Фарғоналик блогер Олимжон Ҳайдаров БҲМнинг 70 баравари ёки 21 млн сўм миқдорида жаримага тортилди. Бундай қарор сешанба куни Ўзбекистон вилоят жиноят ишлари бўйича суди томонидан қабул қилинди, дея хабар берди Ўзбекистон Олий суди матбуот хизмати.
Суд блогерни Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 201-моддаси (йиғилишлар, митинглар, кўча юришлари ёки намойишлар уюштириш, ўтказиш тартибини бузиш) 1-қисми ва 202−2-моддаси 2-қисмида (жамоат тартибига ёки хавфсизлигига таҳдид солувчи ёлғон ахборотни тарқатиш, шу жумладан ОАВда, телекоммуникация тармоқларида ёки Интернет жаҳон ахборот тармоғида тарқатиш) назарда тутилган маъмурий ҳуқуқбузарлик ҳаракатлари бўйича айбдор деб топди.
Унга мазкур кодекснинг 34-моддаси (бир неча ҳуқуқбузарликни содир этганлик учун маъмурий жазо қўллаш) тартибида базавий ҳисоблаш миқдорининг 70 баравари (21 млн сўм) миқдорида жарима солинди.
Декабрь ойи бошида Олимжон Ҳайдаров Фарғона вилоятидаги Albus гипс заводи ходимлари туман ташкилотларида газ узилиши туфайли 10 минг аҳоли ишсиз қолганини даъво қилган видеони эълон қилган эди.
Фарғона вилоят ИИБ матбуот хизмати иш бўйича айрим тафсилотларни эълон қилди. Хабарда блогер «гўёки бошқа заводларда газ тақчиллиги йўқлиги, бу масалага мансабдор шахсларнинг алоқадорлиги ва ўнг минглаб ишчилар ишсиз қолаётганлиги важ қилиб, ҳақиқатга мос бўлмаган изоҳлар билан тарқатган».
Бошқарма маълумотларига кўра, 11 декабрь куни фуқаролар А. Т., Д. Н., У. Т. ва О. С. ариза билан мурожаат қилиб, унда жорий йилнинг 4−6 декабрь кунлари улар ишлаб келаётган завод ҳудудига ўзини блогер-журналист Олимжон Хайдаров деб таништирган фуқаро келиб, завод газ тармоғидан узилганлиги сабабли, тез орада ёпилиб фаолияти тўхтатилиши, оқибатда ишчилар ишсиз ва маошсиз қолишини айтган.
Блогер уларга заводда тўпланиб, норозилик намойишини уюштириб, бу ҳақда видео мурожаат қилишларини, шундагина завод қайтиб газ тармоғига уланиши мумкинлигини ва бу борада у ёрдам бера олишини билдирган.
«Бундан ташқари, иш материалларидан маълум бўлдики, О. Ҳайдаров намойишни қай тарзда видеога олишни ўргатганлигини, айрим иштирокчилар томонидан етарли даражада яхши гапира олмаганлиги, шунинг учун бошқалар гапириши кераклигини айтиб, намойиш қилганларни агрессив гапиришга ундаган, қайта дубллар орқали ушбу намойишни олдиндан режалаштиришда иштирок этган. Жорий йилнинг 6 декабрь куни эса бевосита ўзи иштирок этмасада, намойишни тасвирга олиш бўйича мутахассис билан гаплашиб, унинг ишларини ташкиллаштирган ҳамда тайёр видеоматериалларни ўзининг канали орқали тарқатган», — дейилади хабарда.
Бошқарма маълумотларига кўра, аризачилар уларни қонун бузишга чорлаган ўзини Олимжон Хайдаров деб таништирган шахсга нисбатан қонун доирасида чора кўришни сўрашган. ИИБ мазкур ҳолат тўлиқ ўрганилгани, «фуқароларнинг аризасида келтирилган важлар ва О. Ҳайдаровнинг ҳаракатлари ўз тасдиғини топган»ини қайд этди.
Бошқарма О. Ҳайдаровнинг бошқа заводларда газ ўчирилмагани, бу масалага мансабдор шахсларнинг алоқаси борлиги важ келтириб, ёлғон ахборот тарқатганини маълум қилди. Жумладан, Knauf корхонасининг табиий гази узилмагани, бунинг сабаби сифатида у раҳнамоликка олинганини мисол қилиб келтирган.
