспертизу, 1130, или 36% (каждый 3-й представленный документ), были признаны нецелесообразными к принятию или отклонены.
В Министерстве юстиции отметили, что в ходе мониторинга встречаются случаи публикации или закрытия доступа к решениям хокимиятов . «Однако изменить или удалить документы, разработанные и принятые через электронную систему E-qaror, путём внешнего вмешательства невозможно», — подчеркнули в пресс-службе.
Минюст поддерживает обеспечение гласности и прозрачности деятельности органов госвласти на местах, установление общественного контроля за публикацией решений хокимиятов и активное участие общественности в этом вопросе, отметили в пресс-службе.