Самарқандда Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё ўртасида ўзаро боғлиқлик бўйича «Барқарор ўсиш учун глобал дарвоза» халқаро конференцияси бўлиб ўтмоқда, дея хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
Тадбирда чиқиш қилган Европа Иттифоқининг ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати масалалари бўйича олий вакили Жозеп Боррель ўз нутқида тушунарли ва шаффоф қоидаларга асосланган халқаро тартиб одамлар ва компаниялар инвестицияларининг хавфсизлиги ва эркинлигини таъминлаш имконини беради.
«Агар биз халқаро қонун устуворлигини йўқотгудек бўлсак, юзага келадиган беқарорлик оқибатида шу вақтгача эришганларимизнинг баридан мосуво бўлишимиз хавфи бор. Ҳозирда хавф остида бўлган нарсаларимизни ҳимоя қиларканмиз, айни вақтда янги чақирувларга ҳам дош бера олиш учун ўзгаришимиз ҳам керак», — деди у.
«Европаликлар ва Марказий Осиё аҳолиси чақирувлар, таҳдидлар қаршисида бирлашмоқда. Биз пандемиядан кейинги дунёда яшаяпмиз, аммо жамиятларимиз ўртасида аввалгидан ҳам кучлироқ бўлган алоқаларни қурмоқдамиз ҳамда уч хил — энергетика, озиқ-овқат ва қарз инқирозига сабаб бўлаётган Россиянинг Украинага ҳарбий агрессияси оқибатларини бартараф этишга уринмоқдамиз», — деди Европа дипломатияси раҳбари.
«Биз ушбу таҳдидларни кўрмасликка ололмаймиз. Баъзилар тўсиқлар қуриб, уларнинг ортига яшириниб олишга уринмоқда. Биз эса аксинча ҳаракат қилиш кераклигини биламиз. Деворлар ҳеч қачон лозим даражада баланд бўлмайди, ўз қобиғига ўралган ҳолда хавфсизликка интилишлар муваффақиятсизликка учраши тайин. Бунинг ўрнига биз баҳамжиҳат ишлаб, шу йўл билан халқаро қонун устуворлигини ҳимоя қилишимиз керак, чунки у бизнинг умумий хавфсизлигимиз гаровидир. Халқаро қонун устуворлигисиз савдо ўсмайди ва инвестициялар келмайди. Халқаро қонун устуворлигисиз биз ҳаммамиз хавфлардан холи бўла олмаймиз», — дея қайд этиб ўтди Жозеп Боррель.
У Европа Иттифоқини Марказий Осиё ҳудудлари билан янада барқарор ҳамкорликни ривожлантиришига туртки бераётган жиҳатларга эътибор қаратди.
«Марказий Осиёдаги ҳамкорларимиз каби, биз ҳам Европада ким билан алоқа қилиш эркинлигига эга бўлиш учун стратегик автономия йўналишида олға қадам ташлашни хоҳлаймиз. Ҳаддан ташқари боғлиқлик ва танловсизлик жуда қимматга тушади. Буни биз бугун Европада нафақат энергетика хавфсизлигимиз масаласида, балки бошқа ҳаётий муҳим соҳалар — рақамли инфратузилмалар, хавфсизлик архитектураси, шунингдек, озиқ-овқат етказиб бериш ва энг зарур хомашё материаллардан фойдаланиш масалаларида ҳам аниқ-тиниқ кўриб турибмиз. Бу масалалар бундан кейин ҳам Европада борган сари муҳим аҳамият касб этаверади», — деди Боррель.
«Ҳамкорларимизда ҳам стратегик автономияга эришиш истаги бор. Биз буни ҳурмат қиламиз ва Марказий Осиёдаги ҳамкорларимизнинг тарихий ё жуғрофий ўзига хосликлардан қатъи назар бирор бир халқаро ҳамкорга муте бўлиб қолмаслик истаги табиий эканини тан оламиз. Биз Марказий Осиёдаги дўстларимизда танлов эркинлиги бўлишини қўллаб-қувватлаймиз», — деди Европа дипломатиясининг раҳбари.
«Шу билан бирга, биз ушбу алоқа вариантлари эксклюзив бўлмаслиги кераклиги ҳақидаги қарашларни ҳам маъқуллаймиз, — деди у. — Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқлик тўғрисида сўз юритарканмиз, бу бошқа алоқалар ҳисобига бўлмаслиги керак. Аксинча, бу боғлиқлик барчамизни боғлаб турадиган нисбатан каттароқ тармоқ доирасидаги алоқаларни мустаҳкамлаши ва тўлдириши керак».
Жозеп Боррелнинг таъкидлашича, Европа тўғридан-тўғри инвестицияларнинг жаҳон бўйича биринчи рақамли манбаси ҳисобланади.
