1−2 июль кунлари Нукусда содир бўлган воқеалар тўғрисидаги жиноий иш бўйича асосий гумонланувчи Даулетмурат Тажимуратов пайшанба куни Бухорода бўлиб ўтган суд мажлисида сўзга чиқиб, бир қатор гувоҳларни, жумладан Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенгесининг амалдаги ва собиқ раисларининг судга чақирилишини сўради. Шунингдек, у Мудофаа вазирлигига ўша воқеалар вақтида ўқотар қурол қўллангани бўйича илтимоснома билан мурожаат қилди. Бу ҳақда «Газета.uz» мухбири хабар берди. Нутқни суд залидан узатилган трансляциядан тинглаш мумкин. Нутқнинг айрим қисмлари Ўзбекистон Олий суди томонидан ҳам эълон қилинди.
«Нима бўлаётганини кўряпман. Ва ҳаммаси биз айбдор бўлиб чиқяпмиз. Давлат айбдор эмас. Давлатда қонунлар тўғри ишлади… Сиёсий иш бугун, эртага кўрилади, ҳеч қачон ўз аҳамиятини йўқотмайди. Буларнинг барчаси тарихда қолади, бир неча бор кўтарилади», — дея бошлади ўз нутқини.
«Нима учун бундай деяпман? — дея давом этди судланувчи. — Қанча одам ўлди. Одамларнинг ўлимида ўзимни айбдор ҳис қилмайман. Ва мен кечирасиз демайман. Ва бу ерда ўтирганларнинг ҳам (бошқа судланувчиларни кўрсатиб) айби йўқ».
У бир кишининг бошида граната осколькаси, бошқасининг пешонасида, учинчисининг кўкрагида ўқ борлигини айтилган иш материалларига эътибор қаратди.
Даулетмурат Тажимуратов ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимларининг жамоат жойларида қурол ишлатиши тақиқлангани боис, ватандошларига қарата ўқ узганлар қайси академияда ўқиганини сўради.
«Савол туғилади, ўқ кўкракка қаердан келиб тушди? Ота-боболарда гап бор, ўқ эгасини танламайди. Бироқ милтиқ ушлаган эгасини танлайди. Мен терговда видеода кўрдим шаҳар ИИБ олдида айтишяпти, отишни тўхтатинглар, отиб ташлаяпсизларку деган видео турибди. Бу нима дегани? Қайси мамлакатда яшаяпмиз, ўз халқига ўқ отиш деган», — деб сўради у.
Судланувчи судьяга мурожаат қилар экан, иккита илтимоснома тайёрлаганини маълум қилди.
«Мен сиздан илтимос қиламан, ҳурматли раислик қилувчи, хоҳланг қаноатлантиринг, хоҳланг қаноатлантирманг… Илтимосномам шундан иборатки, сиздан Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларига суд орқали сўровнома юборишингизни илтимос қиламан», — дея қайд этди у.
Унинг сўзларига кўра, илтимосномада қуйидаги саволлар ўрин олган: «Ҳарбий қуролдан, халқнинг қўлида ҳарбий қурол, ов милтиғи ёки бошқа қуроллар бўлса, қўлласа бўладими ёки бўлмайдими? Агар фуқароларнинг қўлида ҳарбий қурол бўлмасдан, яъни бошқа совуқ қуроллар бўлса, қўлласа бўладими ё бўлмайдими? Бундан ташқари, Макаров тўппончаси, Калашников автомати бор, граната бор, буларни қўллласа бўладими ё бўлмайдими?»
«Бундан кейин Бабабниязов Николайнинг кўрсатмасида шундай дейилган: «Мен ёнимдаги оддий аскарнинг тўппончасини олиб, осмонга қарата 5−6 марта отдим, Даулетмурат Тажимуратовнинг уйини олдида деди. Менинг уйимнинг олдидан 72 дона ўқ олинди. Уларни сақлатиб қўйибман. 72 та ўқ, ҳурматли раислик қилувчи. Тепага қараб ўқ отишга бўлмайди қонунда. Тепага отилган ўқ маълум вақтдан кейин, пастга яна шу куч билан қайтади ва кимгадир тегади», — деди судланувчи.
«Ҳурматли бошчилик қилувчи, биринчи мазкур илтимосномани ўзингиз муҳокама қилиб, қаноатландириб беришингизни илтимос қиламан. Сабаби ўлган одамларнинг қони тортади. Жавоб берадигани жавоб берсин. Улар учун бизлар (қамоқда) ўтиришимиз шарт эмас, аммо мен ўтириб бераман», — дея қўшимча қилди у.
