Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев қайта ташкил этилган вазирлик ва идоралар раҳбарларининг бир қатор ўринбосарларини тайинлаш тўғрисидаги қарорни имзолади, деб хабар берди давлат раҳбари матбуот котиби Шерзод Асадов.
2022 йил май ойидан буён Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги директори ўринбосари лавозимида ишлаб келган Улугбек Ахмадович Азамов Ўзбекистон маданият ва туризм вазирининг биринчи ўринбосари лавозимига тайинланди.
Алишер Зафар ўғли Саъдуллаев ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг биринчи ўринбосари — Ёшлар ишлари агентлиги директори лавозимига тайинланди. У 2020 йил июль ойидан бошлаб Ёшлар агентлиги директори лавозимида ишлаб келган.
Шерзод Саиджанович Хидоятов қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирининг биринчи ўринбосари бўлди. У 2021 йил январидан уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазири лавозимида ишлаб келаётган эди.
Нозим Бахтиёрович Хусанов камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирининг биринчи ўринбосари бўлди. У 2019 йил сентябрь ойидан бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири лавозимида ишлаб келаётганди.
Агриппина Васильевна Шин мактабгача ва мактаб таълими вазирининг биринчи ўринбосари лавозимига муносиб кўрилди. У 2017 йил октябрь ойидан буён Мактабгача таълим вазирлигига раҳбарлик қилиб келаётган эди.
Нарзулло Наимович Обломурадов табиат ресурслари вазирининг ўринбосари лавозимига тайинланди. У 2021 йил декабридан буён Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси раиси лавозимида ишлаб келаётганди.
Аввалроқ вазирлар ва бошқа давлат органлари раҳбарлари тайинлангани ҳақида хабар берилганди. 21 декабрь куни президент вазирлик ва идоралар сонини 61 тадан 28 тага қисқартириш тўғрисидаги қарорни имзолади. 20 та идора бутунлай тугатилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал постановление о назначении ряда заместителей руководителей реорганизованных министерств и ведомств, сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
Шерзод Саиджанович Хидоятов стал первым заместителем министра строительства и ЖКХ. С января 2021 года он был министром жилищно-коммунального обслуживания.
Нозим Бахтиёрович Хусанов назначен первым заместителем министра занятости и сокращения бедности. С сентября 2019 года он работал министром занятости и трудовых отношений.
Агриппина Васильевна Шин стала первым заместителем министра дошкольного и школьного образования. Она возглавляла Министерство дошкольного образования с его создания в октябре 2017 года.
Нарзулло Наимович Обломурадов стал заместителем министра природных ресурсов. С декабря 2021 года он занимал должность председателя Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды.
Улугбек Ахмадович Азамов, с мая 2022 года работавший заместителем директора Агентства информации и массовых коммуникаций, стал первым заместителем министра культуры и туризма.
Алишер Зафар угли Саъдуллаев назначен первым заместителем министра молодёжной политики и спорта — директором Агентства по делам молодёжи. Он работал директором Агентства по делам молодёжи с момента его создания в июле 2020 года.
Ранее сообщалось о назначении министров и руководителей других госорганов. 21 декабря президент подписал указ о сокращении количества министерств и ведомств с 61 до 28. 20 ведомств упразднены полностью.