2022 йил июль ойи бошида Қорақалпоғистонда юз берган ҳолат ва воқеаларни ўрганиш бўйича парламент комиссияси Қорақалпоғистон Республикаси ИИВ Жиноят қидирув бошқармаси собиқ бошлиғи, 6 йилга озодликдан маҳрум этилган Полат Шамшетовнинг тергов ҳибсхонасидаги ўлими ҳолатини ўрганиш якунлари бўйича баёнот эълон қилди.
Комиссия аъзолари Полат Шамшетовнинг ўлими сабабларини аниқлаш мақсадида 4-сонли Тергов ҳибсхонасига бориб, у ердаги шароитлар, камера ёзувлари, дастлабки тиббий хулоса ва бошқа тегишли ҳужжатларни ўрганишди. Шунингдек, марҳум билан битта камерада бўлган шахслар ва тергов ҳибсхонаси ходимлари билан суҳбат ўтказишди.
«Улар 3 февраль куни нонуштадан кейин камерада суд ҳукмини қайта-қайта ўқиган, муҳокама қилишган, тушликдан сўнг сайр қилишгач, камерага қайтишган. Уларнинг айтишича, шу кунларда П. Шамшетов кўп тамаки чеккани туфайли нафас олиши оғирроқ бўлиб қолган. Хонадошларнинг сўзларига кўра, ўша куни марҳум кўп безовталанган, тўсатдан уларнинг кўз ўнгида ҳушини йўқотган», — дейилади хабарда.
Камера ёзувларида марҳум Шамшетовнинг ўша кундаги ҳаракатлари, санитария-гигиена ходими ва тез тиббий ёрдамнинг оператив ҳаракатлари аниқ акс этган.
«4 февраль куни соат 01:50да П.Шамшетовнинг соғлиги ёмонлашганлиги сабабли камерадошлари ҳибсхона тиббиёт бўлими шифокорини чақиртирган. Ҳибсхона тиббиёт бўлими фельдшери катта сержант Д. Темиров камерага келган вақтида маҳкум П.Шамшетов ҳушсиз ҳолатда бўлган. Соат 02:15 да РШТТЁИМ Бухоро вилояти филиали тез ёрдам шифокори А. Ғафуров ва фельдшер М. Рахмонов етиб келган вақтда маҳкум П. Шамшетовни биологик ўлим ҳолатида эканлигини аниқланган», — дея қайд этилган баёнотда.
Ўрганиш давомида Бухоро вилоят суд тиббий экпертизаси томонидан ўтказилган текширувларнинг видеоёзувлари ҳам таҳлил қилинди.
Шунингдек, Комиссия аъзолари марҳум вафот этган кунда ўлим сабабларини аниқлаш мақсадида Республика шошилинч тез тиббий ёрдам илмий марказининг Бухоро вилоятидаги филиалидан жалб қилинган тез ёрдам шифокори А.Ғафуров ва фельдшер М.Рахмонов ҳамда суд-тиббий экспертизасини ўтказган Республика Суд тиббий экспертиза маркази Бухоро вилоят филиали мутахассислари билан ҳам суҳбатлашиб, керакли маълумотларни олишди.
«Бундан ташқари, маҳбусларга тасдиқланган меню асосида берилган таомлар кўриб чиқилди ва ошхонадаги шароитлар ўрганилди. Ўрганиш давомида, марҳумга нисбатан руҳий ёки жисмоний қийноқ қўлланилиши мумкинлигига оид маълумотлар ассосиз эканлиги аниқланди», — дея қайд этди комиссия.
Аввалроқ Полат Шамшетов ўлимидан сўнг унинг камераси Бухоро вилояти прокурори, вилоят ИИБ бошлиғи, суд-тиббиёт экспертлари, Омбудсманнинг Бухоро вилоятидаги ҳудудий вакили бошчилигидаги тергов-тезкор гуруҳи, шунингдек, адвокат ва марҳумнинг яқин қариндошлари томонидан кўрикдан ўтказилгани ҳақида хабар берилган эди.
Суд-тиббий экспертизасининг дастлабки маълумотларига кўра, 45 ёшли Полат Шамшетов ўпка артерияси тромбоэмболияси, ўткир юрак-қон томири етишмовчилиги натижасида вафот этган.

Парламентская комиссия по расследованию событий начала июля 2022 года в Каракалпакстане опубликовала заявление по результатам изучения обстоятельства смерти в СИЗО бывшего начальника отдела по уголовному розыску МВД Каракалпакстана Полата Шамшетова, приговорённого к 6 годам лишения свободы.
Члены комиссии, посетив следственный изолятор №4 в Бухаре, изучили условия содержания, записи с камер наблюдения, предварительное медицинское заключение и другие документы. Они также опросили лиц, находившихся в одной камере с погибшим, и сотрудников изолятора.
Заключённые Б. М. и Ш. С., находившиеся в одной камере с Полатом Шамшетовым, рассказали, что 3 февраля после завтрака они несколько раз перечитывали вынесенный 31 января приговор суда и обсуждали его. После обеда они пошли на прогулку, после чего вернулись в камеру.
«По их словам, в те дни у Полата Шамшетова затруднилось дыхание из-за того, что он много курил. По словам сокамерников, в тот день покойный был сильно обеспокоен, он внезапно потерял сознание на их глазах», — говорится в сообщении.
Комиссия отмечает, что на видеозаписях «хорошо видны действия Полата Шамшетова в тот день, оперативные действия сотрудника санитарно-гигиенической [службы] и скорой помощи».
«4 февраля в 1:50 по причине ухудшения самочувствия Полата Шамшетова его сокамерники вызвали врача медицинского отдела изолятора. Заключённый Полат Шамшетов был без сознания, когда в камеру вошёл фельдшер медицинской части изолятора старший сержант Д. Темиров. В 2:15, когда прибыли врач скорой помощи Бухарского областного филиала РНЦЭМП А. Гафуров и фельдшер М. Рахмонов, было установлено, что заключённый Полат Шамшетов находится в состоянии биологической смерти», — говорится в сообщении.
Члены парламентской комиссии также проанализировали видеозаписи проверок, проведённых судебно-медицинской экспертизой Бухарской области.
Члены комиссии поговорили с врачом скорой помощи и фельдшером, а также специалистами филиала Республиканского центра судебно-медицинской экспертизы Бухарской области.
Комиссия также изучила меню питания заключённых в СИЗО и условия на кухне.
«В ходе проверки установлено, что информация о возможном применении психических или физических пыток в отношении покойного является безосновательной», — подчеркнули в комиссии.
Ранее сообщалось, что после смерти Полата Шамшетова его камеру осмотрела следственно-оперативная группа во главе с прокурором Бухарской области, начальником областного УВД, судебно-медицинскими экспертами, региональным представителем омбудсмана в Бухарской области, а также адвокат и близкие родственники покойного.
Согласно предварительной информации судебно-медицинской экспертизы, 45-летний Полат Шамшетов скончался в результате тромбоэмболии лёгочной артерии и острой сердечно-сосудистой недостаточности.