Тошкент ҳокимлиги ҳузуридаги шаҳарда бюджет маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган объектлар қурилишига буюртмачи сифатида фаолият юритувчи «Ягона буюртмачи хизмати» давлат унитар корхонаси раҳбари ўзгарди. Тошкент шаҳар ҳокими в. б. Бахтиёр Раҳмоновнинг 25 январдаги қарорида бу ҳақда сўз боради.
Ҳужжатга кўра, Раҳматуллахўжа Усмонович Кучкаров ўз хоҳишига кўра корхона раҳбари лавозимини тарк этган. Унинг ўрнини аввал ҳам «Ягона буюртмачи хизмати»га раҳбарлик қилган Собиржон Шамсидинович Орипов эгаллади. У, жумладан, 2014 йил ҳамда 2019−2020 йилларда ДУК раҳбари сифатида фаолият кўрсатган.
2021 йилда Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги «Зомин туристик дам олиш зонаси дирекцияси» давлат унитар корхонаси директори лавозимига тайинланди. Ўша йил охирида икки ҳафта давомида Тошкентнинг Юнусобод тумани ҳокимининг архитектура, капитал қурилиш ва коммуникациялар масалалари бўйича ўринбосари лавозимида ҳам ишлашга улгурган.
Аввалроқ Бахтиёр Раҳмонов Жаҳонгир Ортиқхўжаевнинг ёрдамчиси бўлган Музаффар Абдураҳмоновни ҳам лавозимидан озод қилган эди.
23 январь куни ҳоким пойтахт кўчалари, истироҳат боғлари ва майдонларини ёритиш, архитектура ёритгичларини таъмирлаш ва ривожлантиришга масъул «Тошшаҳарнур» корхонаси раҳбарини ҳам алмаштирганди. Умидбек Ражабов ўрнига аввал «Тошкент шаҳар электр тармоқлари» бош директори лавозимида вақтинча фаолият кўрсатган, Мирзо Улуғбек тумани ҳокими лавозимида ишлаган Шомансур Аҳмедов тайинланди.

В Ташкенте сменился руководитель государственного унитарного предприятия «Служба единого заказчика» при хокимияте города, которое выступает заказчиком строительства объектов, финансируемых за счёт бюджетных средств. Это предусмотрено решением и. о. хокима Ташкента Бахтиёра Рахмонова от 25 января.
Согласно документу, Рахматуллаходжа Усманович Кучкаров покинул пост главы предприятия по собственному желанию. Его место занял Собиржон Шамсидинович Орипов, который ранее уже возглавлял «Службу единого заказчика». В частности, он был указан главой компании в 2014 году, а также в 2019—2020 годах.
В 2021 году был назначен директором ГУП «Дирекция туристической рекреационной зоны «Замин» при Кабинете министров, а в конце того года успел поработать две недели и. о. заместителя хокима по вопросам архитектуры, капитального строительства и коммуникациям хокимията Юнусабадского района Ташкента.
Ранее Бахтиёр Рахмонов уволил Музаффара Абдурахманова, который работал помощником хокима Джахонгира Артыкходжаева и входил в круг наиболее приближённых к нему людей.
23 января градоначальник также сменил руководителя предприятия «Тошшахарнур» («Ташгорсвет»), которое отвечает за ремонт и развитие уличного освещения, освещение парков и скверов и архитектурную подсветку. Вместо Умидбека Ражабова новым руководителем назначен Шомансур Ахмедов, который ранее временно исполнял обязанности генерального директора предприятия «Ташкентские городские электрические сети» и работал хокимом Мирзо-Улугбекского района.