Fido-Biznes компанияси Ўзбекистон бозорида 1993 йилдан бери ўз фаолиятини олиб бормоқда ва етакчи дастурий таъминот ишлаб чиқарувчиларидан бири ҳисобланади. Компаниянинг IT-ечимлари узоқ йиллар давомида Ўзбекистоннинг молия, давлат ва ижтимоий соҳаларида, саноат, энергетика, телекоммуникация ва суғурта тармоқларида муваффақиятли қўлланилмоқда.
1995 йиллда Ўзбекистонда банк секторини автоматлаштириш даврининг бошланишини Fido-Biznes компанияси, унинг бошқа рақобатчилари, шу билан бирга бугунги банк секторининг ҳам шаклланиш даври бўлди деб ҳисоблаш мумкин. Ташкил этилганидан бери компания энг кўп саъй-ҳаракатларни банк тизимини ривожлантиришга қаратди. Бироқ, Fido-Biznes ечимлари нафақат банкларнинг ишига ёрдам беради. Компания асосчиси Таълат Дадажонов 30 йил давомида эришилган ютуқлар ва рақамли трансформациялар ҳақида гапириб берди.
Компаниянинг тарихи
Fido-Biznes 1993 йил 20 январь куни кибернетика институти ҳузуридаги лойиҳа-конструкторлик бюро негизида ташкил этилган. Ўша вақтда Таълат Дадажонов бўлим раҳбари бўлиб ишлаган. Компания фаолиятининг йўналиши — дастурий таъминотни ишлаб чиқиш замон талаби бўлиб, саноат корхоналарининг ишлаб чиқариш жараёнлари самарадорлигини оширишни тақозо этарди. Шу сабабли бошида компаниянинг фаолияти саноат корхоналарининг ишлаб чиқариш жараёнларини автоматлаштиришга ихтисослашган АЛТ (автоматлаштирилган лойиҳалаш тизими) йўналиши бўйича олиб борилган.
Бу даврда Олмалиқ кон-металлургия комбинати, Навоий кон-металлургия комбинати, «Чирчиқхиммаш», Тошкент авиация ишлаб чиқариш бирлашмаси каби саноат корхоналари учун бир қатор автоматлаштирилган тизимлар яратилди ва жорий этилди. Компания ходимлари жами 13 нафар эди.
1995−1996 йилларда Марказий банк банк ислоҳотини бошлади, президент фармони билан тегишли қонун ҳужжатлари, шу жумладан «Банклар ва банк фаолияти тўғрисида»ги қонун қабул қилинди. Ўша пайтда баъзи тижорат банклари маҳаллий технологик ишланмаларига эга эди, аммо Ўзбекистоннинг глобал тўлов тизимисиз банкнинг маҳаллий автоматлаштирилган кунининг ўзи молия сектори ривожланишининг керакли юргизувчиси бўла олмасди.
Шунинг учун 1996 йил 25 май куни Марказий банк ва Fido-Biznes компанияси ўртасида иккита муқобил кўринишда Oracle маълумотлар базасини бошқариш саноат тизими негизида Марказий банк ҳудудий ҳисоб-китоб марказларининг автоматлаштирилган ахборот тизими учун дастурий комплекслар ва ҳисобларнинг янги режаси бўйича «Банкнинг операцион куни» дастурий комплексларини яратиш тўғрисида шартнома имзоланди.
Деярли бир йил ичида Fido-Biznes 1997 йил 17 апрелда республиканинг аксарият тижорат банкларида жорий этилган автоматлаштирилган банк тизимини (АБТ) ишлаб чиқди. Бу мамлакат банк секторида рақамли даврнинг бошланиши бўлди.
Аҳамиятга молик воқеа ва лойиҳалар
90-йиллар охирида Fido-Biznes компанияси мамлакатдаги илк айирбошлаш шаҳобчаларини ишга туширишда қатнашди.
2000 йилда «ингичка» мижоз архитектурасига ўтишга қарор қилинди. Бундай архитектуранинг ўзига хос хусусияти фойдаланувчи интерфейсининг терминал режимидан фойдаланишдир. Келажакда бу компаниянинг муваффақияти ва жадал ривожланишига туртки берди.
2001 йилда интеграциялашган автоматлаштирилган банк тизимининг (ИАБТ) биринчи версияси бозорга чиқарилиб, у кўп тармоқли банк учун ягона ахборот майдонини тақдим этди. Бу версия реал вақт режимида марказлаштирилган ахборотни қайта ишлаш принципи асосида ишлайди.
