31 январь куни Тошкент шаҳри Янгиҳаёт туманида 12 ёшли қизнинг мурдаси зўрлик ва қотиллик аломатлари билан топилганди. Бош прокуратура унинг вафотида 29 ёшли эркакни гумондор деб топиб, қўлга олди. Марҳуманинг оила аъзолари қотиллик юз берган маҳалланинг кўчалари ёритилмаслиги, ёлғизоёқ кўчалар ҳам кўплиги, қолаверса, йўлларда камералар йўқлиги ҳақида эътироз ҳам билдирганди.
Туман ҳокимлиги матбуот котибининг «Газета.uz»га маълум қилишича, қизчанинг жасади топилган ташландиқ майдон ҳозирда тозаланиб, ободонлаштириш ишлари бошланди.
Ҳозир тумандаги 12-автобус саройи ҳудудидан бошлаб ташландиқ дала майдонигача тозалаш, ободонлаштириш ишлари кетмоқда. Дарахтларнинг ортиқча шохлари олиниб, йўллар очилади, чироқлар ўрнатилади, дейилади хабарда.
Келтирилишича, февраль ойида «Очиқ бюджет» лойиҳаси доирасида камералар ўрнатиш бўйича ташаббус киритилади.
Адлия вазири маслаҳатчиси Шаҳноза Соатова ушбу жойга кичкина ёдгорлик ўрнатишни таклиф қилди.
«Мен ушбу жойга кичкина ёдгорлик ўрнатишни таклиф қиламан — бир туп атиргул бутасида очилмай турган ғунча тимсоли акс этган. Муслимани унутмаслигимиз учун, бундай фожианинг такрорланишига йўл қўймаслигимиз учун», деди у.

Заброшенную территорию Янгихаётского района Ташкента, где было найдено тело 12-летней Муслимы Расулходжаевой, планируется благоустроить. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе районного хокимията.
Ожидается, что здесь будет построена автомобильная дорога, пешеходная дорожка и система наружного освещения. Работы по благоустройству начались после трагического происшествия, но их пришлось временно приостановить на период следствия, поскольку территория является местом преступления, отметили в районной администрации.
На вопрос, будут ли установлены камеры наблюдения, в хокимияте ответили, что этот вопрос находится в ведении органов внутренних дел. При этом планируется внести предложение об установке там камер в рамках «Инициативного бюджета», новый сезон которого стартовал 6 февраля. Если инициатива наберёт достаточное число голосов, то получит финансирование, заявили в хокимияте.
Блогер и советник министра юстиции Шахноза Соатова предложила установить небольшой памятник в виде нераспустившегося бутона розы в память о Муслиме Расулходжаевой.
Напомним, тело девочки со следами изнасилования и убийства было найдено в Янгихаётском районе. В качестве подозреваемого задержан 29-летний мужчина, который летом делал ремонт в доме погибшей.