Американинг «Тинчлик корпуси» (Peace Corps) хайрия ташкилоти Ўзбекистонда ўз фаолиятини қайта тиклашга ҳозирлик кўрмоқда. Бу ҳақда пайшанба куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида АҚШнинг Тошкентдаги янги элчиси Жонатан Хеник маълум қилди, деб ёзди «Газета.uz» мухбири.
««Тинчлик корпуси» Ўзбекистонда амалга оширган энг яхши дастурларимиздан биридир. Биламан, кўпчилик ўзбеклар «Тинчлик корпуси» кўнгиллиларини эслайдилар… «Тинчлик корпуси»да кўнгилли бўлиб ишлаганлар АҚШда Ўзбекистон [манфаатларининг] энг кучли ҳимоячиларидир… Биз «Тинчлик корпуси» фаолиятини қайта тикламоқчимиз. Бу борада Ўзбекистон ҳукумати билан принципиал келишувга эришдик», — деди Америка дипломатик миссияси раҳбари.
Унинг сўзларига кўра, ҳозирда дастур тафсилотлари ишлаб чиқилмоқда. «Биз ҳозир дастур тафсилотларини, у қандай бўлишини ишлаб чиқишга ҳаракат қилмоқдамиз. Биз хайрия дастурини муҳокама қилиш учун „Тинчлик корпуси“ делегациясини таклиф қилишга ҳаракат қиляпмиз. Бу бироз вақт талаб этади», — деди элчи.
«Тинчлик корпуси» 1961 йил 1 мартда ташкил этилган АҚШ ҳукуматининг мустақил федерал агентлигидир. Ташкилот ўнлаб турли мамлакатларга таълим, тадбиркорлик, ахборот технологиялари, қишлоқ хўжалиги ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳаларида давлат идоралари, университетлар ва мактаблар, нодавлат ташкилотлар ва тадбиркорлар билан ҳамкорлик қилиш учун кўнгиллиларни юборади.
1992 йилдан буён ташкилотнинг Ўзбекистондаги дастурига ичимлик сувини тозалаш лойиҳалари, ОИТСга қарши кураш, кичик бизнесга ёрдам бериш ва бошқалар кирган.
2005 йил июнь ойида «Тинчлик корпуси» Ўзбекистонда «ҳокимият босими» туфайли ўз фаолиятини тўхтатганини эълон қилганди. Хусусан, Ташқи ишлар вазирлиги 52 нафар кўнгилли ва мамлакат ваколатхонаси раҳбарининг визаси муддатини узайтирмагани маълум қилинганди.
«Тинчлик корпуси» Ўзбекистондаги фаолияти давомида 700 дан ортиқ Америка фуқароларини мамлакатга жўнатган.
1961 йилдан бери 178 мингдан ортиқ америкаликлар «Тинчлик Корпуси» кўнгиллилари бўлди. «Хизмат» 27 ой давом этади, у камида 18 ёшга тўлганларни қабул қилади.

Американская благотворительная организация «Корпус мира» (Peace Corps) готовится возобновить свою деятельность в Узбекистане. Об этом на пресс-конференции в четверг сообщил новый посол США в Ташкенте Джонатан Хеник, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
«„Корпус мира“ — одна из лучших программ, которая у нас была в Узбекистане. Я знаю, что многие узбекистанцы помнят волонтёров „Корпуса мира“… Те, кто работал волонтёром в „Корпусе мира“, сильнее всех защищают [интересы] Узбекистана в США… Мы хотим возобновить деятельность „Корпуса мира“. У нас по этому вопросу есть принципиальная договорённость с правительством Узбекистана», — сообщил глава американской дипмиссии.
По его словам, сейчас разрабатываются детали программы. «Мы пытаемся прямо сейчас проработать детали программы, какой она будет. Мы пытаемся пригласить делегацию из „Корпуса мира“, чтобы начать обсуждение благотворительной программы. Это займёт некоторое время», — сказал посол.
«Корпус мира» — независимое Федеральное агентство правительства США, учреждённое 1 марта 1961 года. Организация направляет добровольцев в десятки разных стран, чтобы сотрудничать с правительственными учреждениями, вузами и школами, неправительственными организациями и предпринимателями в сферах образования, предпринимательства, информационных технологий, сельского хозяйства и экологии.
С 1992 года программа организации в Узбекистане включала в себя проекты очистки питьевой воды, мероприятия против СПИДа, помощь малому бизнесу и другие.
В июне 2005 года «Корпус мира» заявил о прекращении деятельности в Узбекистане из-за «давления властей». В частности, сообщалось, что МИД не продлил визы 52 волонтёрам и руководителю странового представительства.
За время работы в Узбекистане «Корпус мира» командировал в страну более 700 американских граждан.
Всего с 1961 года волонтёрами «Корпуса мира» было более 178 тысяч американцев. «Служба» длится 27 месяцев, в неё принимают тех, кому не менее 18 лет.