27 январь куни Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғизистон президенти Садир Жапаров икки томонлама муносабатларни кенг қамровли стратегик шериклик даражасига олиб чиқувчи Декларацияга имзо чекди, дея хабар бермоқда Ўзбекистон етакчисининг матбуот хизмати.
Давлат раҳбарлари ҳузурида давлатлараро, ҳукуматлараро, идоралараро ва ҳудудлараро 25 та ҳужжатлар алмашилди.
Хусусан, уларнинг энг муҳимларидан бири Ўзбекистон-Қирғизистон давлат чегарасининг алоҳида участкалари тўғрисидаги шартноманинг ратификация ёрлиқларини алмашиш тўғрисида баённомадир. Икки давлат парламентлари ушбу шартномани ва Андижон (Кампир-обод) сув омборининг сув ресурсларини биргаликда бошқариш тўғрисидаги битимни 2022 йил ноябрь ойида ратификация қилганди.
Бундан ташқари, вазирлар ва идоралар раҳбарлари икки мамлакат президентлари иштирокида қуйидаги имзоланган ҳужжатларни алмашдилар:
- Ўзбекистон ва Қирғизистон ҳукуматлари ўртасида фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва бартараф этиш тўғрисида битим;
- 2006 йил 3 октябрда имзоланган Ўзбекистон ҳукумати билан Қирғизистон ҳукумати ўртасида фуқароларнинг ўзаро бориб-келишлари тўғрисидаги битимга ўзгартиришлар киритиш тўғрисида баённома;
- Ўзбекистон билан Қирғизистон Вазирлар Маҳкамаси ўртасида Қирғизистонда автомобиль ва тижорат техникаси ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича ҳамкорлик тўғрисида битим;
- 2017 йил 6 сентябрда имзоланган Ўзбекистоннинг чегараолди вилоятлари ҳокимлари ва Қирғизистон ҳукуматининг чегараолди вилоятларининг ваколатли вакиллари Кенгашини ташкил этиш тўғрисида англашув меморандумига ўзгартиришлар киритиш тўғрисида баённома;
- Ўзбекистон ҳукумати билан Қирғизистон Вазирлар Маҳкамаси ўртасида стратегик савдо-иқтисодий шериклик тўғрисида 2023−2025 йилларга мўлжалланган дастур;
- Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан Қирғизистон қишлоқ хўжалиги вазирлиги ўртасида қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамкорлик тўғрисида битим;
- Ўзбекистон иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги божхона қўмитаси билан Қирғизистон молия вазирлиги ҳузуридаги давлат божхона хизмати ўртасида ўзаро савдода божхона статистикаси маълумотларини алмашишда ҳамкорлик қилиш тартиби тўғрисида баённома;
- Ўзбекистон иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги божхона қўмитаси билан Қирғизистон молия вазирлиги ҳузуридаги давлат божхона хизмати ўртасида ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари томонидан шубҳали молиявий операцияларни амалга оширишни олдини олиш, аниқлаш ва тўхтатиш соҳасида ҳамкорлик қилиш тўғрисида баённома;
- Ўзбекистон энергетикаа вазирлиги билан Қирғизистон энергетика вазирлиги ўртасида энергетика соҳасида ҳамкорлик тўғрисида битим;
- Ўзбекистон энергетикаа вазирлиги билан Қирғизистон энергетика вазирлиги ўртасида кўмир саноатида ҳамкорликни ривожлантириш бўйича битим;
- Ўзбекистон энергетика вазирлиги билан Қирғизистон энергетика вазирлиги ўртасида Чотқол ГЭС касакади қурилиши бўйича англашув меморандуми;
- Ўзбекистон инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги билан Қирғизистон иқтисодиёт ва тижорат вазирлиги ўртасида саноатнинг устувор йўналишларини ривожлантириш бўйича ҳамкорлик тўғрисида битим;
- Ўзбекистон инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги билан Қирғизистон президенти ҳузуридаги инвестиялар миллий агентлиги ўртасида ҳамкорлик тўғрисида битим;
- Ўзбекистон ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги билан Қирғизистон маданият, ахборот, спорт ва ёшлар сиёсати вазирлиги ўртасида ҳамкорлик тўғрисида битим;
- Ўзбекистон олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги билан Қирғизистон Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги интеллектуал мулк ва иннвациялар давлат агентлиги ўртасида ҳамкорлик тўғрисида битим;
- Ўзбекистон билан Қирғизстон ўртасида дипломатик алоқалар ўрнатилганлигининг 30 йиллгини кенг нишонлаш бўйича қўшма тадбирлар режаси.
