Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 3 февраль куни Наманган вилоятида тадбиркорлар билан ўтказилган йиғилишда мамлакатда кескин совуқдан жабр кўрган тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш чора-тадбирларини маълум қилди, деб хабар берди Миллий ахборот агентлиги бош директори ўринбосари Хушнудбек Худайбердиев.
«Бу йил қиш ниҳоятда совуқ келди. Кўплаб тадбиркорлар бундан қийналганини билиб турибман», — деди президент.
Хусусан, республикада 3 мингта ҳудудий саноат корхонасида 7 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилмаган (уларда 350 минг аҳоли банд). Ҳисоб-китобга кўра, зарур чоралар кўрилмаса, биринчи чоракда ялпи маҳсулот ўсиши 1,5 фоизгача пасайиши мумкин (5 фоиздан 3,5 фоизгача).
️"Олдимизда долзарб вазифа — «қаттиқ совуқ» оқибатларини бартараф этиб, бизнес фаолиятини тезроқ изга тушириш", — деди Шавкат Мирзиёев. Шу боис иқтисодиётда йўқотишлар ўрнини қоплаш ва бизнесни қўллаб-қувватлаш учун алоҳида қарор имзоланган.
Унга кўра, «қаттиқ совуқ»дан қийинчилик кўрган тадбиркорларга кредит, солиқ, божхона ва бошқа тўловлар бўйича енгилликлар берилади. Жумладан:
- 2 минг нафар кичик ва ўрта тадбиркорларнинг январь-мартда муддати келадиган 4,7 триллион сўм кредит тўловлари 1 июнга қадар узайтирилади;
- 29 мингта тадбиркорнинг 2 триллион сўм солиқдан қарзини 1 июлга қадар фоизсиз, қўшимча гаровсиз ва «пеня»сиз бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти яратилади;
- қуввати пасайган 545 та саноат корхонасига ишлаб чиқаришни тиклаш ва айланма маблағ учун 8 триллион сўм кредит ажратилади;
- носоз ускуналарни таъмирлашга кредитлар ажратилади, улар бўйича 2,5 миллиард сўмгача кафиллик берилади ва кредит ставкасининг 4,5 фоизи қоплаб берилади;
- 27 мингта тадбиркор учун давлат мулки ижара тўлови 1 апрелга қадар ўзгармайди ва уни бўлиб-бўлиб тўлашга рухсат берилади (тадбиркорларда 52 миллиард сўм қолади);
- давлат мулкини сотиб олган тадбиркорлар учун тўловлар, фоиз ва «пеня» 1 апрелга қадар тўхтатиб турилади;
- ишлаб чиқариш биноларининг ҳар бир юқори қавати учун тадбиркорларга мол-мулк солиғидан 10 фоиздан чегирма берилади.
Шунингдек, қурилиш ва қурилиш материаллари тармоқларини тезроқ тиклаш учун давлат инвестиция дастуридан 3 триллион сўмлик молиялаштириш шу ҳафтадан очилади.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Тошкент шаҳри ҳокимлиги томонидан аномал совуқ даврида электр ва табиий газ таъминотидаги узилишлар сабабли тадбиркорлик субъектлари фаолиятида юзага келган салбий оқибатларни бартараф этиш мақсадида пойтахт тадбиркорлари ўртасида сўров ўтказилганди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на встрече с предпринимателями в Наманганской области 3 февраля анонсировал меры поддержки предпринимателям, пострадавшим от резкого похолодания в стране, передаёт заместитель генерального директора Национального информационного агентства Хушнудбек Худайбердиев.
«Зима в этом году была очень холодной. Я знаю, что многие предприниматели пострадали от этого», — сказал глава государства.
В частности, 3000 промышленных предприятий страны, где работают 350 тысяч человек, не произвели продукцию на 7 трлн сумов. Согласно расчётам, если не будут приняты необходимые меры, рост валового продукта в первом квартале может снизиться до 1,5% (с 5% до 3,5%).
«Перед нами стоит актуальная задача — ликвидировать последствия „сильных холодов“ и ускорить деловую активность», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент сообщил, что по этой причине сегодня, 3 февраля подписал указ о компенсации потерь в экономике и поддержке бизнеса. В частности, бизнесу предоставят кредитные, налоговые, таможенные и другие льготы по платежам:
- до 1 июня 2000 субъектам малого и среднего бизнеса продлят выплаты по кредиту в размере 4,7 трлн сумов, подлежащих выплате в январе-марте;
- 29 тысяч предпринимателей смогут погасить свою налоговую задолженность в размере 2 трлн сумов в рассрочку до 1 июля без процентов, без дополнительного залогового обеспечения и без «пени»;
- 545 промышленным предприятиям, чьи мощности снизились, выделят кредит на 8 трлн сумов для восстановления производства и в качестве оборотных средств;
- на ремонт неисправного оборудования выделят кредиты, государство предоставит по ним гарантии до 2,5 млрд сумов, а также покроет 4,5% ставки по кредиту;
- арендная плата за госимущество для 27 тысяч предпринимателей не изменится до 1 апреля и им разрешается выплачивать аренду в рассрочку (52 млрд сумов останется у предпринимателей);
- выплаты, проценты и «пени» для предпринимателей, купивших госимущество, будут приостановлены до 1 апреля;
- предпринимателям предоставляется 10-процентная скидка по налогу на имущество за каждый верхний этаж производственных зданий.
- для быстрого восстановления сферы строительства и производства строительных материалов на этой неделе будет открыто финансирование в размере 3 трлн сумов из государственной инвестиционной программы.
Ранее хокимият Ташкента провёл опрос среди предпринимателей, чтобы выявить негативные последствия, возникшие у бизнеса из-за перебоев с подачей электроэнергии и природного газа в аномально холодный период и оказания им помощи.