Қидирув-қутқарув операцияси бошланганидан буён Ўзбекистон Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ходимлари Туркиянинг зилзиладан жабр кўрган ҳудудларида вайроналар остидан 11 нафар жароҳатланган ва 33 нафар ҳалок бўлганларни олиб чиқди. Бу ҳақда 8 февраль куни кечқурун Фавқулодда вазиятлар вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
7 февраль куни Ўзбекистондан иккита самолёт табиий офат оқибатларини бартараф этишда ёрдам бериш учун инсонпарварлик ёрдами ва 100 нафар қутқарувчи гуруҳини энг оғир жабр кўрган Адана ва Газиантеп шаҳарларига етказди.
Ўзбекистон қутқарувчилари Хатай вилоятининг этник ўзбеклар истиқомат қилаётган Овакент қишлоғида қидирув-қутқарув ишларини бошлади.
6 февраль куни Туркия жануби-шарқида 7 магнитудали иккита зилзила содир бўлди. Айни дамда 8500 дан ортиқ қурбонлар маълум.

С момента начала поисково-спасательной операции сотрудниками Министерства по чрезвычайным ситуациям Узбекистана из-под завалов в районах Турции, пострадавших от землетрясения, извлечены 11 пострадавших и 33 погибших. Об этом вечером 8 февраля сообщила пресс-служба МЧС.
7 февраля два самолёта из Узбекистана доставили гуманитарную помощь и группу из 100 спасателей в наиболее пострадавшие города Адана и Газиантеп, чтобы помочь в преодолении последствий стихийного бедствия.
Спасатели Узбекистана приступили к поисково-спасательным работам в селе Овакент в провинции Хатай, где проживают этнические узбеки.
6 февраля на юго-востоке Турции произошло два землетрясения магнитудой более 7. На данный момент известно о более чем 8500 погибших.