Ангрен шаҳри ҳокими Алишер Раимов ҳудудда қурилаётган президент мактаби таъминотчилари билан мулоқот чоғида ҳақоратли сўзлар ишлатиб, тадбиркорга сўкинганди. Тошкент вилояти ҳокимлиги матбуот хизмати ҳокимга «ҳайфсан» интизомий жазоси берилганини маълум қилди.
Шаҳарда қурилаётган президент мактабига қурилиш материаллари етказиб берилиши масаласи юзасидан мулоқот давомида ҳокиминики дейилган овоз эгаси Латиф исмли шахсни «қаматтириб қўйгани»ни, таъминотчи корхона қурилиш материалларини етказиб бермаса, 1 млрд сўмга «ухлаши»ни айтган, шунингдек, суҳбатдошларидан бирини қўпол равишда сўкиб, ҳақорат қилган.
Ҳолат юзасидан 19 ноябрь куни вилоят ҳокимлиги Одоб-ахлоқ комиссиясининг йиғилишида ана шу масала кўриб чиқилиб, тегишли чора кўриш учун вилоят ҳокими Зойир Мирзаевга тақдимнома киритилган эди.
Тошкент вилояти ҳокими Зойир Мирзаевнинг фармойишига биноан Вазирлар Маҳкамасининг «Давлат фуқаролик хизматчилари томонидан одоб-ахлоқ қоидаларига риоя этилишини таъминлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори талабларига риоя қилмагани, давлат хизматчисининг касб этикасини бузгани, мансаб ваколатларини суистеъмол қилиб, ноқонуний хатти-ҳаракатларни содир этганлиги учун Ангрен шаҳар ҳокими Алишер Раимовга нисбатан «ҳайфсан» интизомий жазо чораси қўлланилди.

Хокиму города Ангрена Ташкентской области Алишеру Раимову назначено дисциплинарное взыскание в виде выговора, сообщила областная администрация. Несколько дней назад появилась запись с голосом хокима, на которой он оскорбляет бизнесмена.
В беседе, посвящённой строительству в городе президентской школы, хоким заявляет, что если поставщик вовремя не доставит стройматериалы, то «попадёт» на 1 млрд сумов и что он «посадил» человека по имени Латиф. Он также ругает и оскорбляет одного человека.
19 ноября, на следующий день после появления записи, комиссия по этике хокимията области обсудила инцидент и признала, что хоким Ангрена нарушил правила этики госслужащего. Она подготовила представление на имя хокима Ташкентской области Зойира Мирзаева о принятии мер ответственности в отношении Алишера Раимова.
«Конечно, хоким ответственен за своевременное выполнение [различных работ и поручений], однако это никому не даёт право ругать или оскорблять другого человека», — заявил глава комиссии, первый заместитель хокима области Музаффар Файзиев.
Алишер Раимов на заседании заявил, что сильно сожалеет о своих действиях: «Прекрасно понимаю, что нанёс вред политике нашего уважаемого президента и тысячи раз сожалею об этом. Какой бы ни была ситуация, я должен держать себя в руках, в этом я убедился ещё раз. Считаю, что аудиозапись, грубо говоря, бросает тень на политику нашего государства».
«Отныне я в любой ситуации буду стараться держать себя в руках и вести свою деятельность в рамках, обозначенных законом. Прошу прощения у народа, который нам верит», — добавил он.
Распоряжением хокима области Зойира Мирзаева Алишер Раимов получил выговор за «нарушение профессиональной этики госслужащего, злоупотребление служебным положением и совершение незаконных действий».