Марказий банкнинг Киберхавфсизлик маркази (CERT-CBU) ўзининг cert.cbu.uz сайтини тест режимида ишга туширди. Бу ҳақда регулятор матбуот хизмати хабар берди.
Марказий банкнинг янги тузилмаси тўлов тизимлари операторлари, кредит ва тўлов ташкилотлари фаолиятида аниқланган кибертаҳдидлар ва киберхавфсизлик ҳодисаларини огоҳлантириш ва уларнинг олдини олиш билан шуғулланади.
Шунингдек, сайт орқали банк соҳасида содир бўлган киберхавфсизлик ҳодисаси ҳақида хабар бериш, соҳадаги янгиликлар, дунёда кузатилаётган ҳодисалар ҳақидаги маълумотлар билан танишиш ҳам мумкин.
Ресурсда киберхавфсизлик атамалари луғати ҳамда маълумотларни ҳимоя қилиш ва рақамли инфратузилма бўйича фойдали маълумотларга эга билимлар базаси мавжуд.
Бу ерда Ўзбекистондаги молия институтларининг номлари ва савдо белгиларидан фойдаланган ҳолда сайтларга сохта ҳаволаларни ҳам текшириш мумкин.

Центр кибербезопасности Центрального банка (CERT-CBU) в тестовом режиме открыл свой сайт — cert.cbu.uz. Об этом сообщает пресс-служба регулятора.
Новая структура ЦБ будет заниматься оповещением и предотвращением киберугроз и инцидентов кибербезопасности, выявленных в работе операторов платёжных систем, кредитных и платёжных организаций.
Через сайт можно сообщить об инциденте кибербезопасности в банковской сфере, ознакомиться с новостями в сфере, информацией о наблюдаемых в мире инцидентах.
На ресурсе доступна база знаний со словарём терминов из сферы кибербезопасности и полезная информация по защите данных и цифровой инфраструктуры.
Здесь также можно проверить фейковые ссылки на сайты, использующие наименования и торговые марки финансовых учреждений Узбекистана.