Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти (ПМТИ) экспертлари томонидан 2022 йил ноябрь ойи учун Тошкентда уй нархлари ўзгариши таҳлил қилинди.
Унга кўра, 2022 йилнинг ноябрь ойида Тошкент бўйича уй савдоси ўтган йилнинг мос даврига нисбатан ўртача 8 фоизга (7814 дан 8408 тага) ошган. Мазкур даврда 1 кв. метр учун нархлар ўртача 27 фоизга кўтарилган, яъни ушбу кўрсаткич 2021 йил ноябрда $849 бўлган бўлса, 2022 йил ноябрда $1078га етди.
Тошкентнинг айрим ҳудудларида 1 кв. метр учун уй нархлари ўртача кўрсаткичдан ($1078) сезиларли даражада юқори ҳисобланади, хусусан, Мирободда — $1285 (+20%), Яккасаройда — $1178 (+9%), Шайхонтоҳурда — $1144 (+6%), Мирзо-Улуғбекда — $1137 (+6%), Юнусободда — $1117 (+4%).
Маълумот учун, 2022 йил 9 ойида Тошкент бўйича ўртача иш ҳақи 5,9 млн сўмга етиб, 2021 йилнинг мос даврига нисбатан 32,5 фоизга ўсган. Ушбу даврда йиллик инфляция даражаси 12,2 фоизни ташкил этгани ҳисобга олинса, реал иш ҳақи даромадлари 20,3 фоизga ошган. Ушбу даврда сўмнинг 1 АҚШ долларига нисбатан алмашув курси 10672,30 сўмдан 10973,39 сўмга (2,8%) ўзгарган.
2022 йил ноябр ойида ўртача таъмирланган 2 хоналик уй нархи ўртача ҳисобда $55,7 мингни ташкил этди (2021 ноябрда — $41,6 минг). Тошкентда уй-жойга бўлган талабнинг ошиши, бир томондан яшаш учун ижтимоий инфратузилманинг нисбатан яхшироқлиги билан изоҳлаш мумкин.
Шунингдек, таъкидланишича, туғилиш коэффициенти ҳам сезиларли даражада ошган. Яъни, Тошкентда бир аёлга тўғри келадиган болалар сони 2010 йилда 1,99 ни ташкил этган бўлса, 2021 йилда ушбу кўрсаткич 3,02га етди. Мазкур кўрсаткич ҳам оиланинг кенгроқ майдонга эга хонадонга кўчиб ўтиш истагини шакллантиришда аҳамиятли бўлиши мумкин.
«ПМТИ томонидан 2022 йилнинг сентябрь ва октябрь ойларида мамлакатимизда туғилиш даражасининг нима сабабдан юқори эканлигини аниқлаш мақсадида сўров ўтказилганда, Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида истиқомат қилувчи 25−45 ёш оралиғида бўлган 3 нафар ва ундан кўп фарзандлари бор 200 нафар аёл иштирок этди. Сўров натижаларига кўра фарзанд кўришга қарор қилишдаги асосий сабаблар сифатида саломатлиги (43,8%) ва оилавий шароитининг яхшиланиши (47,9%) кўрсатилган», — дейилади хабарда.
Уй бозорида нархлар ошиб бораётган бир шароитда аҳолини уй-жой билан таъминлаш бўйича давлат дастурлари кўламининг кенгайтирилиши уй бозоридаги фаолликнинг сақланиб қолаётганига асосий сабаб бўлмоқда. 2022 йил 9 ойида банклар томонидан аҳолига 10,3 трлн сўм миқдорида ипотека кредитлари ажратилди, бу эса 2021 йилнинг мос даврига нисбатан 68 фоизга кўпроқ ҳисобланади.
Ўзбекистон Ипотекани қайта молиялаштириш компанияси (ЎзИҚМК) маълумотларига кўра, 2020 йил 4-чоракдан 2022 йил 3-чораккача бўлган даврда берилган ипотека кредитларининг 73,1 фоизи Молия вазирлиги маблағлари ҳисобидан, 16,8 фоизи банкларнинг ўз маблағлари ҳисобидан ва 10,1 фоизи ЎзИҚМК маблағлари ҳисобидан молиялаштирилган.
