28 декабрь куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Хоразм вилоятининг Шовот туманида «Ўзбекистон-Туркманистон чегараолди савдо зонаси — Савдо маркази»ни қуриш бўйича ишларнинг бориши муҳокамасига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди, дея хабар қилди ИТСВ матбуот хизмати.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон президентининг октябрда Туркманистонга ташрифи чоғида «Хоразм — Тошовуз» чегараолди савдо зонасининг қурилишига бағишланган маросим бўлиб ўтган эди.
Йиғилишда манфаатдор вазирлик ва идоралар, тармоқ бирлашмалари, маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари иштирок этди.
Октябрда имзоланган «Ўзбекистон-Туркманистон чегараолди савдо зонаси — Савдо маркази»ни ташкил этиш тўғрисидаги Баённомада белгиланган аниқ вазифалар ижроси атрофлича таҳлил қилинди.
Хоразм вилояти Шовот тумани ҳудудидан 3 гектар ер участкаси ажратиш, лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқиш, барча манфаатдор вазирлик ҳамда идоралар билан келишиш ва лойиҳани молиялаштириш учун тижорат банкларини жалб қилиш билан боғлиқ масалаларни ҳал этиш юзасидан Ишчи гуруҳлар масъул раҳбарларининг ҳисоботлари тингланди.
«Ҳар бир топшириқнинг бажарилиши устидан назорат ўрнатган ҳолда, лойиҳанинг ҳар бир босқичини сифатли ва ўз вақтида бажарилишини таъминлаш юзасидан масъул раҳбарларга топшириқлар берилди», — дейилади хабарда.
Савдо марказининг иш режимларини мувофиқлаштириш, солиқ маъмуриятчилиги, божхона ва чегара назоратида имтиёз ва преференсияларни қўллаш доирасида Туркманистон томони билан ўзаро ҳамкорликнинг жиҳатлари муҳокама қилинди. Лойиҳани амалга ошириш жараёнида юзага келадиган муаммоларни изчил ва сифатли ҳамкорликда ҳал этиш зарурлиги таъкидланди.
Йиғилиш якунида мутасадди раҳбарларнинг эътибори икки давлат ўртасидаги савдо-иқтисодий муносабатларни ривожлантириш мақсадида Савдо марказини қисқа муддатларда ишга туширишнинг аҳамияти ва истиқболларига қаратилиб, лойиҳани амалга оширишни жадаллаштириш доирасида қўшимча вазифалар белгиланди, дея қайд этди вазирлик.

В Министерстве инвестиций и внешней торговли Узбекистана 28 декабря состоялось совещание, посвящённое обсуждению хода работ по созданию в Шаватском районе Хорезмской области узбекско-туркменской приграничной торговой зоны, сообщила пресс-служба МИВТ.
Напомним, церемония запуска создания зоны приграничной торговли «Хорезм — Дашогуз» состоялась в октябре в ходе визита президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Туркменистан.
В совещании приняли участие руководители заинтересованных министерств и ведомств, отраслевых объединений, органов местной власти.
Был проанализирован ход исполнения задач, определённых в протоколе о создании приграничной торговой зоны, подписанном в октябре.
зона приграничной торговли, туркменистан
Заслушаны отчёты ответственных руководителей рабочих групп по решению вопросов, связанных с выделением земельного участка в 3 га в Шаватском районе Хорезмской области, разработкой и согласованием проектно-сметной документации со всеми заинтересованными министерствами и ведомствами, привлечением возможностей коммерческих банков для финансирования работ по проекту.
«Ответственным руководителям даны адресные поручения по обеспечению качественной и своевременной реализации каждого этапа проекта с установлением контроля за исполнением поставленных задач», — говорится в сообщении.
Обсуждены аспекты взаимодействия с туркменской стороной в рамках согласования режимов работы торговой зоны, применения льгот и преференций при налоговом администрировании, прохождении таможенного и пограничного контроля. Подчёркнута необходимость последовательной и качественной совместной проработки возникающих в ходе реализации проекта вопросов.
По итогам совещания внимание ответственных руководителей было акцентировано на важности и перспективности скорейшего запуска торгового центра и в этом контексте поставлены дополнительные задачи в рамках ускорения реализации проекта, отметили в МИВТ.