Президент Шавкат Мирзиёев 19 январь куни энергия таъминотини яхшилаш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди ҳамда гидроэнергетика тармоғидаги режалар тақдимоти билан танишди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Сўнгги йилларда гидроэнергетика йўналишида 500 млн долларлик 27 та лойиҳа амалга оширилиб, қўшимча 260 мегаваттли қувватлар яратилди. «Ўзбекгидроэнерго» тизимидаги станцияларнинг умумий қуввати 2 минг мегаваттдан ошди. Бу — йилига 2 млрд куб метр табиий газ тежалмоқда, дегани.
Жорий йилда 197 мегаваттли 7 та лойиҳа ва 10 та микро гидроэлектр станция ишга туширилиши режалаштирилган. Яна 438 мегаваттли 8 та истиқболли лойиҳа ва 50 та микро ГЭС қуриш бўйича ишлар бошланади.
Давлат раҳбари гидроэнергетикада салоҳият юқорилигини таъкидлаб, қувватларни кескин ошириш бўйича кўрсатмалар берди. Бу борада микро гидроэлектр станциялар қуриш мумкин бўлган 250 та майдон аниқланган. Ҳисоб-китобларга кўра, келгусида бу иншоотларда йилига 675 млн киловатт-соат электр энергиясини ишлаб чиқариб, 200 млн куб метр газни тежаш мумкин.
Микро ГЭСлардан электр энергиясини юқори нархларда сотиб олиш йўлга қўйилгач, соҳага тадбиркорлар қизиқиши ортди.
Гидроэнергетика иншоотлари атрофидаги бўш майдонларда шамол ва қуёшга мослашган гибрид станциялар қуриш бўйича топшириқ берилди. У ерларда тайёр инфратузилма борлиги ҳисобига харажатлар кам бўлади.
Давлат раҳбари соҳада маҳаллийлаштириш масаласига ҳам тўхталди. «Сувсаноатмаш» акциядорлик жамиятида микро ГЭС ускуналари, Тошкент вилоятида гидроагрегатлар ишлаб чиқариш бўйича топшириқ берилди.
Сув омборларини бошқаришни рақамлаштириш, кадрлар малакасини ошириш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.
Йиғилишда аҳолини энергия билан барқарор таъминлаш чора-тадбирлари муҳокама қилинди. Президент мавжуд барча захираларни ишга солиш, янги ва истиқболдаги лойиҳаларни муддатидан кечиктирмаган ҳолда амалга ошириш зарурлигини таъкидлади.
Энергия танқислиги шароитида кунлик ишлаб чиқаришни кўпайтириш, ресурсларни адолатли ва самарали тақсимлаб, жойларга изчил етказиб бериш, узилишларни тезкор бартараф этиш вазифалари белгиланди, дейилади хабарда.
2021 йилнинг декабрида 2022−2026 йилларда 740 МВт қувватга эга 21 та йирик ГЭС лойиҳаларини амалга ошириш режалаштирилаётгани хабар қилинган эди. Ўшанда қишлоқларни электр энергия билан таъминлаш учун эса 22 та майдонда 5 МВтлик мини ГЭСларни қуриш кўзда тутилгани айтилганди.

Для увеличения мощностей гидроэнергетики в Узбекистане определены 250 перспективных площадок для строительства микроГЭС. Об этом говорилось на совещании по вопросам улучшения энергоснабжения которое 19 января провёл президент Шавкат Мирзиёев.
По расчётам, будущие микроГЭС смогут вырабатывать 675 миллионов киловатт-часов электроэнергии и экономить 200 миллионов кубометров газа в год.
Электроэнергия, вырабатываемая на микроГЭС, имеет выгодные закупочные цены, что должно привлечь предпринимателей к этой сфере, говорилось на совещании.
Шавкат Мирзиёев поставил задачу построить на свободных участках вокруг гидроэлектростанций гибридные, то есть основанные на ветровых и солнечных источниках электростанции. Благодаря наличию готовой инфраструктуры затраты на строительство таких станций будут невысокими.
По данным пресс-службы президента, за последние годы в гидроэнергетике было реализовано 27 проектов стоимостью 500 млн долларов США и создано дополнительно 260 мегаватт генерирующих мощностей. Суммарная мощность станций в системе «Узбекгидроэнерго» превысила 2000 мегаватт. Это означает ежегодную экономию 2 миллиардов кубометров природного газа.
В текущем году планируется ввести в эксплуатацию 7 объектов и 10 микроГЭС мощностью 197 мегаватт. Кроме того, начнутся работы по реализации 8 перспективных проектов и строительству 50 микроГЭС мощностью 438 мегаватт.
Глава государства также затронул вопрос локализации. Он поручил наладить производство оборудования для микроГЭС на заводе «Сувсаноатмаш», а также гидроагрегатов в Ташкентской области.
Отдельно обсуждены вопросы цифровизации управления водохранилищами и повышения квалификации кадров.
По вопросу стабильного обеспечения населения энергией президент подчеркнул необходимость задействовать все имеющиеся резервы и не допускать срыва сроков реализации новых и перспективных проектов.
«Определены задачи по наращиванию суточной выработки энергии в условиях энергодефицита, справедливого и эффективного распределения ресурсов, планомерной доставки энергии на места, оперативному устранению перебоев», — говорится в сообщении.
В декабре 2021 года Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию гидроэнергетики». Документом предусмотрено увеличить мощность ГЭС в Узбекистане до 2030 года на 66,5%. Установлена гарантированная закупка электроэнергии, производимой ГЭС в составе «Узбекгидроэнерго», по тарифам от 315 до 675 сумов (на тот момент — 450 сумов). При этом тарифы для новых солнечных, ветровых и биогазовых электростанций и малых ГЭС установлены в сумме 360 сумов.