Президент Шавкат Мирзиёев парламентга йўллаган мурожаатномада радикализм ва экстремизм мавзусига тўхталди.
«Бутун дунёда кучайиб бораётган радикализм, экстремизм, терроризм, одам савдоси, гиёҳвандлик каби хатарлар, афсуски, бизни ҳам четлаб ўтмаяпти», — дея таъкидлади у.
«Лекин, такрор айтаман, мусулмон умматига сабоқ берган Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридий каби буюк уламолар етишиб чиққан бизнинг диёримизда бу борада адашганлар, радикализм ва экстремизм ғояларига берилганлар бўлиши мумкинми?», — деди давлат раҳбари.
«Биз жамиятимизда ҳар қандай радикаллашувга, ёшларимиз онгини бузғунчи ёт ғоялар билан заҳарлашга, диндан сиёсий мақсадларда фойдаланишга, маърифат ўрнини жаҳолат эгаллашига йўл қўймаймиз», — деди Шавкат Мирзиёев.

Президент Шавкат Мирзиёев в послании парламенту и народу Узбекистана остановился на теме радикализма и экстремизма.
«Такие опасности, как радикализм, экстремизм, терроризм, торговля людьми и наркомания, которые растут во всем мире, к сожалению, не обходят стороной и нашу страну», — отметил он.
«Но допустимо ли, чтобы на нашей земле, которая взрастила таких великих улемов, ставших наставниками всей мусульманской уммы, как Имам Бухари, Имам Термези, Имам Матуриди, были сбившиеся с верного пути, приверженцы идей радикализма и экстремизма?» — сказал президент.
«Мы не допустим никакой радикализации в нашем обществе, негативного воздействия на сознание нашей молодёжи чуждых деструктивных идей, использования религии в корыстных политических целях, утверждения невежества вместо просвещения», — заявил Шавкат Мирзиёев.