Ўзбекистон бош вазири Абдулла Арипов Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг 14 ноябрь куни бўлиб ўтган йиғилишида Ўнғор тоғи ҳудудининг Қирғизистонга берилишига муносабат билдирди.
«Миллий тикланиш» партиясидан сайланган депутат Абдумалик Акрамов Фарғона водийсидаги энг баланд нуқталардан бири ҳисобланган, Наманган вилоятига яқин жойлашган Ўнғор тоғида Ўзбекистон ва Қирғизистоннинг радио ва телевидение антенналари жойлашганини таъкидлади.
Мамлакатлар ўртасидаги давлат чегарасининг алоҳида участкалари тўғрисидаги шартномага кўра, Ўзбекистон Қирғизистонга ушбу 35 гектар майдонни беради. (Шу куни депутатлар томонидан мазкур шартнома, шунингдек, Андижон (Кампир-обод) сув омборининг сув ресурсларини биргаликда бошқариш тўғрисидаги битимни ратификация қилиш тўғрисида қонун қабул қилингани ҳақида ёзган эдик).
Абдулла Арипов Ўзбекистон томондан тоғ чўққисига чиқишнинг иложи йўқлигини таъкидлади.
«Яна битта қизиқ томони шуки, у тоғ чўққисига Ўзбекистон томонидан чиқа олмайсиз — йўл йўқ. Фақат Қирғизистон томонидан чиқасиз. Шунақа ньюанси бор. Кўплар буни билмайди. Айтмоқчи бўлган нарсамиз, [йўл] улар томонидан бўлгани учун компромисс (бир-бирига ён босиш — таҳр.) таклиф бўлган. Унга биноан улар ҳам, биз ҳам фойдаланиш таклиф этиляпти. Яъни биз уларга жой ажратишга имконият яратиб беряпмиз, улар эса бизга йўл нуқтаи назаридан у ерга чиқиб-тушиш имкониятини яратади. Шунақа келишув бор», — дея таъкидлади ҳукумат раҳбари.
Ўзбекистон томони Ўнғор тоғ (Унгар-Тоо) ҳудудини Қирғизистонга беришга тайёрлиги ҳақида дастлаб 2021 йилнинг мартида Садир Жапаровнинг Ўзбекистонга ташрифи доирасида маълум бўлган эди.
«Қирғизистон томони Ўзбекистоннинг Қирғизистон ҳудудида жойлашган Сўх анклавига транспорт ва ҳаво қатновларини очишга тайёр. Анклав аҳолиси давлат чегарасидан бемалол ўтишлари мумкин. Ўз навбатида, ўзбек томони Қирғизистонга ўша вақтгача чегара ҳудуди аҳолиси ўртасида келишмовчилик ва сиёсий зиддиятга сабаб бўлган Унгар-Тоо ҳудудини беришга тайёр», — дея қайд этган эди Қирғизистон президенти маъмурияти.
Фото: Turmush.kg.
Ўнғор тоғининг баландлиги 900 метрни ташкил этади. Қирғиз матбуоти хабарига кўра, баҳсли ҳудудда аввал ҳам можаролар бўлган. Kaktus.media нашрининг ёзишича, 2016 йилнинг 22 август куни Ўзбекистон Ички ишлар вазирлигининг бир неча ходимлари вертолёт ёрдамида тоққа қўнган ва Қирғизистоннинг тўрт фуқароси — радиореле станцияси ходимларини қўлга олган. 8 сентябрь куни улар қўйиб юборилган, 18 сентябр куни эса Ўзбекистон вакиллари тоғни тарк этган

Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов на заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса 14 ноября прокомментировал передачу местности Унгор-Тепа Кыргызстану.
Депутат Абдумалик Акрамов от партии «Миллий тикланиш» отметил, что на горе Унгор-Тепа, которая считается одной из самых высоких точек в Ферганской долине и находится рядом с Наманганской областью, расположены радио- и телевизионные антенны Узбекистана и Кыргызстана.
Согласно Договору об отдельных участках государственной границы между странами, Узбекистан отдаёт данную местность площадью 35 гектаров Кыргызстану. (Мы писали, что депутаты в этот день приняли закон о ратификации данного договора, а также Соглашения о совместном управлении водными ресурсами Андижанского (Кемпир-Абадского) водохранилища.)
Абдулла Арипов отметил, что подняться на вершину горы со стороны Узбекистана невозможно.
«Есть одна интересная деталь. Нельзя подняться на вершину горы со стороны Узбекистана — нет дороги. Дорога только со стороны Кыргызстана. Есть такой нюанс. Многие об этом не знают. Из-за того, что [дорога] с их стороны, мы предложили компромиссный вариант по совместному использованию [горы]. Мы создаём возможность для выделения им местности, но они должны создать условия, чтобы мы могли подняться и спуститься с горы. Есть такая договорённость», — отметил глава правительства.
О том, что Узбекистан готов уступить Кыргызстану местность Унгор-Тепа (Унгар-Тоо), стало известно в марте 2021 года по итогам государственного визита Садыра Жапарова в Узбекистан.
«Кыргызская сторона готова открыть транспортное и авиасообщение в узбекский анклав Сох, расположенный на территории Кыргызстана. Жители анклава могут свободно передвигаться через госграницу. В свою очередь узбекская сторона готова отдать Кыргызстану местность Унгар-Тоо, которая до этого времени была предметом спора и политической напряженности между жителями приграничья», — отмечала тогда администрация президента Кыргызстана.
Фото: Turmush.kg.
Высота горы Унгор-Тепа составляет 900 метров. По сообщениям кыргызстанских СМИ, на спорной территории ранее происходили конфликты. Kaktus.media пишет, что 22 августа 2016 года на гору с вертолёта высадились несколько сотрудников МВД Узбекистана и задержали четверых граждан Кыргызстана — сотрудников радиорелейной станции. 8 сентября их отпустили, а 18 сентября представители Узбекистана покинули гору.