Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 6 февраль куни мамлакатдаги дипломатик миссиясини якунлаётган Хитой Халқ Республикасининг фавқулодда ва мухтор элчиси Цзян Янни қабул қилди, дея хабар берди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Президент элчининг Ўзбекистон-Хитой дўстлик ва ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашдаги сермаҳсул ишлари ва фаол саъй-ҳаракатларини мамнуният билан қайд этди.
«Ўтган йилнинг сентябрь ойида ХХР Раиси Си Цзиньпиннинг Ўзбекистонга давлат ташрифи муваффақиятли ўтди. Кейинги бир неча йилда товар айирбошлаш икки баробар кўпайди, қўшма лойиҳа ва корхоналар сони уч баробарга ошди. Йирик инвестиция ва инфратузилма лойиҳалари амалга оширилмоқда. „Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон“ темир йўлини қуриш лойиҳасини илгари суриш бўйича амалий ҳамкорлик бошланди. Маданий-гуманитар алмашинувлар кенгаймоқда, таълим, соғлиқни сақлаш, археология, туризм ва бошқа йўналишларда муҳим дастурлар рўёбга чиқарилмоқда», — дейилади хабарда.
Ўзбекистон президентининг фармони билан икки томонлама муносабатларда бугунги даражага эришилишига қўшган шахсий ҳиссаси учун элчи Цзян Янь мамлакатимизнинг юксак давлат мукофоти — «Дўстлик» ордени билан тақдирланди. Шавкат Мирзиёев дипломатга ушбу мукофотни топширди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 6 февраля принял посла Китайской Народной Республики Цзян Янь, завершающую дипломатическую миссию в стране.
Как сообщила пресс-служба главы государства, президент отметил «плодотворную работу и активные усилия посла по укреплению узбекско-китайских отношений дружбы и всестороннего стратегического партнёрства».
«В сентябре прошлого года успешно прошёл государственный визит председателя КНР Си Цзиньпина в Узбекистан. За последние несколько лет товарооборот увеличился в два раза, число совместных проектов и предприятий выросло в три раза. Реализуются крупные инвестиционные и инфраструктурные проекты. Начато практическое взаимодействие по продвижению проекта строительства железной дороги „Китай-Кыргызстан-Узбекистан“», — перечисляется в сообщении.
Кроме того, «расширяются культурно-гуманитарные обмены, осуществляются важные программы в области образования, здравоохранения, археологии, туризма и других направлениях».
китай, цзян янь, шавкат мирзиёев
За личный вклад в достижение современного уровня двустороннего сотрудничества указом президента Узбекистана посол Цзян Янь награждена высокой государственной наградой — орденом «Дустлик» («Дружбы»). Шавкат Мирзиёев вручил дипломату эту награду.