Бугунги кунга келиб ИАБТнинг еттинчи версияси чиқарилган. У банкларга ягона мижозлар базасини яратиш ва куну-тун ишлашга имкон беради. Дастур тижорат банкларининг ягона халқаро молиявий ҳисоботга ўтишини таъминлади. ИАБТдан республиканинг 15 та банк муассасаларида фойдаланилади.
Fido-Biznes банкларни рақамлаштиришда иштирок этишдан ташқари, ижтимоий лойиҳаларда ҳам ўзини кўрсата олди. 2007 йилда Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси кўмагида аҳолига пенсия ва нафақалар берилишини ҳисоблаш ва назорат қилиш учун мўлжалланган «Пенсия» ахборот тизимини ишлаб чиқилди. Шунингдек, ҳамкорликда кейинчалик бутун республика бўйлаб татбиқ этилган шахсий жамғариб бориладиган пенсия ҳисобварақлари тизими ҳам ишлаб чиқилди.
2010 йилда Энергетика вазирлиги учун истеъмолчиларга электр энергиясини етказиб бериш ва ҳисоблаш учун дастурий таъминотни ишлаб чиқиш бошланди. Дастурий таъминот ҳали ҳам Энергетика вазирлиги томонидан қўлланилади ва тақдим этилган электр энергиясини ҳисобга олиш ва ҳисоблаш, тўловларни қабул қилиш, истеъмолчиларга маълумот бериш, аризаларни қабул қилиш ва бажарилишини назорат қилиш ва шу каби бошқа хизматларни онлайн тарзда бажаришга ёрдам беради. Бугунги кунда дастурий таъминот мажмуаси мамлакатимизда 8 млн яқин электр энергияси истеъмолчиларига хизмат кўрсатмоқда, улардан 7,6 млндан ортиғи жисмоний ва ярим миллионга яқини юридик шахслардир.
2010 йилнинг ўзида Еаst Telecom телекоммуникация компанияси учун ҳисоб-китоб тизими жорий этилди, ҳозирги вақтда у кўплаб абонентларга эга ва ўз алоқа каналлари узунлиги бўйича республикада иккинчи ўринда туради. Тизим телекоммуникация компаниясининг аксарият бизнес-жараёнларини автоматлаштиришга ва кўрсатилаётган хизматлар сифатини яхшилашга ёрдам берди.
Бундан ташқари, 2010−2015 йилларда Fido-Biznes биометрик паспорт бериш жараёнларини автоматлаштиришда иштирок этди, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар маҳкамаси ҳузуридаги Давлат персоналлаштириш марказининг автоматлаштирилган ахборот тизимини, шунингдек, 2020 йил бошида хорижий паспорт бериш тизимини ишлаб чиқди.
2020 йил ноябрь ойида Fido-Biznes ўз офисида Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон делегациялари вакилларини қабул қилди. Учрашув USAID томонидан ташкил этилиб, энергетика соҳасини автоматлаштиришга қаратилди. Қўшни давлатлар делегациялари вакиллари энергетика соҳасидаги дастурий таъминотимизга қизиқиш билдиришди. Яқин келажакда компания ушбу маҳсулотни республикадан ташқарига олиб чиқишни режалаштирмоқда.
Глобал рақамлаштириш давридаги долзарб трендлар
Компаниянинг асосчиси технология бозорида мавжуд бўлган учта асосий тенденцияларда тўхтаб ўтди. Бугунги кунда мижоз хизматлардан тақдим этувчи ташкилотга ташриф буюрмасдан фойдаланишни хоҳлайди, яъни жараён тобора кўпроқ онлайн шаклга ўтмоқда. Бу эса рақамли хизмат кўрсатувчи ташкилот, масалан, банк ўзининг ҳам, мижозининг ҳам барча махфий маълумотларини ҳимоя қилиши кераклигини англатади. Шунинг учун бугунги кунда асосий тенденция рақамли хавфсизлик, шу жумладан шахсий маълумотларнинг ҳимоясини таъминлаш бўйича чора-тадбирларни кучайтиришдир.
Кейинги тенденция — бу ўзаро фаолият олиб бориш учун платформа. Агар авваллари дастурий таъминот маълум бир ДБМС ёрдамида маълум бир операцион тизим учун яратилган бўлса, бугунги кунда бизнинг вазифамиз — мижознинг платформани танлашда мустақиллигини ва аппарат, тизим ёки дастурий таъминот етказиб берувчисидан қатъи назар, ечимларимиздан қулай фойдаланиш имкониятини таъминлашдир.
