Энергетика вазирлиги Жиззах ва Тошкент вилоятларида умумий қуввати 2000 МВтга тенг бўлган қуёш фотоэлектр станцияларини қуриш бўйича «Huaneng renewables Corporation» ва «Poly Technologies» компаниялар консорциуми билан ҳамкорлик ҳақида келишув имзолади. Бу ҳақда вазирлик хабар қилди.
Келишувга асосан ушбу компаниялар консорциуми томонидан Ўзбекистонга 2 млрд доллар миқдорида тўғридан-тўғри инвестиция киритилади.
Ушбу қуёш фотоэлектр станцияларининг илк қувватлари 2023 йил якунига қадар, 2024 йилда эса тўлиқ қувватларда ишга туширилиши режалаштирилган. Натижада йилига 5 млрд кВт соат электр энергияси ишлаб чиқарилиб, 1,3 млрд куб метр табиий газ тежалишига эришилади.
Эслатиб ўтамиз, 15 февраль куни Қашқадарё, Бухоро ва Самарқанд вилоятларида умумий қуввати 2000 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияларини қуриш бўйича Хитойнинг «CEEC ENERGY CHINA» компанияси билан англашув меморандуми имзоланган эди.

Соглашение о сотрудничестве с консорциумом китайских компаний Huaneng Renewables Corporation и Poly Technologies по строительству солнечных фотоэлектрических станций общей мощностью 2000 МВт в Джизакской и Ташкентской областях подписано 20 февраля. Об этом сообщила пресс-служба Минэнерго.
Подписание состоялось в рамках визита делегации во главе с министром энергетики Узбекистана в Китай.
В рамках соглашения консорциум осуществит прямые инвестиции в Узбекистан в размере 2 млрд долларов, говорится в сообщении.
Первые мощности этих солнечных фотоэлектрических станций планируется запустить к концу текущего года, а в 2024 году — на полную мощность.
В результате будет вырабатываться 5 млрд кВт⋅ч электроэнергии в год, в результате чего будет сэкономлено 1,3 млрд кубометров природного газа, заявили в Минэнерго.
Напомним, 15 февраля также был подписан меморандум о взаимопонимании с китайской компанией China Energy Engineering Corporation по строительству солнечных фотоэлектростанций общей мощностью 2000 МВт в Кашкадарьинской, Бухарской и Самаркандской областях.
Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов ранее отмечал, что к проектам по строительству объектов альтернативной энергетики привлекаются энергетические компании Китая, поскольку могут реализовать проект в короткие сроки.