Ҳиндистоннинг Marion Biotech компанияси томонидан ишлаб чиқарилган «Док-1 Макс» сиропини қабул қилиб вафот этган болалар ҳақида хабар берган Самарқанд вилояти болалар кўп тармоқли тиббиёт маркази бош шифокори, профессор Маматқул Азизов эгаллаб турган лавозимидан озод этилди. Бу ҳақда Соғлиқни сақлаш вазирлиги матбуот хизмати «Газета.uz»га маълум қилди.
Азизов ва яна олти нафар тиббиёт ходимининг ишдан бўшатилиши сабаблари сўралганда, вазирлик пайшанба куни шу юзасидан брифинг ўтказишини ва саволларга ўша ерда жавоб берилишини маълум қилди.
Аввалроқ, Соғлиқни сақлаш вазирлиги «хизмат вазифаларига совуққонлик билан муносабатда бўлганлиги, болалар ўлими ҳолатларини ўз вақтида таҳлил қилмагани ва зарур чоралар кўрилмагани учун» етти нафар мансабдор шахс эгаллаб турган лавозимидан озод этилгани, қатор мутахассисларга нисбатан интизомий жазо чоралари қўллангани ҳақида хабар берган эди.
Kun.uz хабарига кўра, Маматқул Азизовдан ташқари қуйидагилар ҳам ишдан олинган бўлиши мумкин:
- Самарқанд вилояти соғлиқни сақлаш бошқармаси бошлиғининг оналик ва болаликни муҳофаза қилиш бўйича ўринбосари С.Мўминов;
- Самарқанд вилояти соғлиқни сақлаш бошқармаси оналик ва болалик саломатлигини ривожлантириш бўлими бош мутахассиси С.Расулов;
- Самарқанд вилоят болалар кўп тармоқли тиббиёт маркази директори М.Азизов;
- Самарқанд вилоят болалар кўп тармоқли тиббиёт марказининг гемодиализ бўйича мутахассиси Б.Ғаниев;
- Тойлоқ туман тиббиёт бирлашмасига қарашли Олмазор ОШП мудири Х.Музаффаров, оилавий шифокори У.Маҳмудов, доя ҳамшираси М.Сиддиқова.
Эслатиб ўтамиз, Ҳиндистон ишлаб чиқарувчиси Marion Biotech томонидан «Док-1 Макс» дорисини қабул қилган болаларнинг ўлими Маматқул Азизовнинг 15 декабрдаги хатидан маълум бўлди. Унда айтилишича, охирги 2 ойда 21 нафар бемор шу дори воситасини қабул қилигандан сўнг ножўя таъсири билан мурожаат қилган. Бемор болаларда асосан анурия кузатилган.
«17 та болаларда касаллик ниҳоятда оғир кечди. Ҳатто бир неча гемодиализ сеансларини ўтказишга ҳам тўғри келди. 15 нафарида ўлим ҳолати кузатилди», — дейилади мактубда.
Шундан сўнг, 22 декабрдан бошлаб ушбу дори воситасининг бутун Ўзбекистон бўйлаб сотуви вақтинча тўхтатилди. Бу ҳақда «Quramax Medical» МЧЖ томонидан реализация қилинган ташкилотларга хабар юборилган. Шунга қарамай, аҳоли «Док-1 Макс» дан фойдаланиш хавфи ҳақида оммавий огоҳлантириш олмаган.
Орадан бир неча кун ўтиб, болалар омбудсманı Алия Юнусова Жиззах, Қашқадарё, Навоий ва Самарқанд вилоятларидан 18 нафар бола вафот этгани ҳақида хабар берди. Кейинроқ Қашқадарёда сироп ичган яна бир бола вафот этгани маълум бўлди.
Соғлиқни сақлаш вазири Беҳзод Мусаев «Док-1 Макс» Мах сиропини қабул қилган болалар ўлими ҳақидаги маълумотлар вазирликдан яширилганини айтди.
Давлат хавфсизлик хизмати ушбу ҳолат бўйича жиноий иш қўзғатилгани ва импорт қилувчи «Quramax Medical» компанияси ва Дори воситаларини стандартлаштириш илмий маркази мансабдор шахслари ҳибсга олингани ҳақида маълум қилди.

Главный врач детского многопрофильного медицинского центра Самаркандской области, профессор Маматкул Азизов, сообщивший о смерти детей после приёма сиропа «Док-1 Макс» производства индийской Marion Biotech, освобождён от должности. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Министерства здравоохранения Узбекистана.
На вопрос о причинах увольнения его и ещё шестерых медицинских работников в ведомстве сообщили, что планируют провести в четверг брифинг, где предоставят ответ.
Минздрав ранее сообщал, что «за халатное отношение к служебным обязанностям, несвоевременный анализ смерти детей и непринятие необходимых мер» семь должностных лиц освобождены от должностей и к ряду специалистов применены меры дисциплинарной ответственности.
По данным Kun.uz, помимо Маматкула Азизова, могли быть освобождены от должностей:
- заместитель начальника управления здравоохранения Самаркандской области по охране материнства и детства С. Муминов;
- главный специалист отдела развития здоровья матери и ребёнка Управления здравоохранения Самаркандской области С. Расулов;
- специалист по гемодиализу детского многопрофильного медицинского центра Самаркандской области Б. Ганиев;
- начальник пункта семейного врача «Олмазор» Тайлакского районного медицинского объединения Х. Музаффаров, семейный врач У. Махмудов и медсестра М. Сиддикова.
Напомним, о смерти детей после приёма лекарства «Док-1 Макс» индийского производителя Marion Biotech стало известно из письма Маматкула Азизова от 15 декабря, попавшего в сеть, где он сообщает, что за последние два месяца с жалобами на осложнения после приёма препарата поступил 21 пациент. У них в основном наблюдалась анурия — отсутствие поступления мочи в мочевой пузырь.
«У 17 детей болезнь протекала крайне тяжело, пришлось даже провести несколько сеансов гемодиализа. Наблюдалось 15 случаев смерти», — говорилось в письме.
После этого с 22 декабря продажа этого препарата на всей территории Узбекистана временно приостановлена. Дистрибьютор препарата Quramax Medical уведомил об этом организации, которым был реализован препарат. При этом население не получило массового оповещения об опасности употребления «Док-1 Макс».
Спустя несколько дней детский омбудсман Алия Юнусова сообщила о смерти 18 детей из Джизакской, Кашкадарьинской, Навоийской и Самаркандской областей. Позже в Кашкадарье скончался ещё один ребёнок после приёма сиропа.
Министр здравоохранения Узбекистана Бехзод Мусаев заявил, что информацию о смерти детей после приёма сиропа «Док-1 Макс» скрывали от министерства.
СГБ Узбекистана сообщила о возбуждении уголовного дела и задержании должностных лиц компании-импортёра Quramax Medical и Научного центра стандартизации лекарств.