4 январдан бошлаб UzAuto Motors шартнома тузиш, автомобилларни топшириш ва тўловларни қабул қилишни вақтинча тўхтди, деб хабар бермоқда компания матбуот хизмати.
Компания бу қарорни ҳисоб дастурий таъминотини амалга ошириш ва маҳсулот инвентаризациясини ўтказаётгани билан изоҳлади.
Бундан ташқари, дастурий таъминотни ишга тушириш тадбирларинг ўтказилиши муносабати билан UzAvtoSavdo иловаси фаолияти ҳам вақтинча тўхтатиб турилиши мумкин.
Таъкидланишича, дастурий таъминотни янгилаш ва инвентаризация ишлари якунлангандан сўнг, контрактация шартномаларини тузиш, олдиндан тўловни қабул қилиш ва автомобилни етказиб бериш тўлиқ ҳажмда қайта тикланади. Компания истеъмолчилардан 4−5 кун давом этиши мумкин бўлган вақтинчалик ноқулайликларни тушунишларини сўради.
«2022 йил, янги йил арафасида автомобиль етказиб бериш бўйича шартнома тузган ва 7 кун ичида олдиндан тўловни амалга ошира олмаган шахслар иш қайта тикланганидан сўнг, автомобиль учун олдиндан тўловни амалга ошириши мумкин. Шу билан бирга, улар томонидан автомобиль етказиб бериш бўйича тузилган шартномалар ўз кучида қолади, фақат олдиндан тўлов муддати узайтирилади», — дейилади хабарда.

C 4 января компания UzAuto Motors приостановила контрактацию, выдачу всех автомобилей и приём оплаты, сообщила пресс-служба автопроизводителя.
Предприятие объяснило решение «обновлением программного обеспечения учёта и реализации», а также «инвентаризацией продукции».
Работа приложения UzAvtoSavdo, через которое можно получить договор и проверить продвижение очереди, также может быть приостановлена.
Сообщается, что после завершения работ по обновлению программного обеспечения и инвентаризации контрактация, приём предоплаты и выдача автомобилей будут возобновлены в полном объеме. Ограничения продлятся не более 4−5 дней, заверили в UzAuto Motors.
«Лица, заключившие контракт на поставку автомобилей в предновогодние дни 2022 года, и не имеющие возможности произвести предоплату из-за временных ограничений, получат возможность произвести предоплату после восстановления работы систем в нормальном режиме. При этом сроки предоплаты по заключённым контрактам будут продлены, а сроки поставки автомобилей останутся без изменений», — говорится в сообщении.
В декабре компания приостановила приём новых заявок на автомобили Chevrolet Lacetti, Cobalt, Damas и Labo. В UzAuto Motors заявили, что решили сосредоточиться на производстве уже предзаказанных машин. Главный автопроизводитель Узбекистана тогда обвинил «перекупщиков» в увеличении сроков ожидания поставок и искусственном дефиците на рынке.