Қозоғистонда 2022 йил январида Ўзбекистоннинг Остонадаги элчихонасида погром уюштирган эркак судланди, деб хабар берди Tengrinews.kz 2-сон Олмаота туман судига таяниб.
Хабарда таъкидланганидек, эркак маст ҳолатда Ўзбекистон элчихонаси биносига кириб, дипломатик ваколатхона мулкини атайлаб вайрон қилган ва шикаст етказган.
Натижада Ўзбекистон элчихонасига катта миқдорда моддий зарар етган. Қозоғистон Жиноят кодексига кўра, катта миқдорда зарар ойлик ҳисоб-китоб кўрсаткичининг минг бараварини (3180 тенге) ташкил этади. Шундай қилиб, Ўзбекистон элчихонасига етказилган зарар миқдори 3 180 000 тенгедан (6 800 доллардан ортиқ) ортиқроқни ташкил этади.
Суд ҳукми билан эркак Қозоғистон Жиноят кодексининг 202-моддаси 2-қисми 5-банди (Ўзганинг мулкини қасддан нобуд қилиш ёки шикастлаш, катта миқдорда зарар етказган ҳолда) билан айбдор деб топилиб, 3 йилга озодликдан маҳрум этилди. Ўзбекистон элчихонаси фойдасига моддий зарар ундирилди.
Бундан ташқари, ҳуқуқбузарга озодликдан маҳрум қилиш жойида алкоголизмдан мажбурий даволаниш белгиланди. Суд ҳукми қонуний кучга кирди, дейилади хабарда.
2021 йил декабрь ойида Остонада Ўзбекистон элчихонасининг янги биноси очилди, маросимда икки давлат президентлари Шавкат Мирзиёев ва Қосим-Жомарт Токаев иштирок этди.

В Казахстане осудили мужчину, который в январе 2022 года устроил погром в посольстве Узбекистана в Астане, сообщило издание Tengrinews.kz со ссылкой на Алматинский районный суд №2.
Как отмечается в сообщении, мужчина, будучи в состоянии алкогольного опьянения, проник в здание посольства Узбекистана, умышленно уничтожил и повредил имущество дипломатической миссии.
В результате посольству Узбекистана был причинен материальный ущерб в крупном размере. Согласно Уголовному кодексу Казахстана, крупным размером считается размер ущерба, в одну тысячу раз превышающие месячный расчётный показатель (3180 тенге). Таким образом, сумма ущерба, нанесённого посольству Узбекистана, — более 3 180 000 тенге (свыше 6800 долларов).
Приговором суда мужчина признан виновным по пункту 5 части 2 статьи 202 УК Казахстана (Умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества, причинившее крупный ущерб) и приговорён к 3 годам лишения свободы. В пользу посольства Узбекистана была взыскана сумма материального ущерба.
Кроме того, нарушителю было назначено принудительное лечение от алкоголизма по месту лишения свободы. Приговор суда вступил в законную силу, отмечается в сообщении.
Новое здание посольства Узбекистана открылось в Астане в декабре 2021 года, в церемонии тогда приняли участие президенты двух стран Шавкат Мирзиёев и Касым-Жомарт Токаев.