Ер усти метро йўналиши эстакадаси остидаги ҳудудларда жами 2700 ўринли автотураргоҳлар ташкил этилади. Бу ҳақда АОКАда ўтказилган брифингда «Тошкент метрополитени» ДУК ҳаракат хизмати раҳбари Султон Қодиров хабар берди.
Маълум қилинишича, президент 2021 йил 16 октябрдаги «Тошкент метрополитени фаолиятининг самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги [ПҚ 5260-сонли] қарори асосида метрополитен бекатларида савдо шохобчалари фаолияти тикланади.
Ҳозирда «Новза» метро бекатининг пиёдалар ўтиш йўлагида тажриба-синов тариқасида савдо шохобчаларини қуриш ишлари амалга оширилмоқда.
Шунингдек, Тошкент шаҳар Яшнобод туманидан ўтувчи ер усти метро йўналиши эстакадаси остидаги (умумий ер майдони 2,9 гектар) ҳудудда 1200 ўринли бешта автотураргоҳ ҳамда Сергели туманидан ўтувчи ер усти метро йўналиши (умумий ер майдони 3,37 гектар) ҳудудида 1500 ўринли еттита автотураргоҳ, жами бўлиб 2700 ўринли автотураргоҳ ташкил этилиши режалаштирилган.
Бундан ташқари, қайд этилган режалаштирилган ишларни амалга оширилиши натижасида жами 1700 та янги ишчи ўринлари ҳам яратилиши қайд этилган.

В Ташкенте под эстакадами надземного метро планируется создать 2700 парковочных мест. Об этом на брифинге АИМК сообщил начальник службы движения Ташкентского метрополитена Султан Кадиров.
По его словам, согласно постановлению президента от 8 июля 2022 года (ПП-313) о дополнительных мерах по повышению эффективности системы общественного транспорта Ташкента, запланировано создание автопарковок на 1200 мест на площади 2,9 га под эстакадой надземной линии метро в Яшнабадском районе, а также на 1500 мест на площади 3,37 га под эстакадой метро, проходящей по Сергелийскому району.
В пресс-службе метрополитена «Газете.uz» сообщили, что это постановление президента имеет форму ДСП (документ для служебного пользования), то есть он отсутствует в открытом доступе.
Как мы сообщали ранее, в переходе на станции метро «Новза» в Ташкенте будут открыты торговые ряды. В администрации метро отметили, что решение обусловлено соответствием перехода нормам градостроительства и умеренным пассажиропотоком.
Султан Кадиров также сообщил, что 10 поездам метрополитена добавили ещё по одному вагону. До конца года планируется закупить ещё 14 новых современных поездов «Москва».
Ожидается, что в результате этих мер сократится интервал движения поездов.
В сентябре 2020 года сообщалось, что территорию под надземным метро в Яшнабадском районе планируется благоустроить, открыв там кафе, рестораны и магазины. Улицу вдоль линии метро хотели расширить для создания прогулочной зоны, параллельной парковки автомобилей и велодорожек.