Ўзбекистоннинг ташқи савдо айланмаси 2023 йил январь ойида 5,04 млрд долларни ташкил этиб, ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 1,5 млрд долларга ёки 42 фоизга ўсди. Бу ҳақда президент ҳузуридаги Статистика агентлиги ҳисоботида айтилади.
Экспорт 45,1 фоизга — 2,08 млрд гача, импорт — 2,96 млрд га (+39,8 фоиз) ўсди. Ташқи савдо тақчиллиги 876,9 млн доллардан ошди, бу 2022 йил январига нисбатан 49,7 фоизга кўп (-585,6 млн доллар). Олтин экспорт қилинмаганида, бундан ҳам кўпроқ бўларди.
Хусусан, янги йилнинг биринчи ойида Ўзбекистон 1,18 млрд долларлик олтин сотди, бу 2021 йилнинг январига (586,6 млн доллар) нисбатан икки баробар кўпдир. Ушбу қимматбаҳо металл мамлакат жами экспортининг ярмидан кўпини (56,8%) ташкил қилди.
Етказиб бериш 316,2 млн доллардан 273,3 млн долларгача қисқариши шароитида саноат маҳсулотларининг экспортдаги улуши 22 фоиздан 13,1 фоизга камайди.
Олтинни ҳисобга олмаганда, экспорт бор-йўғи 6,2 фоизга ўсиб, 900,8 млн долларни ташкил этди (2022 йил январида ўсиш 22 фоизни ташкил этди). Сабзавот ва мева сотиш ҳажми 62,6 млн доллар (+13,7 фоиз), дон маҳсулотлари — 41,5 млн доллар (+65,5 фоиз), нефть ва нефть маҳсулотлари — 11,3 млн доллар (2,7 баравар), ноорганик кимё маҳсулотлари — 36,9 млн доллар (11 баравар), кийим-кечак — 67 млн доллар (+18,3 фоиз), канцелярия машиналари ва маълумотларни автоматик қайта ишлаш ускуналари (49,1 марта) савдоси ошди.
Шу билан бирга, тўқимачилик маҳсулотлари етказиб бериш 10,5 фоизга — 218,7 млн долларга, газ — 3,7 млн долларга (-86,1 фоиз), ўғитлар етказиб бериш — 9,2 фоизга (-44,2 фоиз) камайган. Аввалроқ, январь ойида аномал совуқ туфайли Ўзбекистонда саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш сезиларли даражада қисқаргани ҳақида хабар берган эдик.
Импортга келсак, озиқ-овқат етказиб бериш юқори даражада қолмоқда: дон ва ундан тайёрланган маҳсулотлар — 115,5 млн доллар (+71,8 фоиз), шакар, шакар маҳсулотлари ва асал — 52,1 млн доллар (+26,5 фоиз), сабзавот ва мевалар — 28,5 млн доллар (+15,9 фоиз).
Нефть ва нефть маҳсулотлари импорти ҳам — 135,1 млн доллар (+71,6 фоиз), кўмир, кокс ва брикетлар — 13,2 млн доллар (+65,7 фоиз) ошди.
Мамлакатга «бошқа транспорт ускуналари»ни етказиб бериш 352 бараварга ошган — 634,1 млн долларгача. Бу 633,1 млн долларга 13 та самолёт импорт қилингани билан боғлиқ.
Ўзбекистоннинг асосий савдо ҳамкорлари қаторида Россияга экспорт ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 20 фоизга ошди. Хитойга экспорт ўтган ойлардаги каби пасайишда давом этмоқда.
Германия январь ойида 421,7 млн долларлик 6 та самолёт импорти ҳисобига асосий савдо шериклари қаторига кирди.
Қозоғистон ва Туркияга экспорт мос равишда 8 ва 11 фоизга камайди. Қирғизистонга етказиб бериш ҳам 17,1 фоизга камайди, Афғонистон ва Тожикистонга экспорт ўсиш суръатлари пастлигича қолмоқда.

Внешнеторговый товарооборот Узбекистана в январе 2023 года составил 5,04 млрд долларов, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 1,5 млрд долларов, или на 42%. Это следует из доклада Агентства статистики при президенте.
Экспорт вырос на 45,1% — до 2,08 млрд, импорт — 2,96 (+39,8%). Дефицит внешней торговли превысил 876,9 млн, что на 49,7% больше показателя января 2022 года (-$585,6 млн). Он был бы ещё больше, если бы не экспорт золота.
В частности, в первый месяц нового года Узбекистан продал золота на 1,18 млрд долларов, что в два раза больше января 2021 года ($586,6 млн). На этот драгметалл приходится больше половины (56,8%) всего экспорта страны.
Доля промышленных товаров в экспорте сократилась с 22% до 13,1% на фоне снижения поставок с 316,2 млн до 273,3 млн долларов.
Экспорт без учёта золота вырос только на 6,2% — до 900,8 млн долларов (в январе 2022 года рост составлял 22%). Продажа овощей и фруктов увеличилась до 62,6 млн долларов (+13,7%), зерновых — 41,5 млн долларов (+65,5%), нефти и нефтепродуктов — 11,3 млн долларов (в 2,7 раза), неорганических химических веществ — 36,9 млн долларов (в 11 раза), одежды — 67 млн долларов (+18,3%), канцелярских машин и оборудования для автоматической обработки данных (в 49,1 раза).
При этом упали поставки текстильной продукции на 10,5% — до 218,7 млн долларов, газа — до 3,7 млн долларов (-86,1%), удобрений — до 9,2% (-44,2%). Ранее мы сообщали, что из-за аномальных холодов в январе значительно сократился выпуск промышленной продукции в Узбекистане.
Что касается импорта, то на высоком уровне остаются поставки продовольствия: зерновых и продуктов из них — 115,5 млн долларов (+71,8%), сахара, изделий из сахара и мёда — 52,1 млн долларов (+26,5%), овощей и фруктов — 28,5 млн долларов (+15,9%).
Вырос также импорт нефти и нефтепродуктов — 135,1 млн долларов (+71,6%), угля, кокса и брикета — 13,2 млн долларов (+65,7%).
Поставки в страну «прочего транспортного оборудования» выросло в 352 раза — до 634,1 млн долларов. Это объясняется импортом 13 самолётов за 633,1 млн долларов.
Среди основных торговых партнёров Узбекистана экспорт в Россию увеличился на 20% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Экспорт в Китай продолжает сокращаться, как и в предыдущие месяцы.
Германия в январе оказалась среди основных торговых партнёров из-за импорта 6 самолётов на 421,7 млн долларов.
Экспорт в Казахстан и Турцию снизился на 8% и 11% соответственно. Поставки в Кыргызстан также сократились на 17,1%, темпы роста экспорта в Афганистан и Таджикистан остаются низкими.