Ўзбекистонда Chevrolet Cobalt седанининг янгиланган версиясини ишлаб чиқариш бошланиши мумкин. Бу ҳақда «Банкир» Телеграм-канали хабар қилди.
«Газета.uz»нинг UzAuto Motors`даги манбаси General Motors билан моделни локализация қилиш бўйича музокаралар ўтказмоқда ва Бразилиядан синовдан ўтказиш учун автомобиль прототипини олиб келган.
Ишлаб чиқариш муддати маълум қилингани йўқ, бироқ 2024 йил бошидан йўлга қўйилиши мумкин. Бу ҳақда UzAuto Motors акцияларининг бирламчи оммавий таклифи (IPO) андеррайтери ҳисобланган Freedom Broker компанияси сайтида сўз боради.
Компания моделлари ҳақидаги бўлимнинг Cobalt моделига тегишли қисмида Next generation (янги авлоди) ёзувини кўриш мумкин.
Дастлаб, янги Cobalt автомобилини 2019 йилдан бошлаб чиқарилиши режалаштирилган эди. Бироқ «Ўзавтосаноат» раисининг биринчи ўринбосари Азизбек Шукуров компания General Motors билан ҳамкорликнинг янги концепциясига ўтаётгани, унга кўра ишлаб чиқарувчи автомобиллар қаторини Америка корпорацияси билан бир қаторда янгилашини айтганди.
«Янги Cobalt унчалик янги эмас. Бразилиядаги GM компаниясининг ўзида бу лойиҳа 2016 йилда амалга оширилган, шу (2019 — таҳр.) йил охирида Cobalt [ишлаб чиқаришдан] олиб ташланади. Биз эски моделларнинг ортидан чопишдан фойда йўқлигини ҳис қилдик. Ўзбекистонда янги Cobalt чиқариш режалари бекор қилинди», — дея тушунтирганди у.
Cobalt ихчам буджетли седан бўлиб, Ўзбекистонда 2012 йилдан ишлаб чиқарилган, моделнинг ташқи кўриниши ўшандан бери ўзгармаган.
Давлат статистика қўмитаси маълумотларига кўра, жорий йилнинг 10 ойи давомида UzAuto Motors томонидан 263 488 дона — 85 892 дона ёки 2021 йилнинг шу даврига нисбатан 48,3 фоизга кўп автомобиль ишлаб чиқарилган. Улардан Cobalt умумий ишлаб чиқаришнинг деярли учдан бир қисмини — 81311 тани ташкил этди. Йил охиригача компания 100 минг дона Cobalt ишлаб чиқариши кутилмоқда, бу эса энг массив моделга айланади. Ушбу модел Қозоғистон бозорида ҳам етакчи ҳисобланади.

В Узбекистане могут начать производство обновлённой версии седана Chevrolet Cobalt. Об этом сообщил Telegram-канал «Банкир».
Источник «Газеты.uz» в UzAuto Motors подтвердил, что компания ведёт переговоры с General Motors о локализации модели и завезла прототип автомобиля из Бразилии для тестирования.
Сроки начала производства не сообщаются, но выпуск может начаться с начала 2024 года. Это указано на слайде компании Freedom Broker, выступающей андеррайтером первичного публичного предложения (IPO) акций UzAuto Motors.
В разделе жизненного цикла моделей компании у модели Cobalt можно увидеть надпись Next generation (новое поколение).
Изначально новый Cobalt планировалось выпускать с 2019 года. Однако первый заместитель председателя «Узавтосаноат» Азизбек Шукуров заявлял, что компания переходит на новую концепцию сотрудничества с General Motors, согласно которой производитель будет обновлять линейку автомобилей вровень с американской корпорацией.
«Новый Cobalt не такой уж и новый. В самом GM в Бразилии этот проект был реализован в 2016 году, в конце этого (2019 — ред.) года Cobalt снимается [с производства]. Мы посчитали, что бежать за старыми моделями нет смысла. Планы по выпуску нового Cobalt в Узбекистане отменяются», — пояснял он.
Cobalt — компактный бюджетный седан, в Узбекистане выпускается с 2012 года, внешний вид модели с тех пор не менялся.
Согласно данным Госкомстата, за 10 месяцев этого года UzAuto Motors произвела 263488 автомобилей — на 85892, или 48,3% больше, чем за аналогичный период 2021 года. Из них на Cobalt пришлась почти треть всего выпуска — 81311 автомобиль. Ожидается, что до конца года компания выпустит 100 тысяч Cobalt, которая станет самой массовой моделью. Эта модель также лидирует на рынке Казахстана.