Адлия вазирлиги ва нодавлат нотижорат ташкилотларининг ташаббускор гуруҳи вакиллари ҳукуматнинг халқаро грант лойиҳаларини амалга оширишда ННТларнинг давлат органлари билан ҳамкорлигини тартибга солишга қаратилган июндаги қарорини муҳокама қилиш учун учрашди. Бунга ННТ ва фуқаролик фаолларининг яқинда ушбу қарорни бекор қилишни сўраб қилган очиқ мурожаати сабаб бўлди.
Учрашув якунларига кўра томонлар Ўзбекистон ННТлари миллий ассоциацияси (ЎзННТМА) ҳузурида қарорни такомиллаштириш бўйича таклифларни тайёрловчи ишчи гуруҳ ташкил этишга келишиб олди.
Ташаббускор гуруҳнинг ҳукуматга қаратилган мурожаатини «Газета.uz» 17 ноябрь куни эълон қилган эди. Унда Вазирлар Маҳкамасининг 13 июндаги 328-сон «Маҳаллий нодавлат нотижорат ташкилотларининг халқаро грант лойиҳаларини амалга оширишда давлат бошқаруви органлари билан ўзаро ҳамкорлик қилиш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида»ги қарорини бекор қилиш зарурлиги ҳақида сўз боради.
ННТ вакиллари фуқаролик фаоллар ўз мурожаатида ушбу қарор ННТларнинг ишларига бевосита аралашув экани ва уларнинг халқаро грантлар орқали молиявий манбалар олиш имкониятларини қийинлаштиришини бандма-банд тушунтириб берганди. Ташаббускор гуруҳ ушбу ҳолат ННТларнинг ҳуқуқларининг бузилиши эканини ва фуқаролик жамиятининг мустақил институтларини ўз лойиҳаларини амалга оширишда миллий ҳамкорга тобе қилиб қўйишини қайд этиб ўтган эди.
Бундан ташқари, мурожаатда ушбу қарор ННТ вакиллари билан на юзма-юз учрашувлар кўринишидаги муҳокамаларда, на Regulation.gov.uz'да онлайн-муҳокама тарзида келишилмаган. Ҳатто 1300 дан ортиқ ННТларни бирлаштирган ва давлат органларида ННТларнинг манфаатларини ҳимоя қилиши керак бўлган ЎзННТМА ҳам ушбу ҳужжатнинг муҳокамасига жалб этилмаган ва ННТлар билан муҳокамасини ташкиллаштирмаган. Оқибатда ҳужжат парда отида қабул қилинган, бу эса, ННТ вакилларининг қайд этишича, президентнинг 2018 йил 4 майдаги 5430-сон фармони талабларига зид.
21 июнь куни ЎзННТМА ёзда «Инсон ҳуқуқлари ва манфаатларини таъминлашда давлат органлари ва нодавлат нотижорат ташкилотларининг ҳамкорлиги» мавзусида ўтказилган миллий форумда 328-сон қарор юзасидан муҳокамалар олиб борилгани ва қарорнинг фуқаролик жамияти институтлари фаолиятига таъсирини ҳар томонлама ўрганиб чиқиш бўйича қарор қабул қилинганини маълум қилди. Аммо ЎзННТМА бу каби муҳокамаларда айнан қайси ННТ ва қандай фуқаролик жамияти институти вакиллари қатнашганига аниқлик киритмаган.
Бунгача Адлия вазирлиги ҳам ташаббускор гуруҳнинг мурожаатига дастлабки жавоб муносабатини эълон қилган эди.
Адлия вазирлиги вакиллари ва мурожаат ташаббускорлари ўртасидаги учрашувда адлия вазири ўринбосари Музраф Икромов бундайин учрашув аслида анча аввал ўтказилиши лозим бўлганини тан олиб, долзарб мурожаат билан чиқиш қилгани учун ташаббускор гуруҳга миннатдорлик билдирган, унинг таъкидлашича, бунгача ҳеч ким ушбу қарор юзасидан вазирликка мурожаат қилмаган.
Музраф Икромов Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 9 октябрдаги 858-сон қарори (нодавлат нотижорат ташкилотларининг чет давлатлардан, халқаро ва чет эл ташкилотларидан, чет элликлардан пул маблағлари ва мол-мулк олишни келишиш тартиби ҳақида) мазмунини тушунтириб берган. У, шунингдек, ушбу ҳужжатнинг 328-сон қарордан фарқли жиҳатларини ҳам кўрсатиб ўтган.
Ташаббускор гуруҳ вакиллари 328-сон қарор билан ишлаш билан боғлиқ аниқ фактлардан келиб чиқиб, ННТларнинг халқаро грант лойиҳалари билан ишлашида юзага келган қийинчиликлар ҳақида сўзлаб берган.
