Саудия Арабистони делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи доирасида 23 декабрь куни Ўзбекистон-Саудия бизнес-форуми бўлиб ўтди, деб хабар қилди Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги матбуот хизмати.
Унда Ўзбекистон бош вазири ўринбосари — инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев ва Саудия Арабистони инвестициялар вазири Холид ал-Фалиҳ иштирок этди.
Форумнинг очилиш маросимида делегациялар раҳбарлари 2022 йилнинг январь-ноябрь ойларида икки мамлакат ўртасидаги ўзаро товар айирбошлаш ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 9 баробарга ошганини таъкидладилар.
Охирги бир неча йил ичида Ўзбекистонда Саудия Арабистони капитали иштирокидаги компаниялар сони 5 баробарга ошди. Саудия компаниялари билан биргаликда энергетика, нефть-кимё, соғлиқни сақлаш, инфратузилмани ривожлантириш, фармацевтика ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида қиймати 17 млрд доллардан ортиқ лойиҳалар амалга оширилмоқда.
«Ўзбекистон ва Саудия Арабистони бой табиий ресурсларга, улкан саноат салоҳиятига эга. Биз Ўзбекистонда ҳам, Саудия Арабистонида ҳам юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқаришга йўналтирилган қўшма корхоналарни ташкил этишимиз мумкин. Келгусида эса минтақавий ва Европа бозорларига, шунингдек, умумий аҳолиси 1,4 млрд дан бўлган зиёд потенциал истеъмолчиларга эга Катта Араб эркин савдо ҳудуди мамлакатларига экспорт қилинади», — деди Жамшид Ходжаев ўз нутқида.
Саудия Арабистони сармоя вазири икки давлат ўртасидаги сармоявий ва савдо алоқаларини мустаҳкамлаш бўйича амалий чора-тадбирларни амалга ошириш тарафдори эканлигини билдирди ва Саудия Арабистони тадбиркорларини ўзаро манфаатли шартнома ва битимлар тузишга чақирди.
Нефть-газ ва нефть-кимё саноати, машинасозлик, электротехника, озиқ-овқат, тўқимачилик ва чарм-поябзал саноати, ипакчилик, инфратузилма қурилиши ва туризм каби соҳалар сармоявий ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари этиб белгилаб олинди.
Форум якунлари бўйича умумий қиймати 6,4 млрд долларлик ҳужжатлар тўплами, жумладан, Қорақалпоғистонда 1500 МВт қувватга эга шамол электр станциясини қуриш бўйича шартнома, яшил водород объектлари ва улар билан боғлиқ электростанцияларни ривожлантириш бўйича мақсадлар тўғрисидаги хат имзоланди.
Эслатиб ўтамиз, 2021 йил охирида Энергетика вазирлиги ва Жаҳон банки 2022 йилда Ўзбекистоннинг водород ишлаб чиқариш бўйича техник салоҳиятини баҳолашни режалаштираётгани ҳақида хабар берган эдик. Ўрганиш натижаларига кўра, республикада «кўк» ва «яшил» водородни ривожлантириш бўйича «йўл харитаси»ни ишлаб чиқиш режалаштирилган эди.
Водороднинг ранг бўйича градацияси уни ишлаб чиқариш усулига ва чиқарилган углерод изига боғлиқ. Саноатдаги энг «тоза» водород қайта тикланадиган манбалардан энергия ёрдамида сувни электролиз қилиш натижасида олингани «яшил» ҳисобланади. «Мовий» ёки «кўк» водород табиий газдан олинади.

В рамках визита делегации Саудовской Аравии в Узбекистан 23 декабря состоялся узбекско-саудовский бизнес-форум, сообщила пресс-служба Министерства инвестиций и внешней торговли.
В нём приняли участие вице-премьер — министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана Жамшид Ходжаев и министр инвестиций Саудовской Аравии Халид аль-Фалих.
На церемонии открытия форума главы делегаций отметили, что объём взаимной торговли между двумя странами в январе-ноябре 2022 года увеличился в 9 раз по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
За последние несколько лет в пять раз выросло количество компаний с саудовским капиталом в Узбекистане. Совместно с саудовскими компаниями реализуются проекты на сумму более 17 млрд долларов в сферах энергетики, нефтехимии, здравоохранения, инфраструктурного развития, фармацевтики и сельского хозяйства.
«Узбекистан и Саудовская Аравия обладают богатыми природными ресурсами и огромными промышленными возможностями. Мы можем создать совместные предприятия как в Узбекистане, так и в Саудовской Аравии, направленные на производство продукции с высокой добавленной стоимостью с дальнейшим экспортом на региональные и европейские рынки, а также в страны Большой арабской зоны свободной торговли с общей численностью населения более 1,4 млрд потенциальных потребителей», — отметил в своём выступлении Жамшид Ходжаев.
Министр инвестиций Саудовской Аравии выразил приверженность реализации практических мер по укреплению инвестиционных и торговых связей между двумя странами и призвал саудовских предпринимателей к заключению взаимовыгодных контрактов и соглашений.
Обозначены перспективные направления для инвестиционного сотрудничества — нефтегазовая и нефтехимическая отрасли, машиностроение, электротехническая, пищевая, текстильная и кожевенно-обувная промышленность, шелководство, инфраструктурное строительство и туризм.
По итогам форума были подписан пакет документов на 6,4 млрд долларов, среди которых, помимо контракта на строительство ветроэлектростанции мощностью 1500 МВт в Каракалпакстане, — письмо о намерениях по развитию объектов зелёного водорода и связанных с ними электростанций.
Напомним, в конце 2021 года мы сообщали, что Минэнерго и Всемирный банк в 2022 году планируют провести оценку технического потенциала Узбекистана по производству водорода. По итогам изучения планировалось разработать «дорожную карту» по развитию «синего» и «зелёного» водорода в стране.
Градация водорода по цвету зависит от способа его производства и выделяемого при этом углеродного следа. Наиболее «чистым» водородом в отрасли считается «зелёный», получаемый за счёт электролиза воды с применением энергии из возобновляемых источников. «Голубой», или «синий» водород — из природного газа.