️ПМТИ олдинги шарҳида Тошкентда уй-жой нархларининг тез суръатларда ўсишини мазкур бозорнинг спекулятив хусусиятга эга эканлиги билан изоҳлаган эди. Яъни, талаб томондан, фарзандлар сони, даромад ва миграция факторларидан ташқари, уй нархларининг ошиб бораётганлиги аҳолининг жамғармаларини инвестицияларга йўналтириш бўйича молиявий инструментларнинг чекланганлигидан далолат беради. Яъни, мамлакатда капитал бозорининг ривожланмаганлиги узоқ муддатли жамғармаларга эга аҳоли қатламининг ортиқча маблағларини уй-жой учун инвестицияларга йўналтиришларига сабаб бўлмоқда.
Ушбу таҳлил учун маълумотлар olx.uz сайтидан web-scraping усули ёрдамида олинган. 2020−2022 йиллар учун тўпланган 113.5 мингта кузатувлар ўрганилди.

За год средняя цена 1 кв. м жилья в Ташкенте выросла на 27%. Об этом сообщает Институт прогнозирования и макроэкономических исследований (ИПМИ).
Если средняя стоимость квадратного метра квартиры в ноябре 2021 года составляла 849 долларов, то в ноябре этого года — уже 1078 долларов. Скорее всего, речь идёт о ценах предложения, а не фактически заключённых договорах купли-продажи.
Для сравнения: Центр экономических исследований и реформ ранее сообщал, что с начала года средняя стоимость жилья за 1 кв. м на вторичном рынке Ташкента выросла на 11,4% — до 889 долларов по итогам октября.
В пяти районах столицы цена 1 кв. м жилья значительно выше средних по городу: в Мирабадском районе — 1285 долларов (на 20% выше), Яккасарайском — 1178 долларов (+9%), Шайхантахурском — 1144 долларов (+6%), в Мирзо-Улугбекском — 1137 долларов (+6%), в Юнусабадском — 1117 долларов (+4%).
Для справки: за девять месяцев 2022 года средняя заработная плата в Ташкенте достигла 5,9 млн сумов, увеличившись на 32,5% по сравнению с аналогичным периодом 2021 года, а реальный рост (с учётом инфляции в 12,2%) составил 20,3%. За этот период сум обесценился по отношению к доллару на 2,8% — с 10672,3 до 10973,39 сума.
В ноябре средняя цена 2-комнатного жилья с ремонтом составляла 55,7 тысячи долларов (в ноябре 2021 года — $41,6 тысячи). Аналитики ИПМИ считают, что увеличение спроса на жилье в Ташкенте объясняется относительно лучшей социальной инфраструктурой для проживания".
Рождаемость в столице также значительно увеличилась. Если количество детей на одну женщину в Ташкенте в 2010 году составляло 1,99, то в 2021 году этот показатель достиг 3,02. Этот показатель также может иметь значение при формировании желания семьи переехать в более просторную квартиру.
В ноябре число продаж на рынке недвижимости в Ташкенте выросло на 8% (с 7814 до 8408) по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
«В условиях роста цен на рынке недвижимости расширение объёмов государственных программ по обеспечению жильём населения является основной причиной сохранения активности на рынке. За 9 месяцев 2022 года банками выделено населению ипотечных кредитов в объёме 10,3 трлн сумов, что на 68% больше, чем за соответствующий период 2021 года», — говорится в статье.
В опубликованном ранее обзоре аналитики объясняли стремительный рост цен на жилье в Ташкенте тем, что «этот рынок носит спекулятивный характер».
«То есть со стороны спроса, помимо количества детей, доходных и миграционных факторов, рост цен на жилье свидетельствует об ограниченности финансовых инструментов направления сбережений населения в инвестиции. То есть слабая развитость рынка капитала в нашей стране заставляет население, имеющее долгосрочные сбережения, направлять свои денежные средства на инвестиции в недвижимость», — указывают в ИПМИ.
Для анализа были использованы 113,5 тысячи наблюдений на сайте Olx за 2020−2022 годы на основе метода web-scraping.