Ўзбекистон Бош прокуратураси Minerva World of Knowledge компанияси асосчиси, ҳиндистонлик тадбиркор Мурари Лал Жаланнинг баёнотини текширишни бошлади, деб хабар берди «Газета.uz» сўровига биноан Бош прокуратура матбуот хизмати.
Аввалроқ Тошкентда бир қатор лойиҳаларни амалга ошираётган ҳиндистонлик тадбиркор Kun.uz нашрига берган интервьюсида пойтахт ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаевни шантажда айблаган эди. Унинг сўзларига кўра, шаҳар ҳокими ундан бир қатор лойиҳалар, жумладан Бектемир туманидаги Lake city`дан воз кечиш ёки банкка депозит сифатида 100 млн доллар қўйишни талаб қилган. Акс ҳолда ундан барча лойиҳаларни тортиб олиш ва Ўзбекистонда кун кечириши қийин бўлиши билан таҳдид қилинган.
Пойтахт маъмурияти Мурари Лал Жаланнинг сўзларини «давлат хизматчисини обрўсизлантириш» деб баҳолади. Ҳокимлик сармоядор баёнотларининг асослилигини текшириш ва «айбдорларни жавобгарликка тортиш» учун Бош прокуратурага ариза топширишини маълум қилди.
29 ноябрь куни Бош прокуратурага ҳоким Жаҳонгир Ортиқхўжаевдан «вазиятни ўрганиш, ҳуқуқий баҳо бериш ва айбдорларга қонуний чоралар кўриш» сўрови билан хат келиб тушган. Бош прокуратуранинг тегишли бўлими томонидан ўрганиш ишлари олиб борилмоқда.

Генеральная прокуратура Узбекистана начала проверку заявления учредителя компании Minerva World of Knowledge, индийского бизнесмена Мурари Лал Джалана, сообщили в пресс-службе Генпрокуратуры на запрос «Газеты.uz».
Ранее предприниматель из Индии, реализующий ряд проектов в Ташкенте, в интервью Kun.uz обвинил хокима столицы Джахонгира Артыкходжаева в шантаже. По его словам, градоначальник якобы потребовал от него официально отказаться от реализации одного из своих проектов, например, Lake city в Бектемирском районе, либо внести 100 млн долларов в банк в качестве депозита. В противном случае ему якобы угрожали отнять все другие проекты и «создать трудности» в работе.
Столичная администрация посчитала высказывания Мурари Лал Джалана «дискредитирующими государственного служащего». Хокимият сообщил, что подаст обращение в Генеральную прокуратуру, чтобы проверить обоснованность заявлений инвестора и «привлечь виновных к ответственности».
29 ноября Генпрокуратура получила письмо от хокима Джахонгира Артыкходжаева с просьбой «изучить ситуацию, дать правовую оценку и принять законные меры в отношении виновных лиц». Соответствующее управление ведомства проводит изучение.