Яна бир муҳим банд — сунъий интеллектдан фойдаланиш. Кўпинча бугунги кунда бу биометрик маълумотларни масофадан аниқлаш ва таҳлил қилишдир. Масалан, бу бармоқ изи кўринишидаги биометрик калитлар, юзни аниқлаш, liveness detection ечимлари: мижознинг ҳақиқатан мавжудлигини текшириш.
Fido-Biznes`нинг ечимларининг афзалликлари
Fido-Biznes`нинг асосчиси Талъат Дадажоновнинг сўзларига кўра, компаниянинг асосий устунлиги — 30 йиллик тажриба ва эришган мижозларнинг ишончидир.
«Бундан ташқари, дастурий таъминотимиз аксарият тижорат банклари, давлат ташкилотлари, саноат ва бошқа ташкилотлар томонидан муваффақиятли қўлланилмоқда. Бунда аксарият ахборот тизимлари ўзаро интеграция қилинган, нарх эса хорижий ишлаб чиқувчиларнинг маҳсулотлари нархига кўра юртимиздаги буюртмачилар учун ҳамёнбоп ҳисобланади. Биз мижозларимиз учун жуда кўп қулайликлар яратдик ва мижоз нимани хоҳлашини ва қандай имкониятларга эга эканлигини яхши англаймиз», — деди Талъат Дадажонов.
Компаниянинг келажакдаги режалари
Fido-Biznes қўшни бозорларга чиқишни режалаштирмоқда ва компания жамоаси ҳозир бу борада қаттиқ ишлаяпти. Доимо ходимларни малакси оширилмоқда, шу жумладан улар рус ва инглиз тилларини ўрганмоқда. Компания талабаларни жалб қилиб, уларга иш ўргатади ва мақул бўлганларни олиб қолади.
Ҳозирги вақтда компания йирик хорижий энергетика компаниялари билан музокаралар олиб бормоқда. Грузия ва Тожикистон компаниялари билан ҳам ҳамкорлик ўрнатилмоқда.

Компания Fido-Biznes представлена на рынке Узбекистана с 1993 года и известна как один из ведущих производителей программного обеспечения. Решения компании в сфере IT успешно применяются в финансовом, государственном и социальном секторах, в промышленной, энергетической, телекоммуникационной и страховой отраслях Узбекистана.
Эра автоматизации банковской сферы Узбекистана началась в 1995 году, а период до 2005 года можно считать периодом становления как компании Fido-Biznes, её «соратников-конкурентов», так и всей банковской сферы. С момента основания компания много сил вложила в развитие банковской системы. Однако решения Fido-Biznes помогают не только работе банков. Достижениями компании за 30 лет и трендами цифровизации поделился основатель компании Таълат Дадажанов.
Немного истории
Компания Fido-Biznes была создана 20 января 1993 года на базе проектно-конструкторского бюро при институте кибернетики, где на тот момент Таълат Дадажанов работал начальником отдела. Направление деятельности компании — разработка программного обеспечения, было продиктовано временем, которое требовало повышать эффективность производственных процессов промышленных предприятий. Деятельностью компании в самом начале было направление САПР (система автоматизированного проектирования), специализирующаяся на автоматизации процессов производства промышленных предприятий.
В этот период были созданы и внедрены ряд автоматизированных систем для промышленных предприятий, таких как АГМК, НГМК, Чирчикхиммаш, ТАПОиЧ. В штате предприятия было всего 13 человек.
В 1995−1996 годах Центральный банк инициировал банковскую реформу, указом президента были приняты соответствующие законы, в том числе «О банках и банковской деятельности». На тот момент некоторые коммерческие банки уже имели локальные технологические разработки, но без глобальной платёжной системы Узбекистана локальный автоматизированный операционный день банка (ОДБ) в отдельности не мог быть должным драйвером развития финансового сектора.
Поэтому 25 мая 1996 года был подписан договор между ЦБ и Fido-Biznes о создании программных комплексов для автоматизированной информационной системы территориальных центров расчётов ЦБ на базе промышленной системы управления базами данных (СУБД) Oracle и программных комплексов «Операционный день банка» по новому плану счетов, тоже на базе СУБД Oracle, в двух альтернативных вариантах.
Почти за год Fido-Biznes разработала автоматизированную банковскую систему (АБС), которая 17 апреля 1997 года была внедрена в большинстве коммерческих банках республики. Это и стало началом цифровой эпохи банковского сектора страны.
Знаковые события компании
В конце 90-х Fido-Biznes участвовала в запуске одних из первых в стране обменных пунктов.
В 2000 годах было принято решение о переходе на архитектуру тонкого клиента. Характерная черта такой архитектуры — применение терминального режима функционирования пользовательского интерфейса. В дальнейшем это определило успех и бурное развитие компании.
