«Юксалиш» умуммиллий ҳаракати республика бўйлаб кузатилаётган электр энергияси, газ ва иссиқлик таъминоти билан боғлиқ муаммолар юзасидан аҳолининг эътирозлари, фикрларига таяниб, аномал совуқ оқибатларини юмшатиш бўйича қатор таклифлар билан чиқди.
«Шу кунларда республика бўйлаб электр энергияси, газ ва иссиқлик таъминоти билан боғлиқ муаммолар аҳолининг эътирозларига сабаб бўлди. Мамлакат энергетика тизими бундай синовларга тайёр эмаслигини кўрсатди», — дейилади мурожаатда.
Ҳаракат фуқароларнинг бу борадаги фикрларига таяниб, масъул давлат идораларини қуйидагиларга чақирди:
Биринчидан, белгиланган ҳароратдаги иссиқлик, иссиқ сув, электр энергияси ва газ (шу жумладан, ҳисоблагичлари бўлмаган истеъмолчилар) таъминланмаган барча кунлар учун аҳоли билан қайта ҳисоб-китоб қилиниши лозим.
Иккинчидан, Энергетика вазирлиги қишга тайёрланганлик ҳолати ҳақида ахборот бериши мақсадга мувофиқ: навбатдаги энергетика инқирози нима учун юз берди, улар бу муаммони қандай ҳал қилмоқда, бундай ҳолат яна такрорланмаслиги учун нималар қилинмоқда? Ҳукуматнинг энергетика соҳасидаги стратегияси эълон қилиниши керак.
Учинчидан, энергосамарадорликни ошириш, муқобил энергия манбаларига ўтиш, қайта тикланувчи энергия манбаларини кенг жорий этиш учун зарур ташкилий ва инфратузилмавий шароитлар яратиш бўйича кўрилаётган чоралар юзасидан жамоатчилик муҳокамасини ўтказиш лозим. Муқобил энергия манбаларининг кенг ривожланишига нималар тўсқинлик қилаётганлигини очиқ муҳокама қилиш учун экспертларни, давлат расмийларини таклиф қилиб, жамоатчилик фикрини ўрганиш зарур.
Тўртинчидан, қишнинг совуқ кунлари яна 2−3 ҳафта сақланиб қолишини инобатга олиб, қуйидаги тезкор чораларни кўриш таклиф этилди:
1. Барча вилоятлардаги COVID-марказлари, Тошкентдаги ётоқхоналар ишида тажриба бор. Заруратга кўра жойларда одамларга исиниш, телефон ва бошқа қурилмаларни зарядлаш, чўмилиш, овқат пишириш мақсадида келишлари учун иссиқ сув ва электр энергияси узлуксиз таъминланган иситиладиган хоналарни тайёрлаш;
2. Расмий маълумотларга бўлган эҳтиёжни таъминлаш. Кунига камида бир-икки маротаба энергия тизими раҳбарлари жонли эфирга чиқишлари керак (телевидение, радио, интернет орқали), яъни вазиятни яхшилаш учун аниқ нима қилингани, қандай бахтсиз ҳодисалар бартараф этилгани, қаерда муаммолар сақланиб қолаётгани ва уларни бартараф этиш муддатлари ва кўрилаётган чоралар ҳақида брифинглар ўтказиши керак.
3. Фуқаролар мурожаатларини қабул қилиш учун кўп функцияли колл-марказни ишга тушириш. Айни кунларда тегишли масъул тузилмаларнинг «Ишонч телефони»да жиддий камчиликлар мавжуд бўлиб, линиялар ҳаддан ташқари юклангани ёки оддийгина жавоб берилмаётгани маълум.

Общенациональное движение «Юксалиш» обратилось к властям Узбекистана с предложениями по смягчению последствий ситуации, возникшей из-за аномальных холодов.
«В эти дни проблемы, связанные с электро-, газоснабжением и отоплением, вызывают резонное недовольство граждан. Энергетическая система страны показала свою неготовность к подобным испытаниям», — говорится в обращении.
Основываясь на мнениях граждан, движение призвало ответственные государственные структуры:
Во-первых, сделать перерасчёт за все дни, когда населению не поставлялись горячая вода установленной температуры, электроэнергия и газ (в том числе у людей, у кого нет счётчиков).
Во-вторых, Министерство энергетики должно отчитаться перед населением о подготовке к зиме: почему произошёл очередной энергетический кризис, как оно решает эту проблему, что делает, чтобы она не повторилась. Правительство должно озвучить свою стратегию в энергетическом секторе.
В-третьих, организовать общественное слушание о процессе перехода к альтернативным источникам энергии, доступности и наличии инфраструктуры для развития возобновляемой энергетики в Узбекистане. Чтобы открыто обсудить, что мешает, что тормозит широкое развитие альтернативных источников энергии, как можно стимулировать это направление, необходимо привлечь экспертов, государственных функционеров, изучить мнение общественности.
В-четвёртых, учитывая, что ещё минимум две-три недели сохранятся холодные дни, предлагается принять следующие оперативные меры:
1. Есть опыт работы COVID-центров во всех регионах, создания общежития для студентов в Ташкенте. Подготовить обогреваемые помещения с бесперебойной подачей горячей воды, электроэнергии, чтобы люди могли прийти отогреться, зарядить телефоны и другие девайсы, искупаться и приготовить еду.
2. Обеспечить доступ к официальной информации. Ежедневно не менее одного-двух раз руководители в системе энергетики должны выходить в прямой эфир (ТВ, радио, интернет-СМИ) с брифингами, рассказывая, что конкретно сделано для улучшения ситуации, какие аварии устранены, где ещё сохраняются проблемы, сроки их устранения.
3. Запустить многофункциональный колл-центр для приёма обращений граждан. Потому что в эти дни граждане не могут дозвониться до ответственных ведомств по их «телефонам доверия». Линии перегружены, есть случаи, когда людям просто не отвечают.