Европа Иттифоқи июль ойи бошида Қорақалпоғистондаги фожиали воқеаларга алоқадорликда айбланаётган 22 шахс устидан Бухорода давом этаётган суд жараёнини диққат билан кузатиб бормоқда, дейилади Европа Иттифоқининг Тошкентдаги делегацияси баёнотида.
Европа Иттифоқи Ўзбекистон ҳукуматига «жараённи жамоатчилик, шу жумладан, оммавий ахборот воситалари учун очиқ ва шаффофлигини, ҳамда бевосита тўғридан-тўғри трансляцияни таъминлагани учун» миннатдорчилик билдирди. Шунингдек, жараённи «адолатли ҳамда холис» бўлишига умид билдирди.
«Биз ҳукумат фикрни эркин изҳор қилиш ва йиғилишлар эркинлиги бўйича, шу жумладан, GSP+ доирасидаги ўзининг мажбуриятларини бажаришга чақирамиз. Шунингдек, биз Қорақалпоғистондаги воқеалар бўйича тергов комиссиясининг ишлари натижасини яқин кунларда олишни сабрсизлик билан кутмоқдамиз ва ушбу натижалар жамоатчиликка эълон қилинишига умид қиламиз», — дейилади баёнотда.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ АҚШ Нукус воқеаларида айбланаётганлар устидан бошланган суд жараёнини кузатаётганини маълум қилиб, Ўзбекистон ҳукуматини шаффофликни таъминлаш борасидаги мажбуриятларини бажариш ҳамда куч ишлатар идоралар ходимлари қонунларни бузган бўлса, уларни ҳам жавобгарликка тортишга чақирганди.

Европейский союз «внимательно следит» за проходящим в Бухаре судебным процессом над 22 лицами, обвиняемыми в действиях, связанных с трагическими событиями в Каракалпакстане в начале июля. Об этом говорится в заявлении, опубликованном на сайте Делегации ЕС в Ташкенте.
В ЕС выразили признательность властям Узбекистана «за обеспечение открытости процесса для общественности, включая средства массовой информации, а также обеспечение прямой трансляции». В заявлении также выражается надежда «на справедливый и беспристрастный процесс».
«Мы призываем правительство выполнять свои обязательства в том, что касается свободы выражения мнений и свободы собраний, в том числе в рамках его обязательств по GSP+. Мы также с нетерпением ожидаем в ближайшее время результатов работы следственной комиссии по событиям в Каракалпакстане и надеемся, что результаты будут доступны общественности», — подчёркивается в заявлении Евросоюза.
Ранее США также заявили, что наблюдают за судом над обвиняемыми в нукусских событиях. Посольство Соединённых Штатов от имени правительства призвало Узбекистан выполнить обязательства в отношении общественной прозрачности, а также привлечь к ответственности силовиков, если они нарушили законы.