Судланувчи иккинчи илтимосномани етказишдан аввал эрталаб 6:45 да «Истиқлол» деб номланган радиоканалда «Қорақалпоқлар, Бухорога хуш келибсиз», деган 7 бандли шеър ўқилганини таъкидлаб ўтди. Айни пайтда, унинг таъкидлашича, суҳбатлардан айримлар харажат қилиб бу ерга келган, кимдир сигирини, кимдир молини сотиб келган.
«Прокуратура гостиницада ётади, судьялар гостиницада ётади. Адвокатлар ҳам ётсин, ахир. Адвокатлар коллегияси бор, ташкиллаштириб беринг, ҳурматли судя. Адвокатлар коллегиясини ҳурмат қилсин, (меҳмонхонада) ётқизсин. Фуқароларни ҳам (судланувчиларни ортидан келган яқинларини назарда тутмоқда — таҳр.) биринчи бўлиб, уларни ётқизсин. …Туғишган эканмиз ўзбек халқи билан. Пули йўқ қайтиб кетяпти. абедини берсин, нима бўлибди бу… Шуни бир ўзингиз, вакиллигингизга кирмайди, ҳурматли бошчи (судьяни назарда тутиб) шуни инобатга олсангиз», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, судья билганидек, «тергов пайтида бир нарсани, судда бошқа гапни айтадиганларни ёқтирмайди». Далил шундан иборатки, у судда бир неча бор айбланувчиларнинг кўрсатмалари терговда берилганидан фарқ қилганидан ғазабланган.
Тажимуратов бу мавзуни унинг сўзларига кўра, «Ўринбоев исмли ички ишлар вазири» (Аманбай Ўринбоев, ҳозир Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенгеси раиси — таҳр.) тергов давомида ёлғон кўрсатма бергани учун кўтарганини айтди.
«Сиздан илтимосим, агар одил суд бўлаётган бўлса шу одам шу ерга келсин. Гувоҳлик берсин, халқ ишониб ўтирибди у одамга. Мен у одамга ишомайман», — деди судланувчи. Унинг фикрича, отишга у буйруқ берган.
Тажимуратов Мурат Қаллибековичга (ЖКнинг собиқ раҳбари — таҳр.) ҳам саволлари борлигини маълум қилди.
«Бир саволга аниқлик киритилмаяпти, ҳурматли раислик қилувчи. Уюшган жиноий гуруҳ деб бизларни тил бириктирган, деб қўйибди. Жўқорғи Кенгеснинг олдига борганда Prado (Мурат Камаловнинг йўлтанламаси — таҳр.) парашютдан тушган йўқку. Машинани шу ерга ҳайдаб боришни ким бўлса ҳам айтган бўлса керак. Мен ёки менинг ёрдамчиларим уларга Жўқорғи Кенгеснинг олдига ҳайда, демагандирмиз. Ўзидан-ўзи бормагандир, кимдир топшириқ берган? Йўқ, якуний айбловда ёзиб қўйибди, бу олдиндан режа қилинган, Жўқорғи Кенгес тарафга Prado юрган, машинани шу тарафга мажбурлаб олиб боришган. Машинанинг ичида Ўринбаев ўтирибди, у топшириқ берган бўлиши керак ёки Миллий гвардия бошлиғи ҳам ўтирибди. Уч одам ўтирибди машинада, учаласидан биттаси буйруқ бергандир ҳайдовчига. Терговда бунга аниқлик киритилмаган», — деди судланувчи.
Ҳар кўрсатмамда мен тергов протоколида тагига ёздим. Ҳурматли терговчилар сиздан миннатдорман дедим. Бироқ Мурат Қаллибекович ва Оринбаев билан мени учраштиринг, ҳайдочи билан учраштиринг, дедим. Бўйнингизда қарз бўлиб кетмасин, омонат ёмон нарса. Мен умрбод ўтирарман қамоқда, умримни тикдим дедим. Бироқ сизлардан илтимос, гуноҳимни кўтарманг, дедим. Яхши, дейишди, лекин учраштирмади… Шу билан суд тамом", — дея таъкидлаб, амалдорларни жалб қилиш учун суднинг кучи етмаслигини қўшимча қилиб ўтди.
