18 январь куни АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) Одам савдосига қарши курашиш бўйича Самарқанд қуйи комиссияси ва «Истиқлол авлоди» нодавлат ташкилоти билан ҳамкорликда мигрантлар ва уларнинг оилалари учун иккинчи ахборот-маслаҳат марказини очди. Бу ҳақда мамлакатнинг Ўзбекистондаги элчихонаси матбуот хизмати хабар бермоқда.
Марказ меҳнат мигрантларини чет элда одам савдоси жабрланувчисига айланишининг олдини олиш учун ахборот билан таъминлайди. Шунингдек, қайтиб келган мигрантлар ва уларнинг оила аъзоларига ҳуқуқий маслаҳатлар бериб, касб-ҳунар таълимини ташкил қилади ва психологик хизмат кўрсатади.
«Марказ ‘ННТлар уйи’да жойлашган бўлиб, мигрантлар, уларнинг оилалари ва одам савдосидан омон қолганларни ҳам фуқаролик жамияти, ҳам ҳукумат кўрсатиши мумкин бўлган хизматлардан фойдаланишига ёрдам беради», дея таъкидлади Марказнинг очилиш маросимида сўзга чиққан USAIDнинг Ўзбекистондаги миссиясининг Демократия ва бошқарув бўлими директори Фей Хазелькорн.
2022 йилнинг март ойида USAID Жиззахда мигрантлар ва уларнинг оилалари учун биринчи ахборот-маслаҳат марказини очган эди. Ўшандан бери Жиззах маркази одам савдосининг потенциал жабрланувчилари ва мигрантлар оилаларининг 120 га яқин мурожаатини кўриб чиқди ва одам савдосидан жабр кўрган 16 кишига ватанга қайтишда ёрдам кўрсатди. Қолган барча мурожаат этувчиларга маслаҳатлар берилиб, юридик ва ижтимоий хизматлар кўрсатилди.
Мигрантлар ресурс марказлари «Winrock International» томонидан амалга оширилаётган USAIDнинг Марказий Осиёда хавфсиз миграция дастурининг бир қисмидир. Дастур одам савдосининг олдини олишга, одам савдосидан жабрланганларни ҳимоя қилишга ва хабардорликни ошириш орқали хавфсиз миграцияни тарғиб этишга қаратилган.

В среду, 18 января, Агентство США по международному сотрудничеству (USAID) в партнёрстве с отделением Самаркандской областной межведомственной комиссии по противодействию торговле людьми и неправительственной организацией (НПО) «Истиклол Авлоди» открыло второй информационно-консультационный центр для мигрантов и их семей, сообщила пресс-служба посольства США.
Центр будет предоставлять трудовым мигрантам информацию о том, как избежать попадания в сети торговцев людьми за рубежом. Он также будет предоставлять юридические консультации, профессиональное обучение и психологические услуги вернувшимся мигрантам и их семьям.
«Центр расположен в „Доме НПО“ (неправительственных организаций — ред.), что поможет связать мигрантов, их семьи и жертв торговли людьми с услугами, которые могут предоставить как гражданское общество, так и правительство», — заявила директор офиса «Демократия и управление» Миссии USAID в Узбекистане Фэй Хазелькорн на церемонии открытия центра.
В марте 2022 года USAID открыло первый информационно-консультационный центр для мигрантов и семей мигрантов в Джизаке. С тех пор джизакский центр принял и обработал около 120 заявлений от потенциальных жертв торговли людьми и семей мигрантов, а также предоставил 16 жертвам торговли людьми помощь в репатриации на родину. Всем остальным заявителям были предоставлены консультации, юридическая и социальная помощь.
Ресурсные центры для мигрантов являются частью программы USAID «Безопасная миграция в Центральной Азии», которую реализует Winrock International. Программа направлена на предотвращение торговли людьми, защиту жертв и продвижение безопасной миграции путём повышения осведомлённости мигрантов.