Навоий вилоятида иссиқхона қуриш учун ажратилган ер майдонини сотмоқчи бўлган уч нафар шахс қўлга олинди, деб хабар қилди ИИВ матбуот хизмати.
Маълумотларга кўра, уч нафар фуқаро воситачи ёрдамида гумонланувчилардан бирининг ўғли номига ҳокимлик томонидан ажратилган 2 гектар ер майдонини ноқонуний равишда 200 минг долларга сотмоқчи бўлган. Ер иссиқхона қуриш учун имтиёзли шартлар асосида ажратилган бўлган.
Ер сотиш учун мўлжалланмагани ва харидор бу ерда уйлар қурмоқчи бўлганлиги сабабли, унга қўшимча 20 минг доллар эвазига бу масалани ҳал қилиш ваъда қилинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Навоийской области задержаны трое при попытке продать землю, отведённую под строительство теплицы, сообщила пресс-служба МВД.
По данным ведомства, трое граждан с помощью маклера пытались незаконно продать 2 га земли, выделенную хокимиятом на имя сына одного из подозреваемых, за 200 тысяч долларов. Земля была отведена для постройки теплицы на льготных условиях.
Так как земля не подлежала продаже, а потенциальный покупатель являлся застройщиком и собирался построить здесь типовые дома, ему пообещали решить этот вопрос за дополнительные 20 тысяч долларов.
Возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса Узбекистана, ведётся следствие.