Тошкентдаги 584 та маҳалланинг ҳар бирига Ўзбекистон тикланиш ва тараққиёт жамғармаси (ЎзТТЖ) маблағлари ҳисобидан 1 млрд сўмдан ажратилади. Президент Шавкат Мирзиёев 9 февраль куни бу ҳақдаги қарорни имзолади.
Ҳужжатга кўра, Тошкент маҳаллаларининг инфратузилмасини ривожлантириш, ҳаво ҳарорати кескин совиб кетиши даврида талафот кўрган маҳаллалардаги ички йўллар, пиёдалар йўлаклари, муҳандислик-коммуникация объектларини таъмирлаш ва ободонлаштириш учун Тошкент ҳокимлигига 584 млрд сўм миқдоридаги фоизсиз кредит ажратилади.
Мазкур кредит маблағларининг 200 млрд сўми 2023 йилнинг IV чорагида, 384 млрд сўми 2024 йилнинг ҳар чорагида тенг улушларда Тошкент шаҳар маҳаллик бюджетининг қўшимча манбалари ҳисобдан жамғармага қайтарилади.
Президент матбуот хизмати 8 февраль куни пойтахт маҳаллаларига молиялаштириш манбасини кўрсатмаган ҳолда қўшимча 1 млрд сўмдан бюджет маблағлари ажратилгани ҳақида хабар берган эди.
Жорий йилда Тошкентдаги маҳаллаларда ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ободонлаштириш учун 1,4 трлн сўм (юқоридагиларни ҳисобга олмаганда) йўналтирилади.
Шунингдек, «Ташаббусли бюджет» доирасидаги лойиҳаларга 573 млрд сўм маблағ йўналтирилиши режалаштирилган бўлиб, унда аҳолининг ўзлари лойиҳалар таклиф этиб, уларга овоз беришади.
Маблағлар қанчалик мақсадли сарфланади?
Қарорда қайд этилишича, туман ҳокимликлари маҳаллалар раислари билан биргаликда маҳаллаларнинг ифнратузилмасини ривожлантириш бўйича амалга ошириладиган лойиҳаларнинг рўйхатларини халқ депутатлари туман кенгашлари йиғилишида муҳокама қилиб, тасдиқлашлари лозим.
2021 йилнинг апрелида президент Шавкат Мирзиёев ҳар бир маҳаллага, ҳолатидан келиб чиқиб, ўртача 2 млрд сўмдан маблағ ажратиш буйича топшириқ берган эди. Давлат раҳбари Тошкентнинг Яшнобод туманида аввал аҳволи оғир бўлган Парвоз маҳалласига ҳам борганидан сўнг шундай қарорга келганди.
Кўп ўтмай, шаҳарни ободонлаштириш тўлқини босиб кетди. Бироқ бу жараённи шаҳарликлар «шафқатсизлик» деб аташди. Ички йўлларни янгилаш, катта бордюрлар ўрнатиш билан бирга туман ҳокимликлари томонидан жалб этилган ишчи-хизматчилар кўп қаватли уйларда яшовчилар томонидан парваришланаётган гулзорлар пайҳон қилиниб, буталар илдизи билан қўпориб ташлашди. Катта майдонлар, жумладан, болалар майдончалари ва автотураргоҳлар бетонлаштирилди.
Шу йилнинг ёзида Қонунчилик палатаси депутати Нодир Абдувалиев Тошкент аҳолиси маҳаллаларни ободонлатириш борасида бекорда шикоят қилмаётганини маълум қилди. Унинг фикрича, айрим ҳолатларда қурилиш ишларидан кейин «маҳаллалар бор файзу тароватидан маҳрум бўлмоқда».
Сентябрда Шавкат Мирзиёевнинг ўзи халқнинг пули самарасиз сарфланаётгани, ҳали ўғриликлар ва коррупция кўплигини таъкидлади. У пойтахт маҳаллаларини асфальтлаштиришни мисол қилиб келтирди. «Йўлларга катта қилиб ярим метрли бордюр қиляпти. Барака топгур, машиналар пойга ўйнайдими, бунча катта қилиб, бордюр қилиб нима қиласан?» — деди президент.
Октябрь ойида эса Шавкат Мирзиёев сайловчилар билан навбатдаги учрашувида маҳаллаларга йилига 2 млрд сўм ажратиш амалиёти давом этишини, ажратилаётган маблағ миқдори эса беш баробарга, яъни 10 млрд сўмга етказилишини айтди. Бунинг учун пойтахт ҳокимлиги ҳузурида маҳаллаларни ривожлантириш жамғармасини ташкил этиш режалаштирилган эди.
