2022 йилда Россия Ўзбекистоннинг асосий савдо шериги сифатидаги ўрнини мустаҳкамлади. Бунга президент ҳузуридаги Статистика агентлиги маълумотлари гувоҳлик бермоқда.
Ўзбекистон ташқи савдо айланмасидаги асосий ҳамкор-давлатлар динамикаси (2022 йил январь-декабрь учун млн АҚШ доллари). Манба: Статистика агентлиги.
Россия билан савдо айланмаси 22,9 фоизга ошиб, 9,28 млрд долларни ташкил этди. РФга экспорт ҳажми 46,8 фоизга (2021 йилда ўсиш 33,4 фоизни ташкил этган) ўсиб, 3,07 млрд долларга, импорт эса 13,7 фоизга ошиб, 6,2 млрд долларга етди.
Хитой 8,92 млрд доллар (+19,7 фоиз) товар айирбошлаш, 2,5 млрд доллар экспорт, 6,4 млрд доллар импорт билан иккинчи ўринда қолди. Кейинги ўринларда Қозоғистон — 4,6 млрд доллар, Туркия — 3,22 млрд доллар ва Корея Республикаси — 2,3 млрд доллар (4,8%).
Ўзбекистон Россия ва Хитой билан савдо алоқаларига қарам бўлиб қолди. РФнинг товар айланмасидаги улуши 17,9 фоиздан 18,6 фоизга, Хитой 17,7 фоиздан 17,8 фоизга ошди.
Ўзбекистон билан энг кўп товар айланмаси бўлган тўққизлик етакчи давлат (2022, млн доллар)
№ | Давлатлар / йиллар бўйича улуши | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
1 | Россия | 15,7 | 15,5 | 17,9 | 18,6 |
2 | Хитой | 18,1 | 17,7 | 17,7 | 17,8 |
3 | Қозоғистон | 8 | 8,3 | 9,3 | 9,2 |
4 | Туркия | 6 | 5,8 | 8,1 | 6,4 |
5 | Корея Респубикаси | 6,5 | 5,9 | 4,5 | 4,7 |
6 | Қирғизистон | 2 | 2,5 | 2,3 | 2,5 |
7 | Германия | 2,3 | 2,3 | 1,8 | 2,3 |
8 | Туркманистон | 1,3 | 1,5 | 2,1 | 1,9 |
9 | Афғонистон | 1,5 | 2,1 | 1,5 | 1,5 |
Қозоғистон билан товар айирбошлаш ўсиши секинлашган (ва улуши 9,3 фоизга 9,2 фоизга камайган) бўлса, 2021 йилнинг шу давридаги кўрсаткич 30,4 фоизга ошган, жорий йилда эса атиги 17,8 фоизни ташкил этмоқда.
Туркия билан ташқи савдо пасайишни бошлади: ўтган йили бу кўрсаткич 61,9 фоизга ошган бўлса, жорий йилда пасайиш асосан Ўзбекистон экспортининг пасайиши ҳисобига 5,5 фоизни ташкил этди (улуш 8,1 фоиздан 6,7 фоизга камайди). Бунга лиранинг қадрсизланиши ва логистика билан боғлиқ муаммолар сабаб бўлиши мумкин.
Корея Республикаси билан савдо алоқалари 2021 йилда пасайганидан кейин (-11,7 фоиз) Корея экспортининг ўсиши ҳисобига 23,2 фоизга ошди.
Қирғизистон билан савдо айланмаси 32,1 фоизга (1,26 млрд доллар), Туркманистон билан — 2,7 фоизга (926,3 млн доллар), Тожикистон билан — 11,3 фоизга (674,4 млн доллар), Афғонистон билан — 12,8 фоизга (759,9 млн доллар) ўсди. Афғонистон билан савдо ҳамкорлиги яхшиланди, аммо ҳали ҳам 2020 йилга нисбатан пастроқ.
Ўзбекистон МДҲ давлатлари билан савдо алоқаларини тобора кенгайтирмоқда. Бошқа хорижий давлатлар билан товар айирбошлашнинг камайиши ҳисобига Ҳамдўстлик давлатларининг улуши 38,4 фоизгача (37,8 фоизни ташкил этди) ошди. МДҲ мамлакатларида экспорт бозорларига қарамлик ҳам асосан Россия ҳисобига 32,6 фоиздан 40,7 фоизга ошган.