Жиноят ишлари бўйича Ўзбекистон туман суди 7 декабрь куни ҳуқуқбузарларнинг 1 нафарига 10 сутка, 6 нафарига 5 суткадан маъмурий қамоқ жазоси тайинлади.
Қайд этиш жоизки, МЖтКда «йиғилишлар, митинглар, кўча юришлари ёки намойишлар уюштириш, ўтказиш тартибини бузганлик» учун жавобгарлик бўлишига қарамасдан, қонунчиликда мазкур тартиб баён қилинмаган. Буни ўтган йили собиқ адлия вазири Русланбек Давлетов ҳам тан олганди.
МЖтКга 202−2-модда эса 2020 йилнинг декабрида киритилган. Ўшанда Жиноят кодексига ҳам «Ёлғон ахборот тарқатиш» моддаси киритилганди.

Ферганский блогер Олимжон Хайдаров оштрафован на 70 базовых расчётных величин, или 21 млн сумов. Такое решение во вторник вынес суд по уголовным делам Узбекистанского района, сообщила пресс-служба Верховного суда Узбекистана.
Суд признал блогера виновным в совершении правонарушений, предусмотренных частью 1 статьи 201 Кодекса об административной ответственности (нарушение порядка организации, проведения собраний, митингов, уличных шествий или демонстраций — влечёт наложение штрафа от 60 до 80 БРВ или административный арест до 15 суток) и части 2 статьи 202−2 (распространение ложной информации, в том числе в СМИ, сетях телекоммуникаций или интернете, содержащей угрозу общественному порядку или безопасности, — влечёт наложение штрафа от 50 до 100 БРВ).
В порядке статьи 34 КоАО (применение административного взыскания за совершение нескольких правонарушений) суд наложил штраф в размере 70 БРВ.
В начале декабря Олимжон Хайдаров опубликовал видео, на котором сотрудники завода по производству гипса Albus в Ферганской области заявляют, что из-за отключения газа в организациях района 10 тысяч жителей остались без работы.
Пресс-служба УВД Ферганской области опубликовала некоторые подробности дела. Как говорится в сообщении, блогер распространил видео «с несоответствующими действительности комментариями, в которых утверждается, что дефицита газа на других заводах нет, что к этому вопросу имеют отношение чиновники».
По данным ведомства, 11 декабря работники А. Т., Д. Н., У. Т. и О. С. обратились с заявлением и сообщили, что 4−6 декабря на завод пришёл Олимжон Хайдаров, представившийся блогером-журналистом. По их словам, он якобы заявил, что завод в ближайшее время прекратит деятельность из-за отключения от газоснабжения, в результате рабочие останутся без работы и заработка.
Блогер, сообщили заявители, предложил работникам собраться, устроить протест и записать видеообращение, и тогда газ на заводе могут подключить.
«Кроме того, из материалов дела установлено, что О. Хайдаров обучил, как именно снимать на видео протест, сказал, что некоторые участники не могли достаточно хорошо говорить, поэтому должны говорить другие, призывал демонстрантов говорить агрессивно, участвовал в планировании этой демонстрации через повторные дубли. 6 декабря, хотя он и не принимал непосредственного участия, он общался со специалистом по съёмке протеста, организовывал его работу и распространил готовые видеоматериалы через свой канал», — отметили в УВД.
По данным управления, заявители просили принять законные меры против Олимжона Хайдарова, который «призвал их нарушить закон». В УВД подчеркнули, что ситуация была полностью расследована, «доводы и действия блогера подтвердились».
В ведомстве назвали ложным заявление Хайдарова о том, что некоторые предприятия продолжают получать газ из-за связи с чиновниками. которые «им покровительствуют». В частности, приводился пример с заводом Knauf, который на самом деле был отключён от газоснабжения 29 ноября, говорится в сообщении.
7 декабря суд по уголовным делам Узбекистанского района вынес решение об аресте семерых работников завода (одного — на 10 суток, шестерых — на 5 суток).
Отметим, что несмотря на наличие в КоАО ответственности за «нарушение порядка организации собраний, митингов, уличных прогулок или демонстраций», этот порядок в законодательстве не прописан. Это в прошлом году признавал бывший министр юстиции Русланбек Давлетов.
Статья 202−2 была введена в КоАО в декабре 2020 года. Тогда же статья «Распространение ложной информации» появилась в Уголовном кодексе.