Россиялик янги турмуш қурган Доминик Мажинтас ва Евгения Рибакова Чорсу бозорида тўй фотосессиясини ўтказишди. Ёрқин фотосуратлар ижтимоий тармоқлардаги каналларга тарқалди ва кўплаб олқишларга сазовор бўлди. Кўпчиликка шарқона гиламлар фонида ҳамда зираворлар ва сабзавот расталари олдида тушилган фотосуратлардаги ўзига хос кинематографик муҳит айниқса манзур келди.
«Чорсу, бу — бизни максимал ифодалаган жой. Биз айнан шу ёрқинликни, колоритни, бозордаги ҳамма нарсани хоҳлаган эдик», — дея тушунтиради Евгения манзил танлаш масаласида.
Жуфтлик Тошкентга Москвадан сентябрда кўчиб келган. Евгениянинг сўзларига кўра, улар узоқ вақт тўйни нишонлаш масаласини ҳал қила олишмаган.
«Бир режалар тўғри келмади, бир тасаввурлар мос тушмади. Бир куни йиғилиб, шундай дедик: „Биз жуда ёрқин, ранг-баранг мамлакатдамиз. Келинг, иккаламиз учун ҳам эсда қоларли нарсани қўзғатайлик“», — деди келин.
Жуфтлик боғларда саҳналаштириладиган романтик фотосессиялар форматидан дарҳол воз кечишди. Танлов Эски шаҳардаги калейдоскопик Чорсу бозорида тўхтади.
Евгениянинг тан олишича, фотограф топиш қийин бўлган — кўпчилик ғайриоддий форматда суратга олишдан бош тортган. Фотосуратчи Полина Бородевич жуфтликка ғояни амалга оширишга ёрдам берди.
Интернетда ёрқин фотосуратлар тарқалиб кетганида, кўпчилик тўй айнан Чорсуда бўлиб ўтган деб ўйлаган. Аслида эса бозор шунчаки тўй фотосессияси жойи бўлган.
Янги турмуш қурганларнинг ота-оналари аккордеончи таклиф қилишди. Сценарий йўқ эди — «тантана» ўз-ўзидан бошланиб кетган. Евгениянинг айтишича, бозордаги ҳамма одамлар уларнинг байрамига келиб қўшилишган. Келин ва куёв билан суратга тушишган, рақсга тушишган, ўзлари билан олиб келган чолғу асбобларини чалишган.
«Ҳамма ҳайратланарли меҳмондўстлик ва хайрихоҳлик билан бизни ўз пештахталари ортича ўтказишди, истаган нарсага тегинишимизга, синаб кўришимизга рухсат беришди. Жуда ажойиб, илиқ, қулай эди. Халқингиз шунчаки ажойиб. Одамларсиз бундай байрам бўлмасди», — деди Евгения.
Фотосуратчи Полина Бородевич ўзининг «Инстаграм» саҳифасида одамлар бу ерда кино тасвирга олиняпти, деб ўйлашганини ёзди. Улар тўй фотосессияси бўлаётганига ишонишмаган.
«Биз ҳалигача ҳаяжондамиз. Бозордаги бу икки соатлик лаҳза, эрим ва мен охиригача ёдимиздан чиқмайдиган энг ёрқин хотиралардан бири бўлиб қолади», — деди Евгения.

Молодожёны из России Доминик Мажинтас и Евгения Рыбакова устроили свадебную фотосессию на рынке Чорсу. Колоритные снимки разлетелись по пабликам и каналам в соцсетях и собрали множество восхищённых отзывов. Многие отметили особенную кинематографичную атмосферу фотографий, сделанных на фоне восточных ковров и между торговых рядов со специями и бахчевыми.
«Чорсу — это максимально про нас. Мы хотели вот этой яркости, колорита, всего того, что есть на рынке», — объясняет выбор локации Евгения.
Пара переехала из Москвы в Ташкент в сентябре. По словам девушки, они долго не решались отпраздновать свадьбу.
«То планы не совпадали, то видения не сходились. В один день собрались и решили: „Мы в очень яркой, колоритной стране. Давай замутим что-то такое, что нам обоим запомнится“», — рассказала невеста.
Пара сразу отказалась от формата постановочных романтичных фотосессий в парке. Выбор пал на калейдоскопический базар Чорсу в Старом городе.
Евгения признаётся, что было сложно найти фотографа — многие отказывались снимать в необычном формате. Воплотить идею паре помогла фотограф Полина Бородевич.
Когда колоритные снимки разлетелись по интернету, многие посчитали, что свадьбу сыграли прямо на Чорсу. На самом деле рынок стал лишь местом для свадебной фотосессии.
Родители молодожёнов пригласили баяниста. Сценария не было — «торжество» разворачивалось спонтанно. Евгения рассказала, что люди со всего рынка приходили, чтобы присоединиться к празднику. Они фотографировались с женихом и невестой, танцевали, играли на музыкальных инструментах, которые приносили с собой.
«Все с безумным гостеприимством и доброжелательностью пускали нас за свои прилавки, разрешали всё трогать, примерять. Это было очень круто, тепло, уютно. Ваш народ просто потрясающий. Без людей такого праздника не было бы», — рассказала Евгения.
Фотограф Полина Бородевич на своей Instagram-странице написала, что окружающие приняли процесс за съёмку кино. Они не верили, что проходит свадебная фотосессия.
«Мы до сих пор под впечатлением. Этот двухчасовой момент на рынке — одно из самых ярких воспоминаний, которое у нас с мужем останется по итогу», — сказала Евгения.