Товар ва хизматлар экспортида энг йирик олти ҳамкор-давлат
№ | Давлатлар / йиллар бўйича улуш | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
5 | Корея Республикаси | 6,5 | 5,9 | 4,5 | 4,7 |
Ғарб компанияларининг Россиядан чиқиб кетиши фонида ушбу бозор ўзбек экспортчилари учун жозибадор бўлиб қолди. Хитойга экспорт бироз (0,4%), Туркияга эса кескин 10,9% камайди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Хитой (1,48 млрд долларга ёки 30 фоизга ўсиш), Корея Республикаси (+24,5 фоизга ўсди) ва бошқа мамлакатлардан етказиб бериш ҳажмининг ошиши ҳисобига МДҲ (41,1 фоиздан 36,9 фоизга пасайди) импортига камроқ боғлиқ бўлди).
Товар ва хизматлар импортидаги эттита йирик ҳамкор давлатнинг улуши
1 | Хитой | 21 | 21,3 | 19,3 | 20,9 |
2 | Россия | 17 | 19,7 | 21,4 | 20,2 |
3 | Қозоғистон | 8 | 10 | 10,8 | 10,6 |
4 | Корея Республикаси | 11 | 9,9 | 7,2 | 7,5 |
5 | Туркия | 5,4 | 5,1 | 6,7 | 5,6 |
6 | Германия | 3,8 | 3,6 | 2,7 | 3,5 |
2022 йил якунига кўра, импорт таркибида машина ва транспорт ускуналари ҳажми 16,9 фоизга ошиб, 9,65 млрд долларни, импортнинг умумий ҳажмидаги улуши эса 31,4 фоизни (32,4 фоиз бўлган эди) ташкил этди.
Ушбу товарларнинг энг катта қисми мамлакатга Хитой — 3,64 млрд доллар (37,8 фоиз улуш), Корея Республикаси — 1,55 млрд доллар (16 фоиз) ва Туркия — 726,9 млн доллар (7,5 фоиз) томонидан етказиб берилган. Шу билан бирга, Россия ускуналар етказиб берувчилар орасида 3-ўриндан 5-ўринга тушиб кетди (улуш 10,8 фоиздан 6,5 фоизга камайди).
Ишлаб чиқарилган маҳсулотлар импорти 22 фоизга ошиб, 5,76 млрд долларга етди. Импортнинг умумий ҳажмидаги улуши 18,8 фоизни (18,5 фоиз) ташкил этди.
Асосан ишлаб чиқарилган маҳсулотлар Россиядан 2,44 млрд доллар (42,3 фоиз), Хитойдан 1,26 млрд доллар (21,9 фоиз) ва Қозоғистондан 721,5 млн доллар (12,5 фоиз) импорт қилинган.

В 2022 году Россия укрепилась в качестве основного торгового партнёра Узбекистана, следует из данных Агентства статистики при президенте.
Динамика крупных стран-партнёров во внешнеторговом обороте Узбекистана (за январь-декабрь 2022 года, млн долларов США). Источник: Статагентство.
Товарооборот с РФ вырос на 22,9% — до 9,28 млрд долларов. Объём экспорта в РФ вырос на 46,8% (в 2021 году рост был 33,4%) — до 3,07 млрд долларов, а импорт увеличился на 13,7% — до 6,2 млрд долларов.
Китай остался на втором месте с товарооборотом в 8,92 млрд долларов (+19,7%), экспорт — 2,5 млрд долларов, импорт 6,4 млрд долларов. Дальше идут Казахстан — 4,6 млрд долларов, Турция — 3,22 млрд долларов и Республика Корея — 2,3 млрд долларов (4,8%).
Узбекистан стал более зависимым от торговых отношений с Россией и Китаем. Доля РФ в товарооботе выросла с 17,9% до 18,6%, КНР — с 17,7% до 17,8%.
