Uzbekistan Airways авиакомпаниясини ислоҳ қилишга туркиялик мутахассис, Turkish Airlines`га 2015−2022 йилларда раислик қилган Илкер Айжи бошчилигидаги жамоа жалб қилинди.
14 декабрь куни у Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевга Uzbekistan Airways трансформацияси бўйича таклифларни тақдим этди, дея хабар бермоқда давлат раҳбари матбуот хизмати.
Илкер Айжи Turkish Airlines авиакомпаниясини бошқарган кезда уни минтақавий даражадан глобал миқёсга муваффақиятли олиб чиққан, дейилади хабарда.
«Бугун Uzbekistan airways олдига ҳам шундай вазифа қўйилган. Мамлакатимизнинг географик жойлашуви ва соҳа инфратузилмасидан оқилона фойдаланиб, уни халқаро транспорт хабига айлантириш кўзда тутилган», — дейилади хабарда.
Тақдимотда давлат раҳбарига «Ўзбекистон ҳаво йўллари»ни трансформация қилиш ва ривожлантириш бўйича ишлаб чиқилган стратегия ҳақида ахборот берилди.
Унга мувофиқ, авиакомпанияга халқаро тажриба асосида корпоратив бошқарув тизимини жорий этиш, ҳаво кемаларини кўпайтириш, хизматлар сифатини ошириш ва юк ташиш тармоғини кенгайтириш чоралари кўрилади. Хорижий инвесторларни жалб этган ҳолда авиакомпанияни жаҳон стандартлари асосида хусусийлаштириш ишлари якунига етказилади.
Булардан кўзланган асосий мақсад «Ўзбекистон ҳаво йўллари»ни етакчи минтақавий авиакомпанияга айлантириш, шунингдек, аҳолининг маҳаллий ва халқаро йўналишларда арзон нархларда ҳаракатланишини таъминлашдан иборатдир.
Президент бу режаларни маъқуллаб, унинг ижросига тезроқ киришиш кераклигини таъкидлади.
«Бу соҳада ўн йилга кечикканмиз. Авиакомпания эскича услубда ишлаяпти, йўловчилар хизмат сифатидан рози эмас. Агар иқтисодиётимизни, туризмни ривожлантирамиз десак, яккаю ягона йўлимиз шу», — деди Шавкат Мирзиёев.
Авиакомпанияда лойиҳа офиси тузиб, транформация жараёнини мувофиқлаштириб бориш бўйича тавсиялар берилди.

Для реформирования авиакомпании Uzbekistan Airways привлечена команда турецкого специалиста Илькера Айджи, бывшего председателя Turkish Airlines в 2015—2022 годах.
14 декабря он представил предложения по трансформации Uzbekistan Airways президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву, сообщила пресс-служба главы государства.
Под руководством Илькера Айджи Turkish Airlines превратилась из регионального в глобального игрока на рынке пассажирских авиаперевозок, говорится в сообщении.
«Сегодня схожие задачи стоят перед Uzbekistan Airways. Планируется превратить нашу страну в международный транспортный хаб, эффективно используя её географическое положение и авиационную инфраструктуру», — отмечает пресс-служба президента.
Шавкату Мирзиёеву была представлена стратегия трансформации и развития национального авиаперевозчика. На одном из слайдов презентации отображено видение Uzbekistan Airways: «Авиакомпания для народа».
uzbekistan airways, илькер айджи, шавкат мирзиёев
В соответствии со стратегией в авиакомпании намечено внедрить системы корпоративного управления на основе международного опыта, увеличить парк воздушных судов, повысить качество обслуживания и расширить сеть грузоперевозок. С привлечением иностранных инвесторов на основе мировых стандартов будет завершена приватизация авиакомпании.
«Основная цель — превратить Uzbekistan Airways в ведущую региональную авиакомпанию, а также обеспечить доступные населению полёты по внутренним и международным маршрутам», — отмечается в сообщении.
Президент одобрил представленные планы и подчеркнул, что они должны быть реализованы в кратчайшие сроки.
«Мы опоздали в этой области на 10 лет. Авиакомпания работает по-старому, пассажиры недовольны качеством обслуживания. Если мы хотим развивать нашу экономику и туризм, это наш единственный путь», — сказал Шавкат Мирзиёев.