Тожимуратов терговчилар Тошхўжаев ва Сухановни ҳам чақира олмаганини айтди. Шунингдек, у уч нафар ИИБ ходими уйидан пул ва компьютерини ўғрилагани, бу ҳолат видеокамерага қайд этилганини таъкидлаб, уларни ҳам гувоҳ сифатида чақирилишини сўради. Судланувчининг қўшимча қилишича, улар «Тажимуратов билан профилактик суҳбат» ўтказишганини айтишган.
Шунингдек, у «Ел хизметинде» газетаси бош муҳаррири Есимхан Канаатов, Оралбай Досназаров, «ёлғон гувоҳлик берган» масжид имоми Аҳмед Якубни ҳам гувоҳ сифатида чақиришларини илтимос қилди.
Тажимуратов Зияев Султанбек, Мурат Камоловнинг ҳайдовчиси, Қорақалпоқ давлат университети ректори Ахмет Реимов, Улуғбек Жалменов («у кўп нарсани билади ва кўп жиҳатларга ойдинлик киритиши керак»), Жўқорғи Кенес қўмитаси раҳбари Зухра Реимовани ҳам гувоҳ сифатида кўришни хоҳлади.
Қисқа муҳокамадан сўнг судья илтимосномаларни қаноатлантиришга қарор қилди. Сўровга жавоб олингач, ишга бириктирилади, деди у.

Основной подозреваемый по уголовному делу о событиях в Нукусе 1−2 июля Даулетмурат Тажимуратов, выступая в четверг на судебном заседании в Бухаре, попросил вызвать в суд ряд свидетелей, включая нынешнего и бывшего председателей Жокаргы Кенеса Каракалпакстана. Он также подал ходатайство о направлении судебного запроса в Министерство обороны об использовании в ходе тех событий огнестрельного оружия. Об этом сообщает корреспондент «Газеты.uz». С речью можно ознакомиться в записи трансляции из зала суда. Части выступления также опубликовал Верховный суд Узбекистана.
Свою речь он начал так: «Смотрю я на то, что происходит. И получается, что во всём виноваты мы. Государство не виновато. Законы в государстве работали правильно… Политическое дело будет рассматриваться сегодня, завтра, оно никогда не потеряет актуальности. Всё это останется в истории, будет подниматься не раз».
«Почему я это говорю? — продолжил подсудимый. — Столько людей погибло. Я не чувствую вины в гибели людей. И не скажу, что раскаиваюсь. И не виноваты те, кто сидит здесь (показывая на других подсудимых)».
Он сослался на материалы дела, в которых рассказывается, что у одного человека в голове был осколок гранаты, у другого во лбу застряла пуля, у третьего — в груди.
Даулетмурат Тажимуратов спросил, в какой академии учились люди, стрелявшие в сограждан, поскольку применение оружия сотрудниками органов внутренних дел в общественных местах запрещено.
«Возникает вопрос: откуда в груди у человека пуля? Наши предки говорили: пуля найдёт своего хозяина. Однако ружьё выбирает тот, кто его держит. Я в ходе следствия видел видео, где возле ОВД города говорят: прекратите стрелять, вы же убиваете. Что это такое? В какой стране мы живём, если в своих граждан стреляют?» — спросил он.
Обращаясь к судье, подсудимый сказал, что подготовил два ходатайства. Рассказывая их содержание, он по очереди передал их.
«Я вас прошу, уважаемый председательствующий, хотите удовлетворяйте, хотите нет… Моё ходатайство заключается в том, чтобы отправить через суд запрос в министерство Вооружённых сил Республики Узбекистан (дословно — ред.)», — отметил Тажимуратов.
В запросе, по его словам, должны содержаться вопросы: «Можно ли использовать боевое оружие или нельзя, если в руках у народа есть боевое оружие, охотничье оружие или другое оружие? Можно ли его использовать, если в руках граждан нет боевого оружия, но есть другое холодное оружие? Кроме того, есть пистолет Макарова, автомат Калашникова, гранаты, можно их использовать или нет?»
«Далее — в показаниях Бабаниязова Николая говорится следующее: я выхватил у рядового, находящегося рядом, пистолет, и выстрелил в воздух 5−6 раз перед домом Даулетмурата Тажимуратова. Перед моим домом найдено 72 патрона. Я их сохранил. 72 патрона, уважаемый председательствующий. По закону нельзя стрелять в воздух. Отправленная вверх пуля через определённое время с такой же силой вернётся и в кого-то попадёт», — сказал подсудимый.
