17 февраль куни Тошкент халқаро аэропортида янги авиация хавфсизлиги назорати зонаси очилди. Бу ҳақда унда иштирок этган «Газета.uz» мухбири хабар қилди.
Пойтахт аэропортида жорий этиган янгиликлардан бири — бу чегара (божхона) постида йўловчиларнинг инсон омилисиз паспорт назоратдан ўтиши. Ушбу жараёнда йўловчи паспортни сканерлайди, йўлак ўтишга рухсат берганидан кейин камера оқрали шахсини тасдиқлайди. Сўнгра авиация хавфсизлиги назорати зонасига ўтади.
Умумий майдони 935 квадрат метр бўлган авиация хавфсизлиги учун текшириш зонасида 9 та текширув йўлаги тиғиз вақтда 2400 нафаргача йўловчини ўтказиш имконини беради. Мухим янгиликлардан бири эндиликда йўловчилар пойабзалларни ечмасдан махсус қурилма орқали текширувдан ўтишлари мумкин.
Шунингдек, ёнувчан ва портловчи моддаларни, металл буюмларни аниқлаш имконини берувчи Италия компаниясга тегишли CEIA сканерлари орқали суюқлик идишларини очмасдан ўтиш имкони яратилди.
Залда қўл юки ва катта ўлчамдаги юкларни кўриш учун Smiths Detection (Германия) рентген жиҳози ўрнатилди. Кенгайтирилган хавфсизлик чораларини таъминлаш учун Leidos (АҚШ) компаниясининг ProVision2 бодисканерлар ҳам ўрнатилди. Улар йўловчиларни тез ва контактсиз текшириш имкониятига эга. Бодисканерлар кийим остидаги ва инсон танаси бўшлиғидаги яширин нарсаларни автоматик аниқлаш учун миллиметрли тўлқин технологиясидан фойдаланади. Бу металл ва бошқа темир буюмларни, қурилиши, портловчи моддаларни, суюқликларни, пластмассалар, кукунлар ва бошқа ман этилган буюмларни топиш имконини беради.
«Халқаро сертификатлари мавжуд ушбу тизим Ўрта Осиё давлатлари орасида биринчи бўлиб Тошкент ва Самарқанд аэропортларида ишга туширилди. Бу дегани кўрикдан ўтган йўловчини бошқа ҳар қандай халқаро аэропортлар қўшимча текширув стандартлари қўлламаган ҳолда қабул қила олади. Эсласангиз, 5−6 йил олдин Нью-Ёркка ва бошқа Европа мамлакатларига учиш учун бошқа давлатларга қўниб, қайтадан текширувдан ўтишга мажбур эдик. Ҳозир ундай эмас», — деди аэропорт хавфсизлик қурилмалари бўйича мутахассис, ITV Soft компанияси таъсисчиси Жамшид Раззоқов.
Унинг айтишича, олдин бир соат ичида 60−70 йўловчи текширувдан ўтказилган, ҳозирги тизим билан бу кўрсаткич 180−200 нафарга етади.
Шу куни аэрортда реконструкция қилинган стерил зонанинг чап қисми ҳам фойдаланишга топширилди. Янги ҳудудда яна бир Duty Free дўкони ва Art Bazaar савдо павильони очилди. Бу ерда ҳунармандлар, миллий гастрономия, гаджетлар ва халқаро сим-карталар, заргарлик буюмлари, болалар овқатлари, ширинликлар, дорихона ва кафе-бар мавжуд.
Стерил зонада электрон қурилмаларни қувватлантириш имкониятига эга биринчи коворкинг бурчаги ҳам ташкил этилди. Яқин келажакда терминалнинг турли жойларида яна бир нечта шундай бурчаклар ташкил этиш режалаштирилган.
«Март ойи охирига қадар стерил зонадаги яна бир блок фойдаланишга топширилади, унда кичик меҳмонхона, ҳаммом, таҳорат олиш ва намоз ўқиш хоналари ҳамда Anjir бизнес зали ишга туширилади. Бу мутлақо янги қурилиш бўлиб, аэропорт мажмуасини яна 875 квадрат метрга кенгайтириш имкониятини беради, бу эса халқаро ва трансфер йўловчилари учун қулай шароитлар яратади», — деди Uzbekistan Airports бошқаруви раиси Раъно Жўраева.
Унинг сўзларига кўра, Тошкент аэропортидаги аэродром мажмуасининг иккинчи учиш-қўниш йўлагини реконструкция қилиш ва замонавий ёритиш мосламаларини ўрнатиш жараёни якунланмоқда. Самолётлар учун 35 та турар жой — 3 та янги, 32 та жойни реконструкция қилишни лойиҳалаш эса давом этмоқда.

В терминале вылета международного аэропорта Ташкента 17 февраля журналистам презентовали новую зону досмотра пассажиров и обновлённую левую часть «стерильной» зоны. Мероприятие посетил корреспондент «Газеты.uz».
