Тошкент ҳокимлиги «ҳозирги кунда айрим қурувчи ташкилотлар қурилиш лойиҳаси ҳудудий архитектура ва шаҳарсозлик кенгаши томонидан тасдиқланмаган ва экспертизадан ўтмаган кўп квартирали уйлардаги хонадонларни „қуриб бериш“ шартларида сотишни таклиф этаётганини» маълум қилди.
«Аксарият ҳолларда, бундай хонадонларни сотиб олишга шартнома тузганлар хонадонни ўз номига рўйхатдан ўтказиш, ичимлик суви, табиий газ ва электр тармоқларига улашда қийинчиликларга дуч келмоқда», — дейилади пойтахт маъмурияти хабарида.
Ҳокимлик маълумотларига кўра, Тошкентнинг Тарас Шевченко кўчаси 23-уй манзилида барпо этилиши режалаштирилган «DAhO кўп функцияли мажмуаси» бўйича реклама қилинаётган 5 та кўп квартирали уйлар лойиҳаси бўйича ҳудудий архитектура ва шаҳарсозлик кенгаши қарори олинмаган ва давлат экспертизасидан ўтказилмаган.
Пойтахт маъмурияти фуқароларга янги қуриладиган уйлардан хонадон сотиб олишда таклиф этилаётган қурилиши режалаштирилган уй қурилиш лойиҳаси ҳудудий архитектура ва шаҳарсозлик кенгашида кўриб чиқилиб, давлат экспертизасидан ўтказилганлиги тўғрисидаги хужжатлар билан танишни тавсия қилди.
«Лойиҳаси келишилмаган, давлат қурилиш экспертизасидан ўтказилмаган уйдан квартира сотиб олиб, ўзингизни узоқ давом этадиган муаммоларга дучор қилманг», — дея маълум қилди ҳокимлик.
Маълумот учун, DAhO мажмуасининг сотув офиси 3 декабрь куни тантанали равишда очилган бўлиб, шу кундан сотишлар бошланган. Қурилиш ишлари билан Туркиянинг Koc Group компанияси шуғулланмоқда.

Хокимият Ташкента заявил о том, что в настоящее время «некоторые строительные организации продают квартиры в многоэтажных домах на условиях „строительства и передачи“, проекты строительства которых не утверждены региональным советом по архитектуре и градостроительству и не прошли экспертизу».
«В большинстве случаев граждане, заключившие договора на приобретение таких квартир, сталкиваются с трудностями при регистрации их на своё имя, подключении к сетям питьевого водоснабжения, природного газа и к электросетям», — говорится в сообщении столичной администрации.
Так, по данным хокимията, застройщик запланированного к строительству многофункционального комплекса DahO, расположенного в Ташкенте по адресу: улица Тарас Шевченко, 23, начал продажу помещений в нем, несмотря на то, что проект строительства не утверждён региональным советом по архитектуре и градостроительству и не прошёл государственную экспертизу.
Администрация столицы предупредила граждан, что при покупке квартир в будущих новостройках нужно убедиться, что проект предлагаемого «дома, который планируется построить», рассмотрен региональным советом по архитектуре и градостроительству и прошёл госэкспертизу.
«Покупая квартиру в доме, проект которого не согласован и не прошёл государственную строительную экспертизу, вы подвергаете себя высокому риску и обрекаете на долгосрочные проблемы», — заявили в хокимияте.
Напомним, торжественное открытие офиса продаж комплекса DAhO и старт продаж состоялись 3 декабря. Строительством занимается турецкий холдинг Koc Group.