Жиззах, Самарқанд ва Бухоро вилоятларида 462,4 миллион сўмлик қалбаки пулларни тайёрлаб, муомалага киритганликда гумон қилиниб, олти нафар шахс қўлга олинди, деб хабар қилди Жиззах вилояти ИИБ матбуот хизмати.
Дастлаб 3 февраль куни Жиззах вилоятининг Пахтакор туманида ички ишлар ходимлари томонидан Paynet орқали пластик картага 4,3 миллион сўм қалбаки пул ўтказган шахслар қўлга олинди.
Тергов давомида Жиззах вилоятида яшовчи икки нафар фуқаро ҳам қўлга олиниб, улардан 10 дона Paynet чеки, 39 дона банк квитанцияси ва битта пластик картаси олиб қўйилди. Уларнинг кўрсатмаларига кўра, тўртта Paynet шохобчасида 4,5 миллион сўм миқдордаги қалбаки пуллар олинди.
Маълум бўлишича, қўлга олинганлардан бири қурилиши тугалланмаган кўп қаватли уйга яна 18 миллион қалбаки сўм яширган. Тергов жараёнида у Самарқанд вилояти Паяриқ туманида яшовчи фуқародан 18 миллион сўмга қалбаки 28 миллион сўм сотиб олганини тан олди.
Қўлга олинган самарқандлик, ўз навбатида, Бухоро шаҳрида яшовчи фуқародан ҳар бирининг номинал қиймати 200 000 сўмдан бўлган қалбаки пулларни 60 000 сўмдан сотиб олганини маълум қилди.
Бундан ташқари, Бухоро шаҳрида яшовчи уч нафар фуқаро 100 миллион қалбаки пулни 30 миллион сўмга сотмоқчи бўлган вақтида қўлга олинди. Улардан 336,4 миллион сўм қалбаки пул, тўртта компьютер, бешта принтер, учта қоғоз кесиш машинаси ва 35 дона рангсиз лак мусодара қилинди.

Задержаны шесть человек, подозреваемых в изготовлении и вводе в оборот 462,4 млн фальшивых сумов в Джизакской, Самаркандской и Бухарской областях, сообщила пресс-служба УВД Джизакской области.
Сперва в Пахтакорском районе Джизакской области 3 февраля сотрудники УВД задержали лиц, которые зачислили через платёжный терминал Paynet 4,3 млн поддельных сумов на пластиковую карту.
Затем в ходе следствия задержали и двух жителей Джизакской области, у которых изъяли 10 платёжных чеков, 39 банковских квитанций и одну пластиковую карту. По их показаниям в четырёх отделениях Paynet изъяли 4,5 млн фальшивых сумов.
Выяснилось, что один из задержанных спрятал ещё 18 млн поддельных сумов в недостроенном многоэтажном доме. В ходе следствия он признался, что купил у жителя Пайарыкского района Самаркандской области 28 млн поддельных сумов за 18 млн сумов.
Задержанный самаркандец в свою очередь заявил, что приобрёл фальшивые купюры номиналом 200 тысяч за 60 тысяч сумов у жителя Бухары каждая.
В дальнейшем были задержаны три жителя Бухары при попытке продать 100 млн фальшивых сумов за 30 млн сумов. У них были изъяты 336,4 млн фальшивых сумов, четыре компьютера, пять принтеров, три машины для резки бумаги и 35 флаконов бесцветного лака.