Тошкентнинг собиқ ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев пойтахт кенгаши депутати ва сенаторлик лавозимини сақлаб қолди, бу ҳақда кенгаш ва Сенат сайтидаги маълумотлар гувоҳлик бермоқда. Шунингдек, у парламент юқори палатасининг Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар қўмитаси ҳамда Кенгашнинг раҳбарлар захирасини шакллантириш, танлаш, лавозимга тайинлаш ва лавозимидан озод этиш бўйича комиссияси аъзоси бўлиб қолмоқда.
Шу куни «Газета.uz» манбаси собиқ ҳоким ва унинг оиласи Uzbekistan Airways авиакомпаниясининг Туркиянинг Истанбул шаҳрига кечикиб учган HY 271 рейси бўйича рўйхатдан ўтганини маълум қилди. Парвоз 16 январь куни соат 7:40 да амалга оширилиши керак бўлган.
Баъзи Телеграм каналларида ҳуқуқ-тартибот идоралари Ўзбекистондан учиб кетмоқчи бўлган Жахонгир Ортиқхўжаевни қўлга олиши мумкинлиги ҳақида хабар тарқатди. Орадан уч кун ўтганига қарамасдан, ушбу маълумот на рад этилди, на тасдиқланди.
Қонунчиликка кўра, сенатор ва кенгаш депутати ваколат муддати давомида дахлсизлик ҳуқуқига эга.
Жаҳонгир Ортиқхўжаев 2020 йил январь ойида 48-сайлов округидан ЎзЛиДеП партиясидан дастлаб Кенгаш депутати, сўнгра беш йиллик муддатга сенатор этиб сайланган эди. Унинг ваколат муддати 2025 йилнинг январигача.
Сенатор ва Кенгаш депутати тегишли ҳудудда Сенат ва Кенгашнинг розилигисиз жиноий жавобгарликка тортилиши, ушлаб турилиши, ҳибсга ёки қамоққа олиниши, суд тартибида маъмурий жазога тортилиши мумкин эмас.
Депутатни дахлсизликдан маҳрум қилиш тўғрисидаги масала шаҳар прокурори ёки юқори турувчи прокурорнинг тақдимномасига биноан халқ депутатлари кенгаши томонидан 10 кун муддатда ҳал қилинади. Сенаторни дахлсизликдан маҳрум қилиш учун эса Ўзбекистон бош прокурорининг тақдимномаси талаб этилади.
Бош прокурорнинг сенаторни жиноий жавобгарликка тортиш, қамоққа олиш, қамоққа олиш ёки суд тартибида қўлланилган маъмурий жазони қўллашга розилик олиш тўғрисидаги тақдимномаси Сенат томонидан ўз мажлисида, Сенат мажлислари оралиғида эса — унинг кенгаши томонидан кўриб чиқилади.
Халқ депутатлари Кенгаши ва Сенат прокуратурадан ҳалигача тақдимномалар келиб тушмагани ҳақида хабар берди. Бош прокуратура матбуот хизмати бош прокурор бундай тақдимнома билан чиқмаганини маълум қилди.

Бывший хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев сохраняет должность депутата столичного кенгаша и сенатора, следует из данных сайта кенгаша и Сената. Он также остаётся членом Комитета по вопросам бюджета и экономических реформ верхней палаты парламента и комиссии кенгаша по формированию резерва руководителей, отбору, назначению и освобождению.
В понедельник на совещании президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев сообщил об отставке хокима. «Вчера в штабе я снял его с должности. За пустые слова, ложную сводку, за то, что не спустился вниз, за то, что у этого бессовестного ноги оторвались от земли, я уволил его», — отметил глава государства.
В тот же день источник «Газеты.uz» сообщил, что экс-хоким вместе с семьёй был зарегистрирован на рейс HY 271 авиакомпании Uzbekistan Airways, который вылетел в турецкий Стамбул с задержкой. Рейс был запланирован на 16 января в 7:40.
Некоторые Telegram-каналы сообщили, что правоохранительные органы могли задержать Джахонгира Артыкходжаева при попытке вылететь из Узбекистана. Спустя три дня эта информация до сих пор не опровергнута и не подтверждена официально.
Согласно законодательству, сенатор и депутат кенгаша обладает неприкосновенностью в течение срока своих полномочий.
В январе 2020 года Джахонгир Артыкходжаев был сначала избран депутатом кенгаша от 48-го округа от партии УзЛиДеП, а затем сенатором на пятилетний срок. Срок его полномочий — до января 2025 года.
Сенатор и депутат кенгаша не может быть на соответствующей территории привлечён к уголовной ответственности, задержан, заключён под стражу или подвергнут административному взысканию, налагаемому в судебном порядке, без согласия Сената и кенгаша.
Вопрос о лишении депутата неприкосновенности решается кенгашем народных депутатов по представлению прокурора города либо вышестоящего прокурора в течение 10 дней. А для лишения неприкосновенности сенатора требуется представление генерального прокурора Узбекистана.
Представление генпрокурора о получении согласия на привлечение сенатора к уголовной ответственности, задержание, заключение под стражу или применение административного взыскания, налагаемого в судебном порядке, рассматривается Сенатом на его заседании, а в период между заседаниями Сената — его кенгашем.
В кенгаше народных депутатов и Сенате сообщили, что пока не получали представления от прокуратуры. В пресс-службе Генпрокуратуры заявили, что генпрокурор не вносил такого представления.