Ўзбекистонда ноябрь ойидан бошлаб коронавирусга чалинган беморлар сони сезиларли даражада ортмоқда. Ўсиш динамикаси, аввало, кунлар совиб, одамлар асосий вақтини ёпиқ бино ва иншоотларда ўтказаётгани билан боғлиқ, дея хабар қилди Соғлиқни сақлаш вазирлиги матбуот хизмати.
«Қолаверса, COVID-19нинг юқумлилик даражаси юқори бўлган янги мутациялари беморлар сони кўпайишига сабаб бўляпти», — дейилади хабарда.
Ўзбекистонда ҳозирги кунда «омикрон»нинг қайси субварианти доминант версияга айланганини аниқлаш мақсадида 10−12 ноябрь кунлари Республика махсус 1-сон Зангиота юқумли касалликлар шифохонасига госпитализация қилинган 27 нафар бемордан тиббий намуналар олинди.
Шундан сўнг ушбу таҳлиллар Инновацион ривожланиш вазирлиги қошидаги Илғор технологиялар марказида секвенлаш жараёнидан ўтказилди. Натижада 27 нафар бемор «омикрон» штаммининг BA.5 субварианти билан зарарлангани маълум бўлди.
BA.5 субвариантининг аввалги мутациялардан фарқи нимада?
Мазкур версиянинг яширин даври бошқа штаммлар сингари 5−6 кун эмас, 2−3 кунни ташкил этяпти. Унинг асосий белгилари томоқ оғриғи, тана ҳароратининг гектик (41 даражагача) кўтарилиши, бош ва мушакларда кучли оғриқ, ҳолсизлик, уйқучанлик, конъюктивит (10 фоиз ҳолатда), ринит ва тонзилит (40 фоиз ҳолатда), отит (10 фоиз ҳолатда), диарея (10 фоиз ҳолатда) юзага келиши кузатилмоқда.
Шунингдек, кучли ва хуружли йўтал, баъзи ҳолларда кўкрак қафасида оғриқ, нафас қисиши ва ҳаво етишмаслик белгилари юзага келмоқда.
«Ўпка тўқимасининг зарарланиши 30−40 фоиз ҳолатларда кузатилмоқда, — дейди Зангиота 1-сон юқумли касалликлар шифохонаси директори Анвар Ҳусанов. — Бундай беморларнинг аксарияти уй шароитида ёки баъзи хусусий клиникаларда антибиотик, гормон препаратлари ҳамда томчи дориларни томир ичига мақсадсиз ва палапартиш қабул қилган юртдошларимиздир».
Эслатиб ўтамиз, ўтган ҳафта Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати бошлиғи ўринбосари Нурмат Отабеков ҳозирда Ўзбекистонда энг кўп тарқалган «омикрон-стеллс» штамми эканлиги, сурункали касалликлар бўлмаган тақдирда унинг енгил кечиши ҳақида маълум қилган эди.

Число больных коронавирусом в Узбекистане значительно увеличивается с ноября. Динамика роста в первую очередь связана с тем, что дни становятся холоднее и люди большую часть времени проводят в закрытых помещениях, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана.
«Кроме того, рост числа больных вызывают новые мутации COVID-19 с высоким уровнем заразности», — отмечается в сообщении.
Для того, чтобы определить, какой вариант коронавируса сейчас преобладает, 10−12 ноября у 27 пациентов, госпитализированных в Зангиатинскую инфекционную больницу №1, были взяты медицинские образцы.
Эти анализы были подвергнуты процессу секвенирования в Центре передовых технологий при Министерстве инновационного развития, в результате чего у 27 пациентов был выявлен субвариант штамма «омикрон» коронавируса — ВА.5.
Чем субвариант BA.5 отличается от предыдущих мутаций?
Инкубационный период этого субварианта составляет 2−3 дня, а не 5−6 дней, как у других штаммов коронавируса, отметили в Минздраве.
Его основными симптомами являются боль в горле, гектическая (с сильными колебаниями) температура тела (до 41 градуса), сильная боль в голове и мышцах, слабость, сонливость, конъюнктивит (в 10% случаев), ринит и тонзиллит (в 40% случаев), отит (в 10% случаев), диарея (в 10% случаев).
В некоторых случаях у заболевших наблюдаются сильный кашель, боль в груди, признаки одышки и нехватки воздуха.
«Поражение лёгочной ткани наблюдается в 30−40% случаев, — сообщил директор Зангиатинской инфекционной больницы №1 Анвар Хусанов. — Большинство из этих пациентов — наши сограждане, которые бездумно принимали антибиотики, гормональные препараты и внутривенные капельницы в домашних условиях или в каких-то частных клиниках».
Напомним, на прошлой неделе заместитель начальника Службы санэпидблагополучия и общественного здоровья (СЭС) Нурмат Атабеков сообщил, что сейчас в Узбекистане наиболее распространён штамм «омикрон-стеллс», заболевание которым при отсутствии хронических болезней протекает легко.