«Учитывая быстро растущий пассажиропоток в аэропортах Узбекистана и в аэропорту столицы в частности, необходимо поэтапное расширение аэровокзального комплекса за счёт оптимизации и реконструкции действующих площадей и строительства новых. К этому дню сданы сразу несколько блоков терминала вылета», — сообщили в пресс-службе Uzbekistan Airports.
Построена зона досмотра общей площадью 935 кв. м. В ней, помимо кабин пограничников, установлены девять электронных систем пограничного контроля (e-gates), где для прохождения границы пассажиру нужно самому отсканировать заграничный паспорт. Однако, как отметили в пресс-службе Uzbekistan Airports, штамп о пересечении границы все же ставит пограничник, он встречает пассажиров после прохождения e-gates. Эти системы позволяют пропускать до 2400 пассажиров в час.
В зоне досмотра также установлены сканеры ёмкостей с жидкостью, одежды и обуви CEIA (Италия) для обнаружения легковоспламеняющихся и взрывчатых веществ и металлических предметов без необходимости снимать обувь или открывать ёмкости с жидкостью.
Зал также оснащён рентгенотелевизионным оборудованием Smiths Detection (Германия) для досмотра ручной клади и габаритного багажа в двух проекциях. Система дополнена автоматическими конвейерами подачи лотков и контрольными столами для досмотра личных вещей пассажиров, что позволяет предотвратить образование затора и максимально сократить время прохождения процедуры досмотра.
Установлены бодисканеры ProVision2 компании Leidos (США), позволяющие быстро и бесконтактно досматривать пассажиров. Бодисканеры используют технологию миллиметровых волн для автоматического обнаружения скрытых предметов под одеждой и в полости тела человека, при этом обеспечивая конфиденциальность (без изображения тела). Он позволяет находить металлическое и неметаллическое оружие, стандартную и самодельную взрывчатку, жидкости, гели, пластмассы и порошки.
Реконструирована также левая часть стерильной зоны аэропорта «Ташкент» площадью 2640 кв. м. На новой территории открыт ещё один магазин duty free и торговый павильон «Арт-Базар», где представлены магазины ремесленников, национальной гастрономии, гаджетов и международных сим-карт, ювелирных изделий, детского питания, сладостей, аптека и кафе-бар.
В стерильной зоне также организован первый коворкинг-корнер с возможностью зарядки электронных устройств. В ближайшее время планируется организовать ещё несколько таких корнеров в разных локациях терминала.
До конца марта будет сдан ещё один блок в стерильной зоне, в который войдут капсульный отель, санузлы, комнаты для омовения и совершения молитв, а также бизнес-зал Anjir, сообщили в аэропорту.
«Это абсолютно новое строительство, оно позволит расширить аэровокзальный комплекс ещё на 875 кв. м, что создаст комфортные условия для международных и трансферных пассажиров», — сообщили в пресс-службе Uzbekistan Airports.
К этому же времени планируется благоустроить территорию перед терминалом прилёта международного аэропорта «Ташкент», построив две зоны для встречающих общей площадью порядка 1400 кв. м — одна вместо существующего навеса, другая — на парковке между вылетом и прилётом, как уже сообщалось ранее.
«Важно отметить, что над проектом реконструкции ташкентского аэропорта работает команда отечественных и зарубежных специалистов, учитывая отраслевые и сейсмологические нормы строительства», — подчеркнули в пресс-службе Uzbekistan Airports. В ходе реконструкции заменены все инженерные сети в аэровокзальном комплексе: электроснабжение, отопление, водоснабжение, канализация, вентиляция и кондиционирование.
Ведутся также работы по модернизации аэродромного комплекса аэропорта «Ташкент»: завершается реконструкция второй взлётно-посадочной полосы и монтаж современного светосигнального оборудования, завершены работы по реконструкции рулёжных дорожек РД-1, РД-2А и стоянки B6.
Закончено проектирование и заключён договор с подрядной организацией на реконструкцию 8 мест стоянок и двух рулёжных дорожек РД-B, РД-H. Продолжается проектирование 35 мест стоянок для воздушных судов — 3 новых места и реконструкция 32 места.
Uzbekistan Airports также проводит поэтапное обновление устаревшего парка спецтехники в аэропортах. В 2021 году было закуплено 48 единиц спецтехники на 5,2 млн долларов, в 2022 году — 112 единиц на 14,5 млн долларов.
Потребность в обновлении спецтехники в аэропортах на 2023 году — 199 единиц на сумму 42,7 млн долларов. На модернизацию аэропортов, развитие информационных технологий и создание регионального перевозчика по модели лоукост было инвестировано в 2021 и 2022 годах 2115,1 млрд сумов. В 2023 году запланированы инвестиции на сумму 2 394,8 млрд сумов.