«Шубҳасиз, биз Марказий Осиёдаги энг катта инвестормиз. Сўнгги 10 йил давомида Европа Иттифоқига аъзо давлатлар Марказий Осиё мамлакатларига 105 млрд евродан ортиқ инвестиция киритган, бу минтақага киритилган тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар умумий миқдорининг 40 фоизидан кўп. Бу Россия ва Хитой киритаётган инвестициялар миқдоридан кўп. Биз бундан ҳам кўпроғига тайёрмиз», — деди ЕИ олий вакили.
Ўз чиқиши якунида Жозеп Боррель Europe Team’нинг тақдимоти конференция давомида ўтказиладиган икки ташаббуси ҳақида маълумот берди.
«Сув, энергетика ва иқлим ўзгаришлари бўйича ташаббус Марказий Осиёда сув ва энергетика ресурсларини барқарор бошқаришга, шунингдек, экологик ва иқлим ўзгаришлари билан боғлиқ муаммоларни ҳал қилишга кўмак беради», — деди у.
«Рақамли ўзаро боғлиқлик бўйича ташаббус эса Марказий Осиёнинг сунъий йўлдош алоқаси воситасида глобал интернетдан фойдаланиш имкониятларини оширади», — дея маълум қилди Жозеп Боррель.

В Самарканде проходит международная конференция по взаимосвязанности Европейского Союза и Центральной Азии: «Глобальные ворота для устойчивого развития», передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель, выступая на ней, напомнил, что международный порядок, основанный на понятных и прозрачных правилах, позволяет обеспечивать безопасность и свободу людей и инвестиции компаний.
«Если мы потеряем международное верховенство закона, есть риск, что в результате нестабильности мы потеряем всё то, чего мы добились. Защищая то, что сейчас находится под угрозой, мы должны в то же время меняться, чтобы справиться с новыми вызовами», — сказал он.
«Европейцы и жители Центральной Азии объединяются перед лицом вызовов. Мы живём в мире после пандемии, но строим более сильные связи между нашими обществами и пытаемся справиться с последствиями военной агрессии России в Украине, которая ведёт к тройному кризису кризису — энергии, продовольствия и долговому кризису», — заявил глава европейской дипломатии.
«Мы не можем отвернуться от этих угроз. Некоторые пытаются построить барьеры и спрятаться за ними. Но мы знаем, что нам нужно делать обратное. Стены никогда не будут достаточно высокими, попытки искать безопасность в изоляции обречены на провал. Вместо этого мы должны работать вместе и защищать таким образом международное верховенство закона, потому что это обеспечит гарантию нашей общей безопасности. Без международного верховенства закона торговля не будет расти и инвестиции не придут. Без международного верховенства закона мы все не будем в безопасности», — подчеркнул Жозеп Боррель.
Он обратил внимание на мотивы ЕС, которые двигают его к развитию более устойчивого сотрудничества с регионов Центральной Азии.
«Как и наши партнёры в Центральной Азии, мы в Европе тоже хотим продвигаться вперёд в направлении стратегической автономии, чтобы иметь свободу выбора, с кем мы хотим иметь связи. Слишком сильная зависимость и отсутствие выбора обходятся слишком дорого. И сегодня в Европе мы видим это очень чётко, когда дело касается вопроса нашей энергетической безопасности, как и других жизненно важных сфер: цифровой инфраструктуры, архитектуры безопасности, а также продовольственных поставок и доступа к наиболее важным сырьевым материалам. И это всё будет обретать всё большую и большую важность в Европе», — сказал Боррель.
«У наших партнёров тоже есть желание получить стратегическую автономность. Мы это уважаем и признаем естественное желание наших центральноазиатских партнёров отвергать зависимость от какого бы то ни было международного партнёра, независимо от истории или географии. Мы поддерживаем право наших друзей из Центральной Азии иметь свободу выбора», — заявил глава европейской дипломатии.
«Мы также поддерживаем, что эти варианты связей не должны быть эксклюзивными, — добавил он. — Когда мы говорим о взаимосвязанности между Евросоюзом и Центральной Азией, это не должно быть за счёт других связей. Наоборот, это должно укреплять и дополнять прочие связи в рамках более широкой сети, которая всех нас объединяет».
Жозеп Боррель подчеркнул, что Европа является источником №1 прямых иностранных инвестиций по всему миру.
«Без сомнения, мы являемся самым большим инвестором в Центральной Азии. За последние 10 лет страны-члены Евросоюза инвестировали более 105 млрд евро в центральноазиатские страны, а это уже превышает 40% от общей суммы иностранных прямых инвестиций в регионе. Это больше, чем инвестируют Россия и Китай. И мы готовы делать и больше», — заявил высокий представитель ЕС.
В завершении своего выступления Жозеп Боррель анонсировал две инициативы Europe Team, которые будут презентованы в ходе конференции.
«Инициатива по воде, энергетике и климатическим изменениям будет способствовать устойчивому управлению водными и энергетическими ресурсами, а также решению экологических проблем и проблем, связанных с изменениями климата, в Центральной Азии», — сказал он.
«Инициатива по цифровой взаимосвязанности повысит доступ Центральной Азии к глобальному интернету посредством спутниковой связи», — сообщил Жозеп Боррель.