Humo Arena’да #wearethechildren халқаро фотосуратлар кўргазмаси бўлиб ўтмоқда. Экспозиция ёш болалар тарбияси ва таълимига бағишланган II Бутунжаҳон конференцияси арафасида очилди. Маросимда Ўзбекистон мактабгача таълим вазири Агриппина Шин, Шаҳноза Мирзиёева ҳузуридаги Мактабгача таълим соҳасида сиёсатни шакллантириш ва юритиш бош бошқармаси бошлиғи, ЮНEСКО, ЮНИСEФ ва бошқа халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этди.
Кўргазмадан мақсад мактабгача ёшдаги болаларни вояга етказиш ва тарбиялаш билан боғлиқ муаммоларига эътиборни қаратишдир.
Осиё, Африка, Шимолий ва Жанубий Америкадан келган фотосуратчилар болалик оламига йўл кўрсатувчи сифатида ҳаракат қилишди. Танлов учун танлаб олинган 200 та фотосуратдан танловда МТВ томонидан юзга яқини кўргазма учун саралаб олинди. Кўргазмани тайёрлаш жараёнига халқаро эксперт, продюсер Бенуа Делпланк жалб этилди.
Репортаж ва портрет жанрларидаги асарлар мактабгача таълим тизими қандай ишлаши билан таништиради. Фотосуратчи Мелани Купер Тинч океанидаги Кук ороллари орасида энг каттаси бўлган Раротонга оролида #wearethechildren серияларини суратга олди. У ерда эрта ривожланиш таълим дастури ҳар бир болага унинг ижтимоий, ҳиссий, жисмоний ва маънавий эҳтиёжларини ҳисобга олган ҳолда ҳар томонлама ёндашилади. Бу атроф-муҳитни, табиатни ўрганиш билан бевосита боғлиқ.
Фотосуратчи Мартин Харумва болалар боғчалари ҳақида сўзлаб беради. У уларни Конго Республикасида давом этаётган уруш туфайли 180 000 нафар қочқин жойлаштирган жануби-ғарбий Угандадаги Накивале қишлоғида олган. Катталар таълимдаги камчиликларни олдини олиш учун мактабгача ёшдаги болаларни ўқитиш учун қийин шароитларда имкониятлар топишга ҳаракат қилишмоқда.
Тошкентлик фотограф Эрнест Куртвелиев кўргазма учун суратлар олишга Қашқадарё вилоятининг чекка қишлоқларига бориб, Қибрай туманидаги «Имкон» реабилитация марказида ҳам бўлди.
«Болаларнинг юзларига назар ташласангиз, уларнинг ҳар бири касаллик билан қандай курашаётганини тушунасиз. Самимий ҳис-туйғулар шунчалик кўпки, бу жуда таъсирли. Ҳар сафар шундай муҳитга шўнғиганимда ҳаяжонга тушаман», — дейди Эрнест Куртвелиев.
Эрнест Куртвелиев.
Экспозиция майдонининг ўртасидаги «илдиз отган» нурли кенгайтирилган дарахт кўргазма рамзи бўлди.
Бутунжаҳон конференцияда Мактабгача таълим вазирлигининг элчиси бўлган хонанда Лола Йўлдошеванинг айтишича, тадбирнинг асосий мазмуни унинг тимсолида ётади — таълим биринчи қадамлардан бошланиши керак.
«Дарахт ҳаёт айланиш жараёнини, авлодлар алмашинувини англатади ва илдизлар ерга чуқур кириб боргандагина гуллаш мумкинлигини эслатади. Фарзанд тарбиясида ўз тарих ва маданиятингизни билиш ҳам муҳим», — дейди Лола Йўлдошева.
Humo Arena’да #wearethechildren халқаро фотокўргазмаси 20 ноябргача соат 11:00 дан 17:00 гача томошабинлар учун очиқ. Кириш бепул.
Ташкилотчиларнинг таъкидлашича, кўргазмада тақдим этилган фотосуратлар #wearethechildren Uzbekistan глобал коллекциясининг бир қисмига айланади ва уларнинг муаллифлари рағбат сифатида бирга саёҳатга қўшилишлари ва Париждаги ана шундай кўргазмада ўз ишларини шахсан тақдим этишлари мумкин.

Международная фотовыставка #wearethechildren проходит в Humo Arena. Экспозиция открылась накануне II Всемирной конференции по воспитанию и образованию детей младшего возраста. В церемонии приняли участие министр дошкольного образования Узбекистана Агриппина Шин, начальник Главного управления формирования и ведения политики сферы дошкольного образования при ведомстве Шахноза Мирзиёева, представители ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ и других международных организаций.
Цель выставки — привлечь внимание к проблемам взросления и воспитания детей дошкольного возраста.
Проводниками в мир детства выступили фотографы из стран Азии, Африки, Северной и Южной Америки. Из 200 снимков, которые получило МДО после начала конкурсного отбора, для экспозиции отобрали около ста. К процессу подготовки выставки привлекли международного эксперта, продюсера Бенуа Дельпланка.
Работы в репортажном и портретном жанрах знакомят с тем, как устроена система дошкольного образования. Фотограф Мелани Купер отсняла серию #wearethechildren на острове Раротонга, самом большом из островов Кука в Тихом океане. Там образовательная программа раннего развития подходит к каждому ребёнку комплексно, учитывая его социальные, эмоциональные, физические и духовные потребности. Она напрямую связана и с изучением окружающей среды, природы.
О детских садах как привилегии рассказывают работы фотографа Мартина Харумвы. Он сделал их в посёлке Накивале на юго-западе Уганды, где из-за продолжающейся войны в Республике Конго размещаются 180 тысяч беженцев. Взрослые стараются находить возможности и в непростых условиях обучать детей дошкольного возраста, чтобы не допустить пробелов в образовании.
Ташкентский фотограф Эрнест Куртвелиев за снимками для выставки отправился в отдалённые кишлаки Кашкадарьинской области, а также посетил реабилитационный центр Imkon в Кибрайском районе.
«Когда всматриваешься в лица детей, понимаешь, что каждый из них переживает, как борется с недугом. Столько искренних эмоций, и это очень трогательно. Каждый раз, когда погружаюсь в такую атмосферу, я волнуюсь», — говорит Эрнест Куртвелиев.
Эрнест Куртвелиев.
Символом выставки стало светящееся раскидистое дерево, «пустившее» корни в самом центре экспозиционного пространства.
По словам певицы Лолы Юлдашевой, которая является амбассадором Министерства дошкольного образования в рамках Всемирной конференции, в его образе заключается ключевой месседж события — образование должно начинаться с первых шагов.
«Дерево символизирует жизненный цикл, смену поколений и напоминает, что цветение возможно лишь тогда, когда корни крепко уходят в землю. Знание своей истории, культуры также важно в воспитании детей», — говорит Лола Юлдашева.
Международная фотовыставка #wearethechildren в Humo Arena открыта для посещений до 20 ноября с 11:00 до 17:00. Вход свободный.
Организаторы отмечают, что представленные на выставке фотографии станут частью глобальной коллекции #wearethechildren Uzbekistan, а их авторы в качестве поощрения смогут присоединиться к выездному туру и лично представить свои работы на аналогичной выставке в Париже.