Ўзбекистон президентининг қарори билан Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги раҳбариятида тайинловлар амалга оширилди, дея хабар бермоқда ЎзА.
Комилжон Каримов олий таълим, фан ва инновациялар вазири биринчи ўринбосари лавозимига тайинланди.
Комилжон Каримов. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz»
У 2021 йилдан олий ва ўрта махсус таълим вазирининг биринчи ўринбосари сифатида ишлаб келаётган эди, унгача эса Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети ҳамда Тошкентдаги Халқаро Вестминстер университетига ректорлик қилган.
Шаҳлохон Турдиқулова ва Сарвархон Бузрукхонов олий таълим, фан ва инновациялар вазирининг ўринбосарлари этиб тайинланди.
Шаҳлохон Турдиқулова. Фото: Инновацион ривожланиш вазирлиги
Шаҳлохон Турдиқулова 2020 йил октябридан буён инновацион ривожланиш вазирининг биринчи ўринбосари эди, бунгача эса вазирлик ҳузуридаги Илғор технологиялар марказига директорлик қилган. Бузрукхонов эса 2018 йилдан бери олий ва ўрта махсус таълим вазири ўринбосари сифатида ишлаб келаётган эди.
Сарвархон Бузрукхонов. Фото: tstu.uz
Олимжон Тўйчиев Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Инновацион ривожланиш агентлиги директори лавозимига тайинланди. У 2019 йилдан бери инновацион ривожланиш вазири ўринбосари эди.
Олимжон Тўйчиев. Фото: Инновацион ривожланиш вазирлиги
Мажит Каримов Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги директори этиб тайинланди. У 2017 йилдан бери Давлат тест марказига раҳбарлик қилиб келаётган эди.
Мажит Каримов. Фото: Шуҳрат Латипов / «Газета.uz»
Садоқат Сиддиқова бошқа ишга ўтиши муносабати билан, президент қарорига асосан, олий ва ўрта махсус таълим вазирининг ўринбосари лавозимидан озод қилинган.

Постановлением президента Узбекистана в руководстве Министерства высшего образования, науки и инноваций произведены новые назначения, сообщило УзА.
Комилжон Каримов назначен на должность первого заместителя министра высшего образования, науки и инноваций.
Комилжон Каримов. Фото: Евгений Сорочин / «Газета.uz»
Ранее, с 2021 года, он работал первым заместителем министра высшего и среднего специального образования, а до этого — ректором Университета мировой экономики и дипломатии и Международного Вестминстерского университета в Ташкенте.
Шахлохон Турдикулова и Сарвархон Бузрукхонов стали заместителями министра высшего образования, науки и инноваций.
Шахлохон Турдикулова. Фото: Мининноваций
С октября 2020 года Шахлохон Турдикулова работала первым заместителем министра инновационного развития, а прежде — директором Центра передовых технологий при министерстве. Сарвархон Бузрукхонов в 2018 году был назначен замминистра высшего и среднего специального образования.
Сарвархон Бузрукхонов. Фото: tstu.uz
Олимжон Туйчиев назначен на должность директора Агентства инновационного развития при Министерстве высшего образования, науки и инноваций. С 2019 года он работал заместителем министра инновационного развития.
Олимжон Туйчиев. Фото: Мининноваций
Маджит Каримов стал директором Агентства по оценке знаний и навыков при Министерстве высшего образования, науки и инноваций. С 2017 года он возглавлял Государственный центр тестирования.
Маджит Каримов. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz»
Садокат Сиддикова постановлением освобождена от должности заместителя министра высшего и среднего специального образования в связи с переходом на другую работу.