Air Astana авикомпаниясининг Тошкент-Олмаота рейси самолёти турбулентлик ҳудудига тушиб қолиши натижасида йўловчилар жабрланди, деб хабар қилди авиаташувчи матбуот хизмати.
«Бугун авиакомпания Тошкент-Олмаота йўналиши бўйича KC 128 рейсини амалга оширди. Самолёт маҳаллий вақт билан 14:35 да ҳавога кўтарилган. Парвоз вақтида самолёт тўсатдан кучли турбулентлик ҳудудига тушиб қолди. Дастлабки маълумотларга кўра, етти нафар йўловчи турли тан жароҳатлари олган», — дейилади хабарда.
Авиакомпаниянинг қайд этишича, парвоз экипажи йўловчиларга биринчи тиббий ёрдам кўрсатган. Учувчилар воқеа ҳақида аэропорт хизматларини хабардор қилган. Ўзбекистондан ҳавога кўтарилган лайнер соат 16:45 да Олмаотага қўнган. Аэропортда йўловчиларни тез ёрдам машиналари кутиб олган.
«Авиакомпания содир бўлган воқеадан афсусда ва рейс йўловчиларига ҳар томонлама ёрдам беради. Воқеа факти бўйича ваколатли органлар томонидан текширув ўтказилади», — дея таъкидлади Air Astana.
Қозоғистон Фуқаро авиацияси қўмитаси матбуот хизматининг қайд этишича, ўзбекистонлик аёл бачадон бўйни умуртқасининг ёпиқ синиши гумони билан тез ёрдам машинасида шифохонага ётқизилган.

В результате попадания самолёта в зону турбулентности пострадали пассажиры рейса Ташкент-Алматы авиакомпании Air Astana, сообщила пресс-служба перевозчика.
«Сегодня авиакомпания выполняла рейс KC 128 по маршруту Ташкент-Алматы. Самолёт вылетел в 14:35 местного времени. Во время полёта авиалайнер внезапно попал в зону сильной турбулентности. По предварительной информации, семь пассажиров получили различные травмы», − говорится в сообщении.
В авиакомпании отметили, что экипаж рейса оказывал первую доврачебную помощь пассажирам. Пилоты проинформировали о произошедшем службы аэропорта. Авиалайнер, вылетевший из Узбекистана, приземлился в Алматы в 16:45. В аэропорту пассажиров ожидали машины скорой помощи.
«Авиакомпания сожалеет о произошедшем и окажет всяческую помощь пассажирам рейса. По факту произошедшего будет проведено расследование уполномоченными органами», − отметили в Air Astana.
Как отметили в пресс-службе Комитета гражданской авиации, гражданка Узбекистана с подозрением на закрытый перелом шейного позвонка госпитализирована бригадой скорой помощи. По предварительной информации КГА, в результате инцидента пострадали 5 человек, из них от госпитализации отказались 4 пассажира с различными ушибами и ожогами.