Якшанба куни Қозоғистондаги навбатдан ташқари президент сайловларида иштирок этганлар Остона шаҳри вақти билан соат 22:00 да 69,43 фоизни ташкил этди. Бу ҳақда мамлакат Марказий сайлов комиссияси хабар берди. Овоз бериш жараёнларида 11,953 млн сайловчидан 8,299 млн нафари қатнашди.
Фото: Қозоғистон МСК.
Сайловчиларнинг иштироки бўйича энг юқори кўрсаткич Жетису вилоятида — 81,42%, энг паст кўрсаткич эса — мамлакатнинг эски пойтахти ва энг кўп аҳоли яшайдиган Олмаота шаҳрида бўлди — 28,72% сайловчи овоз беришга келишган. Остонада эса қатнашиш кўрсаткичи — 48,6% ни қайд этди, Чимкентда эса — 59,79%. Бошқа ҳудудларда эса ушуб кўрсаткич 67−81% атрофида бўлди.
Фото: Қозоғистоннинг Тошкентдаги элчихонаси.
«Газета.uz»га Қозоғистон элчихонаси маълум қилишича, дипломатик корпус биносидаги сайлов участкасида овоз беришда қатнашиш — 96,1% ни ташкил этди, рўйхатга олинган 621 сайловчидан 591 нафари келди.
Ҳозир Қозоғистон ҳудудидан ташқари айрим сайлов участкаларида овоз бериш жараёнлари давом этмоқда. Жумладан, энг сўнгги бўлиб, 21 октябрь куни Остона вақти билан соат 9:00 да Сан-Францискодаги элчихонада ташкил этилган участка ёпилади.
Айни вақтда Остонада бўлиб турган «Газета.uz» мухбири Абдулло Ёдгоровнинг маълум қилишича, сайловнинг дастлабки натижалари душанба куни тушга қадар эълон қилинади.
Аввалроқ Қозоғистондаги президент сайловлари қандай ўзгаришлар билан ўтаётгани ҳақида ёзгандик, қолаверса, якшанба куни бир қанча сайлов участкаларидан тайёрланган фоторепортажни эълон қилгандик.

Явка на внеочередных выборах президента Казахстана, проходящих в воскресенье, составила, по предварительным данным на 22:00 времени Астаны, 69,43%, сообщила Центральная избирательная комиссия страны. В выборах приняло участие 8,299 миллиона из 11,953 миллиона зарегистрированных избирателей.
Источник: Центризбирком Казахстана.
Самая высокая явка зарегистрирована в области Жетысу — 81,42%, самая низкая — в бывшей столице и самом населённом городе Казахстана Алматы, где на участки пришло 28,72% избирателей. В Астане явка составила 48,6%, в Шымкенте — 59,79%. В других регионах она была в пределах 67−81%.
Фото: Посольство Казахстана в Узбекистане.
В Ташкенте, как сообщили «Газете.uz» в посольстве Казахстана, где находился избирательный участок, явка составила 96,1% — проголосовать пришёл 591 из 621 зарегистрированного избирателя.
Сейчас голосование продолжается на некоторых избирательных участках за пределами Казахстана.
Предварительные итоги выборов будут объявлены днём в понедельник, сообщает корреспондент «Газеты.uz» Абдулло Ёдгоров, находящийся в Астане.
Мы писали о том, как проходят выборы и чем они отличаются от предыдущих, а также публиковали фоторепортаж из Астаны и Акмолинской области.