В 2001 году на рынок была выпущена первая версия интегрированной автоматизированной банковской системы (ИАБС), обеспечивающая единое информационное пространство многофилиального банка. Она работает по принципу централизованной обработки информации в режиме реального времени.
На сегодняшний день выпущена седьмая версия ИАБС, которая даёт возможность банкам создать единую клиентскую базу и работать в режиме 24/7. Программа обеспечила переход коммерческих банков на единое МФО. Эксплуатируется ИАБС в 15 банковских учреждениях республики.
Помимо участия в цифровизации банков Fido-Biznes зарекомендовал себя и в социальных проектах. В 2007 году при содействии внебюджетного пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан, была разработана информационная система «Пенсия», предназначенная для расчёта и контроля выдачи пенсий и пособий населению. Впоследствии была создана система индивидуальных накопительных пенсионных счетов (ИНПС), которая впоследствии была внедрена по всей республике.
В 2010 году была начата разработка программного комплекса отпуска и расчёта электроэнергии потребителям для Министерства энергетики. Программный комплекс по сей день эксплуатируется Министерством энергетики и помогает оперативно решать вопросы учёта и расчёта предоставленной электроэнергии, приёма оплаты, предоставления информации потребителям, приёма и контроля исполнения заявок и другие в режиме онлайн. На сегодняшний день программный комплекс обслуживает около 8 млн потребителей электроэнергии, из них более 7,5 млн физические и около полумиллиона юридические лица.
В том же 2010 году была внедрена биллинговая система для телекоммуникационной компании East Telecom, которая имеет большое количество абонентов и занимает одно из ведущих мест место в республике по протяжённости собственных каналов связи. Система помогла автоматизировать большинство бизнес-процессов телекоммуникационной компании и повысить качество предоставляемых услуг.
Кроме того, в 2010—2015 годах Fido-Biznes участвовала в автоматизации процессов выдачи биометрических паспортов и разработала автоматизированную информационную систему для Государственного центра персонализации при Кабинете министров Республики Узбекистан, а также систему выпуска заграничных паспортов в начале 2020 годов.
В ноябре 2022 года в офисе Fido-Biznes состоялась встреча представителей делегаций из Казахстана, Киргизии, Таджикистана и Туркменистана. Встреча была организована USAID и посвящена вопросам автоматизации в энергетическом секторе. Представители делегаций соседних стран выразили заинтересованность программным обеспечением компании в сфере энергетики. Компания планирует в ближайшее время выйти с этим продуктом за пределы республики.
Актуальные тренды в эпоху цифровизации
Основатель компании определил три основных тренда, существующих на рынке технологий. Сегодня клиент хочет получать услуги, не посещая предоставляющую её организацию, то есть клиент всё больше и больше уходит в онлайн. А это означает, что предоставляющая цифровую услугу организация, например банк, должна защитить все конфиденциальные данные, как свои, так и клиента. Основной тренд сегодня — это цифровая безопасность, в том числе усиление мер по обеспечению защиты персональных данных.
Следующий тренд — кроссплатформенность. Если раньше программное обеспечение создавалось под конкретную операционную систему, используя конкретную СУБД, то задача сегодня — обеспечить независимость заказчика в выборе платформы и возможность комфортного использования решений вне зависимости от бренда поставщика аппаратного, системного или программного обеспечения.
Ещё один важный пункт — применение искусственного интеллекта. Сегодня чаще всего это удалённая идентификация и анализ биометрических данных. Например, биометрические ключи в виде отпечатка пальца, распознавания лица, решения liveness detection, то есть проверка реального присутствия клиента (так называемая проверка на «живость»).
Преимущества решений Fido-Biznes
По словам основателя компании Таълата Дадажанова, главное преимущество Fido-Biznes это — 30-летний опыт и заслуженное доверие клиентов.
«Наше программное обеспечение успешно используют большинство коммерческих банков, государственные организации, промышленные и прочие организации. При этом большинство информационных систем интегрированы между собой, а цена является адекватной для заказчиков нашей страны, чего нельзя сказать о продуктах иностранных разработчиков. Мы сделали очень много для наших заказчиков и понимаем, чего хочет наш клиент и какие у него возможности», — отметил Таълат Дадажанов.
Планы компании
Fido-Biznes планирует выходить на соседние рынки и сейчас усиленно работает над этим. Происходит постоянное обучение сотрудников: в том числе русскому и английскому языкам. Компания привлекает студентов, обучает их и лучших привлекает на постоянную работу в штат.
В настоящий момент проводятся переговоры о сотрудничестве с крупными российскими энергетическими компаниями, а также компаниями Грузии и Таджикистана.