- Жиззах вилояти ҳокимияти билан Қирғизистон президентининг Иссиқ-кўл вилоятидаги ваколатли вакили аппарати ўртасида савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳаларда ҳамкорлик тўғрисида битим.

Президенты Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Кыргызстана Садыр Жапаров 27 января по итогам переговоров в Бишкеке подписали Декларацию о всеобъемлющем стратегическом партнёрстве между двумя странами, сообщила пресс-служба главы государства.
Кроме того, в присутствии глав государств произошёл обмен более чем 25 двусторонними документами.
Один из наиболее важных среди них — протокол об обмене ратификационными грамотами договора между Узбекистаном и Кыргызстаном об отдельных участках узбекско-кыргызской государственной границы. Напомним, парламенты двух стран ратифицировали этот договор и соглашение о совместном управлении водными ресурсами Андижанского (Кемпир-Абадского) водохранилища в ноябре 2022 года.
Кроме того, министры и главы ведомств обменялись в присутствии президентов двух стран следующими подписанными документами:
• Межправительственное соглашение о сотрудничестве в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
• Протокол о внесении изменения и дополнения в межправительственное соглашение о взаимных поездках граждан от 3 октября 2006 года;
• Межправительственное соглашение о сотрудничестве по организации производства автомобильной и коммерческой техники в Кыргызстане;
• Протокол о внесении изменений в межправительственный меморандум о взаимопонимании о создании Совета хокимов приграничных областей Узбекистана и полномочных представителей правительства Кыргызстана в приграничных областях от 6 сентября 2017 года;
• Межправительственная программа стратегического торгово-экономического партнёрства на 2023−2025 годы;
• Соглашение о сотрудничестве между министерствами сельского хозяйства Узбекистана и Кыргызстана в области сельского хозяйства;
• Протокол между Таможенным комитетом при Министерстве экономики и финансов Узбекистана и Государственной таможенной службой при Министерстве финансов Кыргызстана о порядке взаимодействия в области обмена данными таможенной статистики взаимной торговли;
• Протокол между этими же ведомствами в области предупреждения, выявления и пресечения совершения участниками внешнеэкономической деятельности сомнительных финансовых операций;
• Соглашение о сотрудничестве между министерствами энергетики Узбекистана и Кыргызстана в сфере энергетики;
• Соглашение по развитию развития сотрудничества в угольной промышленности между министерствами энергетики Узбекистана и Кыргызстана;
• Меморандум о взаимопонимании по строительству Чаткальского каскада ГЭС между министерствами энергетики Узбекистана и Кыргызстана;
• Соглашение о сотрудничестве между Министерством инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана и Министерством экономики и коммерции Кыргызстана по развитию приоритетных направлений промышленности;
• Соглашение о сотрудничестве между Министерством высшего образования, науки и инноваций Узбекистана и Государственным агентством интеллектуальной собственности и инноваций при Кабинете министров Кыргызстана;
• Соглашение о сотрудничестве между Министерством молодёжной политики и спорта Узбекистана и Министерством культуры, информации, спорта и молодёжной политики Кыргызстана;
• Соглашение о сотрудничестве между Министерством инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана и Национальным агентством по инвестициям при президенте Кыргызстана;
• План совместных мероприятий по широкому празднованию 30-летия установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Кыргызстаном;
• Соглашение о сотрудничестве между хокимиятом Джизакской области Узбекистана и аппаратом полномочного представителя президента в Иссык-Кульской области в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах;
• Комплексная программа («дорожная карта») по расширению сотрудничества между Андижанской областью Узбекистана и Ошской областью Кыргызстана на 2023−2025 годы;
• Комплексная программа («дорожная карта») по расширению сотрудничества между хокимиятом Ферганской области Узбекистана и администрацией Баткенской области Кыргызстана на 2023−2025 годы;
• Комплексная программа («дорожная карта») по расширению сотрудничества между хокимиятом Наманганской области Узбекистана и администрацией Джалал-Абадской области Кыргызстана на 2023−2025 годы.
• «Дорожная карта» по расширению сотрудничества между Джизакской областью Узбекистана и Иссык-Кульской областью Кыргызстана на 2023−2025 годы;
• Меморандум о взаимопонимании между ассоциацией «Узэлтехсаноат» и Министерством энергетики Кыргызстана;
• Меморандум о сотрудничестве между СП ООО Baxodir Log’on Tekstil (Узбекистан) и аппаратом полномочного представителя президента Кыргызстана в Нарынской области.