Ўзбекистон ва Қозоғистон ҳукуматлари фуқароларнинг ўзаро саёҳат қилиш шартларини янгилашни режалаштирмоқда, деб хабар қилди Zakon.kz тегишли келишувга ўзгартиришлар киритиш бўйича баённома лойиҳасига таяниб.
Баённома лойиҳасида айтилишича, бир томон давлати фуқароси доимий яшаш жойидан қатъи назар, уларнинг бўлиб туриш муддати давлат чегарасидан кесиб ўтган вақтдан бошлаб 30 кундан ошмаса, иккинчи томон давлатига кириши, чиқиши, транзит ўтиши, ҳаракатланиши мумкин.
Ҳозирда ҳар икки давлат фуқаролари бошқа давлат ҳудудида рўйхатдан ўтмасдан бор-йўғи беш кун қолишлари мумкин, дея қайд этади нашр.
Агар бир давлат фуқароси бошқа давлатда 30 календар кундан ортиқ муддатга қоладиган бўлса, у ваколатли органлардан вақтинчалик яшаш учун рухсатнома олишга мажбур.

Правительства Узбекистана и Казахстана планируют обновить условия взаимных поездок граждан, сообщило издание Zakon.kz со ссылкой на проект протокола о внесении изменений в соответствующее соглашение.
В проекте протокола говорится, что граждане государства одной стороны независимо от постоянного места жительства смогут въезжать, выезжать, следовать транзитом, передвигаться по территории государства другой стороны, если период их пребывания не превышает 30 календарных дней с момента пересечения государственной границы государства, суммарно 90 календарных дней в течение каждого периода в 180 календарных дней без оформления разрешения на временное проживание (временной прописки).
В настоящее время находиться без регистрации на территории другого государства граждане обеих стран могут только в течение пяти дней, отмечает издание.
Если гражданин одной из стран пребывает в другой более 30 календарных дней, то он обязан получить разрешение на временное проживание в компетентных органах.