Мурожаат ташаббускорлари айрим давлат органлари ушбу қарорни амалда нотўғри татбиқ этмоқда, ҳамкорлик доирасида ННТлар учун сунъий тўсиқлар қўйилмоқда, оқибатда эса ушбу қарордан кўзланган мақсадларни ҳар доим ҳам рўёбга чиқариб бўлмаяпти.
Учрашув якунларига кўра, томонлар 328-сон қарор ННТлар ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари вакилларининг таклифлари асосида изчил қайта кўриб чиқилиши лозимлиги борасида бир тўхтамга келган. Улар қарорни қўллаш амалиётини бундан кейин ҳам ўрганиш ва аниқланган муаммоларни ҳал қилишга қаратилган таклифларни ишлаб чиқиш бўйича келишиб олган.
ЎзННТМА бошчилигида мурожаат ташаббускорларини ҳам таклиф қилган ҳолда ҳукуматнинг ушбу қарорига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш бўйича таклифлар тайёрловчи ишчи гуруҳ тузиш ҳақида қарор қабул қилинган.

Представители Министерства юстиции и инициативной группы негосударственных некоммерческих организаций в четверг провели встречу, чтобы обсудить июньское постановление правительства о порядке сотрудничества ННО при реализации международных грантовых проектов с госорганами. Поводом стало недавнее открытое обращение группы ННО и гражданских активистов с призывом отменить это постановление.
По итогам встречи стороны договорились создать рабочую группу при Национальной ассоциации ННО Узбекистана (НАННОУз) для разработки предложений по усовершенствованию постановления.
Обращение инициативной группы к властям «Газета.uz» публиковала 17 ноября. В нём говорится о необходимости отмены постановления Кабинета министров №328 от 13 июня «Об утверждении положения о порядке взаимного сотрудничества местных ННО при реализации международных грантовых проектов с органами государственного управления».
Представители ННО и активисты в своём обращении попунктно разъяснили, почему постановление является прямым вмешательством в дела ННО и затрудняет для них доступ к финансированию через международные гранты. Инициативная группа отмечала, что это является нарушением прав ННО и ставит независимые институты гражданского общества в подчинённое положение от национального партнёра при выполнении своих проектов.
Кроме того, в обращении отмечалось, что постановление не было согласовано с представителями ННО ни в формате обсуждения в ходе встреч, ни в формате онлайн-обсуждения на сайте Regulation.gov.uz. Даже НАННОУз, объединяющая более 1300 ННО и призванная представлять интересы ННО в государственных органах, не была вовлечена и не организовала обсуждение этого документа с ННО. В итоге документ был принят кулуарно, что противоречит пункту 6 указа президента №5430 от 4 мая 2018 года, отмечают представители ННО.
21 ноября НАННОУз заявила, что летом на первом Национальном форуме «Сотрудничество государственных органов и ННО в обеспечении прав и интересов человека» проводились обсуждения постановления №328 и было принято решение о всестороннем изучении воздействия постановления на деятельность институтов гражданского общества с участием представителей госорганов и ННО. Однако НАННОУз не уточнила, какие именно ННО и представители каких институтов гражданского общества принимали участие в подобных обсуждениях.
До этого предварительный ответ на обращение публиковало Министерство юстиции.
На встрече представителей Минюста и инициаторов обращения заместитель министра Музраф Икрамов признал, что подобная встреча должна была бы произойти гораздо раньше, и поблагодарил инициативную группу за актуальность обращения, поскольку никто ранее официально не обращался по обсуждаемому постановлению в министерство.
Музраф Икрамов разъяснил содержание постановления Кабинета министров №858 от 9 октября 2019 года (о порядке согласования получения негосударственными некоммерческими организациями денежных средств и имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранных граждан). Он также отметил аспекты, отличающие его от постановления №328.
Члены инициативной группы, исходя из конкретных фактов по работе с постановлением №328, рассказали о возникших трудностях ННО при реализации международных грантовых проектов.
Инициаторы обращения подчеркнули, что некоторые госорганы на практике неправильно применяют данное постановление, в рамках сотрудничества создаются искусственные барьеры для ННО, в результате не всегда удаётся достичь цели принятия этого постановления.
По итогам встречи стороны пришли к обоюдному согласию, что постановление №328 нуждается в детальном пересмотре с учётом предложений ННО и представителей других институтов гражданского общества. Они достигли договорённости по дальнейшему изучению практики применения постановления и разработке предложений, направленных на устранение выявленных проблем.
Принято решение об образовании под эгидой НАННОУз рабочей группы в составе авторов обращения для подготовки конкретных предложений по внесению изменений и дополнений в данное постановление.