Ўтган йилнинг декабрь ойида Шавкат Мирзиёев Учтепа туманига ташриф буюриб, маҳаллаларидан бирининг аҳволидан ниҳоятда норози бўлди. У Тошкент туманларига 30 мингдан ортиқ ишчи штат ажратилганини, 2022 йилда маҳаллалар шароитини яхшилаш учун 12 трлн сўм маблағ ажратилганини эслатди. Туман ҳокимининг олти-етти ўринбосари, тўртта сектор мудири, маҳаллалар ва бошқарув ширкатлари раислари бундай оддий вазифаларни бажармайди, аҳоли билан мулоқот ўтказмайди, деди давлат раҳбари.

Каждая из 584 махаллей Ташкента получит по 1 млрд сумов из средств Фонда реконструкции и развития Узбекистана (ФРРУ). Постановление об этом 9 февраля подписал президент Шавкат Мирзиёев.
Средства, которые будут выделены в виде беспроцентного кредита в 584 млрд сумов хокимияту столицы, пойдут на развитие инфраструктуры, ремонт и благоустройство внутренних дорог, пешеходных дорожек, инженерно-коммуникационных объектов махаллей, пострадавших в период резкого снижения температуры воздуха в январе, говорится в документе.
Хокимият должен будет вернуть ФРРУ 200 млрд сумов за счёт дополнительных источников городского бюджета в четвёртом квартале текущего года, а оставшиеся 384 млрд сумов — в течение 2024 года в равных долях в каждом квартале.
О выделении махаллям столицы дополнительно по 1 млрд сумов бюджетных средств без уточнения источника финансирования 8 февраля сообщила пресс-служба президента.
В этом году на благоустройство социальной и производственной инфраструктуры в махаллях Ташкента будет выделено 1,4 трлн сумов (не считая указанной выше суммы).
Кроме того, 573 млрд сумов предусмотрено выделить на проекты в рамках «Инициативного бюджета», в котором жители сами предлагают проекты и голосуют за них.
Насколько эффективно используются деньги?
В постановлении говорится, что хокимияты районов Ташкента должны совместно с председателями махаллей обсудить и утвердить на заседании районных кенгашей перечни проектов по развитию инфраструктуры махаллей.
В апреле 2021 года президент Шавкат Мирзиёев поручил выделить каждой махалле Ташкента в среднем по 2 млрд сумов в зависимости от их состояния. Такое решение было принято после посещения главой государства махалли «Парвоз» в Яшнабадском районе, которую было указано принять за образец при благоустройстве других махаллей.
Вскоре город захлестнула волна благоустройства, которое горожане назвали «беспощадным». Вместе с обновлением внутренних дорог и установкой бордюров крупного размера рабочие, привлечённые хокимиятами районов, избавлялись от заборов и выкорчёвывали кусты в палисадниках, за которыми ухаживали жители многоэтажек. Огромные территории, в том числе детские площадки и парковки, были забетонированы.
Летом того же года депутат Законодательной палаты Нодир Абдувалиев отмечал, что жители Ташкента не просто так жалуются по поводу благоустройства махаллей. По его мнению, в некоторых случаях после строительных работ «места лишаются существовавшего до этого уюта». «Это говорит об отсутствии диалога между органами исполнительной власти», — говорил он.
В сентябре сам Шавкат Мирзиёев, будучи кандидатом в президенты, заявил, что «народные деньги» используются неэффективно, «много хищений». «Ставят огромные полуметровые бордюры… Зачем такие бордюры… Когда в махалле столько проблем, которые нужно решить, деньги тратятся на бордюры», — сказал он на одной из предвыборных встреч.
В октябре на другой встрече с избирателями Шавкат Мирзиёев сказал, что практика выделения махаллям по 2 млрд сумов в год продолжится, а объём выделяемых средств увеличится в пять раз — до 10 млрд сумов. Для этого при хокимияте столицы планировалось создать фонд развития махаллей.
В декабре прошлого года Шавкат Мирзиёев посещал Учтепинский район и остался крайне недоволен состоянием одной их махаллей. Он напомнил, что районам Ташкента был выделен штат из более 30 тысяч работников, а на улучшение условий в махаллях в 2022 году было выделено 12 трлн сумов. Шесть-семь заместителей хокимов района, четыре руководителя секторов, председатели махаллей и управляющие компании не выполняют такие простые задачи и не ведут диалог с жителями, заявил глава государства.