Uzbekistan Airports матбуот хизмати кучли қор туфайли Самарқанд аэропорти фаолияти вақтинча чекланганини маълум қилди.
Душанба куни маҳаллий вақт билан эрталаб соат 04:20 дан об-ҳаво шароити ёмонлашгани сабабли Самарқанд халқаро аэропортида ҳаво кемаларини қабул қилиш ва жўнатиш вақтинчалик чеклов жорий этилди. Сўнгги маълумотларга кўра, кўриниш 1000 метргача, қор, ҳаво ҳарорати -5 даражани ташкил этган.
Шу сабабли, «Аэрофлот»нинг Москва — Самарқанд йўналиши бўйича SU-1874 рейси ва Истанбул — Самарқанд йўналиши бўйича «Турк ҳаво йўллари»нинг TK-372 рейси Тошкентдаги муқобил аэропортга йўналтирилди.
Fly Dubai авиакомпаниясининг рейси об-ҳаво ёмонлашгунга қадар — маҳаллий вақт билан 03:07 да Самарқанд аэропортига қўнишга муваффақ бўлди. Бироқ самолётнинг етиб келиши кечикганлиги сабабли Самарқанддан учиш вақти соат 16:15 га кечиктирилди.
«Ҳозирда аэропортнинг ерда хизмат кўрсатиш ходимлари барча зарур чораларни кўрмоқда — бир неча соат давомида учиш-қўниш йўлаги ва юриш йўлакларини махсус техника ва кимёвий воситалар ёрдамида тозалаш ишлари олиб борилмоқда. Об-ҳаво шароитидан келиб чиқиб, самолётларни қабул қилиш ва жўнатиш бўйича чекловларни маҳаллий вақт билан соат 13:00 гача узайтириш тўғрисида қарор қабул қилинди», — дейилади хабарда.

5 декабря, с 4:20 утра в международном аэропорту Самарканда введено ограничение на приём и выпуск воздушных судов в связи с ухудшением погодных условий, сообщила пресс-служба компании Uzbekistan Airports. Ограничение продлится до 13:00.
По последней информации, видимость на взлётно-посадочной полосе составляет 1000 м, умеренный снег, температура — -5 градусов, коэффициент сцепления — 0,28.
Рейс SU-1874 авиакомпании «Аэрофлот» по маршруту «Москва — Самарканд» и рейс TK-372 Turkish Airlines «Стамбул — Самарканд» были перенаправлены в Ташкент.
Борт Fly Dubai успел приземлиться в Самарканде до ухудшения погодных условий — в 3:07. Однако в связи с прибытием самолёта с задержкой вылет из Самарканда отложен предварительно на 16:15.
Службы наземного обслуживания аэропорта занимаются очисткой взлётно-посадочной полосы и рулёжных дорожек при помощи спецтехники и химических реагентов.