«Уважаемый председательствующий, прошу вас это первое ходатайство обсудить и удовлетворить. Потому что пролилась кровь. Ответственные должны понести ответственность. Мы не должны за них сидеть, но я готов сидеть», — добавил он.
Перед тем, как рассказать о втором ходатайстве, Тажимуратов сообщил, что был рад утром в 6:45 услышать по радиоканалу «Истиклол» стих со словами «Каракалпаки, добро пожаловать в Бухару». В то же время, по его словам, он слышит разговоры о том, что для некоторых приехать сюда было сопряжено с расходами: кто-то продал корову, кто-то быка.
«Прокуроры живут в гостинице, судьи живут в гостинице. Так пусть и адвокаты живут там. Есть коллегия адвокатов, пусть организует, уважаемый судья. Пусть уважают коллегию адвокатов, разместят [в гостинице]. Пусть в первую очередь разместят и граждан (родных подсудимых — ред.)… Те, у кого нет денег, уезжают домой. Пусть предоставляют обед… Это в ваши полномочия не входит, уважаемый председательствующий, но прошу это учесть», — сказал Тажимуратов.
Он продолжил, что, как судье известно, он «не любит тех, кто в ходе следствия говорит одно, а в суде другое». Доказательством является то, что он не раз на суде возмущался, что показания подсудимых отличаются от тех, которые давались в ходе следствия.
Тажимуратов заявил, что затронул эту тему потому, что «министр внутренних дел по имени Орынбаев» (Аманбай Орынбаев, ныне председатель Жокаргы Кенеса Каракалпакстана — ред.) в ходе следствия, по его словам, дал «ложные показания».
«Прошу вас, если суд справедлив, пусть этот человек придёт сюда. Пусть свидетельствует, народ верит этому человеку. Я этому человеку не верю», — сказал он. Подсудимый добавил, что считает, что это он отдал приказ стрелять.
Тажимуратов отметил, что хочет задать вопросы и «Мурату Каллибековичу» (Камалову, предыдущему председателю ЖК — ред.).
«Хочу внести ясность в один вопрос, уважаемый председательствующий. Нас назвали организованной преступной группой, вступившей в сговор, шедшей к Жокаргы Кенесу… Prado (внедорожник Мурата Камалова — ред.) перед Жокаргы Кенесом ведь появился, не спустившись на парашюте. Кто-то ведь сидел за рулём Prado. Кто бы это ни был, кто-то ведь ему поручил туда ехать. Я или мои помощники вряд ли сказали ему ехать к Жокаргы Кенесу. Нет, в обвинительном заключении написано, что это было заранее спланировано, что к Жокаргы Кенесу ехал Prado, что машина была специально туда направлена. В машине сидит Орынбаев, он мог дать указание. Или глава Национальной гвардии тоже там сидит. Три человека сидят в машине, один из них и дал, наверное, приказ водителю. Следствие не уточнило это», — сказал подсудимый.
«В каждом своём показании я писал под следственным протоколом: уважаемые следователи, я вам благодарен, однако организуйте встречу с Муратом Каллибековичем и Орынбаевым, с водителем. Пусть это не останется грузом на вашей шее. Я всю жизнь просижу в тюрьме… Но встречу так и не организовали», — отметил он, добавив, что суду не хватает силы для привлечения чиновников.
Тажимуратов заявил, что ему не удаётся также вызвать следователей Тошхужаева и Суханова. Он хочет, чтобы они дали показания на трёх сотрудников ОВД, которые, как он заявляет, украли деньги и ценные вещи из его дома, что записано на камеру. При этом они говорили, что провели с Тажимуратовым «профилактическую беседу», сказал он.
Он также попросил пригласить главного редактора газеты «Ел хызметинде» Есимхана Канаатова, Оралбая Досназарова, имама мечети Ахмеда Якуба, которому он хочет задать «вопрос из Корана», поскольку тот дал «ложные показания».
В качестве свидетелей Тажимуратов хочет видеть Султанбека Зияева, водителя Мурата Камалова, ректора Каракалпакского государственного университета Ахмета Реимова, Улугбека Жалменова («многое знает и нужен для уточнения многих моментов»), главу комитета Жокаргы Кенеса Зухру Реимову.
После краткого обсуждения судья принял решение удовлетворить ходатайства. По получении ответа на запрос он будет приобщён к делу, сказал он.