Топ-девять стран, имеющих наибольший торговый оборот с Узбекистаном (2022 год, млн долларов)
№ | Страны / доля по годам | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
1 | Россия | 15,7 | 15,5 | 17,9 | 18,6 |
2 | Китай | 18,1 | 17,7 | 17,7 | 17,8 |
3 | Казахстан | 8 | 8,3 | 9,3 | 9,2 |
4 | Турция | 6 | 5,8 | 8,1 | 6,4 |
5 | Республика Корея | 6,5 | 5,9 | 4,5 | 4,7 |
6 | Кыргызстан | 2 | 2,5 | 2,3 | 2,5 |
7 | Германия | 2,3 | 2,3 | 1,8 | 2,3 |
8 | Туркменистан | 1,3 | 1,5 | 2,1 | 1,9 |
9 | Афганистан | 1,5 | 2,1 | 1,5 | 1,5 |
В то время как рост товарооборота с Казахстаном замедлился (а доля снизилась на с 9,3% до 9,2%) — если показатель за аналогичный период 2021 года вырос на 30,4%, то в этом году — лишь на 17,8%.
Внешняя торговля с Турцией начала падать: если в прошлом году показатель вырос на 61,9%, то в этом снижение составило 5,5% в основном из-за падения узбекского экспорта (доля снизилась с 8,1% до 6,7%). Это может быть связано с девальвацией лиры и проблемами с логистикой.
Торговые отношения с Республикой Корея после падения в 2021 году (-11,7%) выросли на 23,2% из-за роста корейского экспорта.
Товарооборот с Кыргызстаном вырос на 32,1% ($1,26 млрд), с Туркменистаном — 2,7% ($926,3 млн), Таджикистаном — 11,3% ($674,4 млн), Афганистаном — 12,8% ($759,9 млн). С последней страной показатели улучшились, но они по-прежнему ниже, чем в 2020 году.
Узбекистан всё больше расширяет торговые связи со странами СНГ. За счёт снижения товарооборота с другими зарубежными странами доля государств Содружества увеличилась до 38,4% (было 37,8%). Зависимость от экспортных рынков в СНГ также возросла с 32,6% до 40,7%, в основном, из-за России.
Доля шести крупных стран-партнёров в экспорте товаров и услуг
1 | Россия | 13,9 | 9,7 | 12,4 | 15,9 |
2 | Китай | 14,1 | 12,8 | 15,2 | 13 |
3 | Турция | 6,7 | 6,7 | 10,2 | 7,8 |
4 | Казахстан | 8 | 6 | 7,1 | 7,1 |
5 | Кыргызстан | 3,8 | 5 | 4,8 | 5,1 |
6 | Афганистан | 3,4 | 5,1 | 3,9 | 3,9 |
Российский рынок стал более привлекательным для узбекистанских экспортёров на фоне ухода оттуда западных компаний. Экспорт в Китай снизился незначительно (0,4%), а вот в Турцию упал сразу на 10,9%.
При этом Узбекистан стал меньше зависеть от импорта из СНГ (снижение с 41,1% до 36,9%) из-за увеличения поставок из Китая (рост на 1,48 млрд долларов или 30%), Республики Корея (+24,5%) и других стран.
Доля семи крупных стран-партнёров в импорте товаров и услуг
1 | Китай | 21 | 21,3 | 19,3 | 20,9 |
2 | Россия | 17 | 19,7 | 21,4 | 20,2 |
3 | Казахстан | 8 | 10 | 10,8 | 10,6 |
4 | Республика Корея | 11 | 9,9 | 7,2 | 7,5 |
5 | Турция | 5,4 | 5,1 | 6,7 | 5,6 |
6 | Германия | 3,8 | 3,6 | 2,7 | 3,5 |
По итогам 2022 года в структуре импорта объем машин и транспортного оборудования вырос на 16,9% — до 9,65 млрд долларов. Удельный вес в общем объёме импорта составил 31,4% (было 32,4%)
Большая часть поставок этих товаров в страну приходится на КНР — 3,64 млрд долларов (доля 37,8%), Республику Корея — 1,55 млрд (16%) и Турцию — 726,9 млн долларов (7,5%). При этом Россия упала с 3-го на 5-е место среди поставщиков оборудования (доля снизилась 10,8% до 6,5%).
Ввоз промышленных товаров вырос на 22% и достиг 5,76 млрд долларов. Удельный вес в общем объёме импорта составил 18,8% (18,5%).
В основном, промтовары импортируют из России — 2,44 млрд долларов (42,3%), Китая — 1,26 млрд долларов (21,9%) и Казахстана — 721,5 млн долларов (12,5%).